Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Obojí je správné. Jazykovědci povolují šrouby českého pravopisu

  • 642
Vědci z Ústavu pro jazyk český chystají novou příručku, ve které zavádí některé novinky v pravopise. Vysvětlují také jevy, které nyní Pravidla opomíjejí. Český jazyk se stane benevolentnější a bude uznávat více variant.

Dvacet let se s českým pravopisem příliš nehýbalo. Klidné vody však nyní hodlají jazykovědci rozbouřit. Jsou totiž zavaleni dotazy lidí na nejasné tvary slov, a tak se rozhodli nynější pravidla výrazně doplnit a rozšířit. Ústav pro jazyk český Akademie věd připravuje příručku, která má vyjít ještě letos a jejíž základní obrysy má k dispozici MF DNES.

Z nich vyplývá, že v mnohem větší míře než dosud začne platit pravidlo, které žáci a studenti slyší nejraději: "Obojí je správné." Ano, česká gramatika se stává benevolentnější. Odborníci se zaměřili na jevy, které dosud nebyly v učebnicích popsány a ve kterých lidé tápou.

Velké téma o novinkách v českém pravopisuČtěte ve čtvrtek, 12. září

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Třeba jak skloňovat jména jako Langer, Šavel nebo Švec. Používá se oslovení Šveci, nebo Ševče? "Poznáte to podle manželky. Z jejího jména si odvodíte oslovení. Když bude Ševcová, muži řeknete Ševče. Pokud bude Švecová, oslovíte manžela Šveci," vysvětluje úskalí s příjmeními Markéta Pravdová, zástupkyně ředitele Ústavu pro jazyk český.

Záludností kolem pojmenování rodiny najdeme v nové příručce řadu a spisovná čeština překvapivě často připouští více variant. Dá se například stejně dobře říci, že k nám přijeli Novotní jako Novotných. Můžeme potkat Novotné, stejně jako Novotných.

"Více variant? Bude zmatek"

Směřování jazyka k více variantám však nevnímají všichni češtináři jako plus. "Domnívám se, že je to pro běžnou populaci matoucí. Jednodušší by byla jedna správná varianta. Lidé si pamatují, že dříve bylo něco spisovné, a najednou narazí na to, že existuje i druhá možnost. Pak mají v hlavě zmatek a musí hledat, co je správně," říká Lucie Slejšková ze společnosti EDUin, která vede kurzy češtiny pro úředníky.

Podle Slejškové Češi sice na obtížný pravopis nadávají, ale zároveň jsou konzervativní a změny nechtějí. Když už se ho jednou sami nadřeli, zvládnou to podle nich i jejich potomci.

"Příručka nemění Pravidla českého pravopisu. Jen je doplňujeme o pohled na některé jazykové jevy, které se dříve do pravidel a mluvnic vůbec nedostaly. A připojujeme doporučení, kterým podobám či tvarům dávat přednost. Případně které dosud nezachycené v kodifikačních příručkách lze už ve spisovném projevu přijímat za správné," vysvětluje Pravdová s tím, že příručka má být jakýmsi předskokanem nových pravidel.

Nicméně s postupným rozvolňováním pravidel není vyloučené možná ani to, že příští generace už budou znát jen jedno z i/y.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video