Ewa Kopaczová se podepisuje během ceremonie, kdy nová polská vláda složila v...

Ewa Kopaczová se podepisuje během ceremonie, kdy nová polská vláda složila v Prezidentském paláci ve Varšavě přísahu (22. září 2014) | foto: Reuters

Nová polská premiérka Kopaczová vytáčí konzervativce. Potraty i válkou

  • 68
Nová polská vláda pod vedením Ewy Kopaczové složila přísahu. Předpokládá se, že premiérka bude pokračovat v politice svého předchůdce Donalda Tuska. Kopaczová do vrcholné politiky vstoupila na přelomu tisíciletí a několikrát proti sobě popudila konzervativní křesťany.

Kopaczová je původní profesí lékařka. Medicínu se specializací na pediatrii a rodinné lékařství vystudovala na univerzitě v Lublinu. Do roku 2001 řídila zdravotnické zařízení ve městě Szydlowiec.

V 90. letech vstoupila do liberální Unie svobody, za kterou v letech 1998 až 2001 zasedala v parlamentu Mazovského vojvodství. Do vládní Občanské platformy (OP) přestoupila v době jejího vzniku, tedy v roce 2001. Tehdy byla poprvé zvolena do národního parlamentu. Od října 2010 je místopředsedkyní OP a od loňského prosince její první místopředsedkyní.

Ewa Kopaczová

  • narodila se 3. prosince 1956 v městečku Skaryszew nedaleko Radomi
  • od roku 2008 je rozvedená
  • má dospělou dceru Katarzynu, která je lékařkou

V letech 2007 až 2011 vedla ministerstvo zdravotnictví v první vládě premiéra Tuska. Byla ostře proti nákupu nevyzkoušených vakcín proti prasečí chřipce a popudila konzervativní část polské veřejnosti návrhem, aby stát navzdory odporu církevních představitelů hradil neplodným párům část nákladů na mimoděložní oplodnění.

V roce 2008 navíc pomohla nezletilé dívce nalézt zdravotnické zařízení ochotné provést legální interrupci. Za tento krok odpůrci potratů dokonce požadovali, aby byla ministryně Kopaczová exkomunikována z katolické církve.

Historicky první žena ve funkci maršálka Sejmu

Po angažmá na ministerstvu zdravotnictví se ujala jako historicky první žena v listopadu 2011 předsednictví Sejmu, tedy dolní komory polského parlamentu. Opoziční konzervativní strana Právo a spravedlnost ji odmítla podpořit.

Její představitelé to odůvodnili tím, že jako ministryně zdravotnictví údajně řádně nedohlédla na pitvu obětí smolenské letecké katastrofy, při které v dubnu 2010 zahynul prezident Lech Kaczyński a téměř stovka vysokých představitelů polského veřejného života.

Coby předsedkyně Sejmu musela mimo jiné řešit ožehavou otázku, zda je přípustné, aby v zasedací síni parlamentu visel kříž. Podle názoru několika poslanců porušuje tento náboženský symbol v Sejmu ústavní zásadu neutrality státu ve věci vyznání. Případ se nakonec dostal až před soud, který požadavku stěžovatelů na odstranění kříže nevyhověl.

Po Hanně Suchocké je nyní Kopaczová druhou ženou v čele polské vlády (Suchocká řídila vládu od července 1992 do října 1993). Agentura AP citovala polského prezidenta Bronislawa Komorowsiho, který uvedl, že od nové premiérky očekává, že zvládne vést vládu tak, jako zvládla řídit Sejm.

Ewa Kopaczová má blízko k odcházejícímu premiérovi Donaldovi Tuskovi, nelze tak očekávat velké změny ohledně polské politiky. Americký list The New York Times nicméně podotkl, že její politika bude pravděpodobně „klidnější a ženštější“.

Projevit by se to mohlo zejména ve zmírnění dosavadního tvrdého polského přístupu vůči Rusku v souvislosti s krizí na Ukrajině. „Zbraně na Ukrajinu? Víte, já jsem žena a ty neválčí,“ uvedla Kopaczová v rozhovoru pro polskou televizi TVN24 a vyvolala tak obavy konzervativců, nakolik bude postoj Polska vůči ruskému vměšování odhodlaný.

Ředitel Polského centra mezinárodních vztahů Marcin Zaborowski přesto tvrdí, že pokud se Evropská unie rozhodne vzhledem k Ukrajině jednat, Polsko bude i za premiérování Kopaczové součástí evropského úsilí i pokud půjde o dodávky zbraní.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video