Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nova pojede dalších dvanáct let

  19:06aktualizováno  19:06
Televize Nova má licenci na dalších dvanáct let. Prodloužila ji Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Stávající licence totiž měla přestat platit už v roce 2005.
Šéf Novy Vladimír Železný mezitím testuje, zda společnost CME, která od něj vymáhá téměř miliardu korun, chce své peníze, nebo jí jde jen o pomstu. Železný prodává za 33 milionů dolarů svůj téměř dvanáctiprocentní podíl v CET 21 firmě MEF Holding, který tak získá majoritu ve společnosti držící licenci na vysílání Novy.

Rada prodloužila Nově licenci
Automatické prodloužení licence umožňuje zákon o provozování rozhlasového a televizního vysílání, pokud provozovatel podle rady dodržuje stanovené podmínky. CET 21 bude následující tři roky splácet 200milionový správní poplatek, upřesnil mluvčí rady Pavel Barák.

CET 21 podle Vladimíra Železného rozhodnutí o prodloužení licence vnímá i jako ohodnocení dosavadního působení Novy na televizním trhu.

Železný nabídl CME vyrovnání
Prvních deset procent už bylo složeno u notáře. CME tak podle mediálního magnáta může získat až třikrát víc než exekucí jeho majetku.

Na tiskové konferenci oznámil transakci předseda holdingu Jiří Šmejc. MEF podle něj v minulých dnech získal na základě opčních smluv podíly v CET 21 ještě od akcionářů Josefa Alana, Vlastimila Venclíka a Petera Hunčíka. Prostřednictvím své stoprocentní dceřiné společnosti MEF Media, a. s. tak holding dostane další bezmála dvaadvacetiprocentní podíl v CET 21. Celkem bude vlastnit 57,26 procent společnosti.

Podle Šmejce může CME už z první splátky získat trojnásobek toho, co by získala exekucí Železného majetku. Ovšem jen za podmínky, že tuto exekuci zruší.

Pokud CME přistoupí na nabídnuté vyrovnání, může mít okamžitě na účtě 3,23 milionu dolarů. To je třikrát víc, než by získala exekucí. Pokud od ní CME ustoupí, notář na její účet ihned částku převede.

Současný závazek Železného u CME je 28,2 milionů dolarů, tedy ona necelá miliarda. Podle šéfa Novy je jeho nabídka zajímavá i proto, že neobsahuje kurzovní rizika a je v ní započten i úrok. Pokud CME přistoupí na splátkový kalendář, může vyrovnání začít v podstatě ihned.

Soud Rozehnala z vazby opět nepustil

Podle Železného prodej jeho podílu potvrzuje, že jeho majetek je větší než jeho závazky. Proto je naprosto liché podezření, že by mohl krátit závazky věřitele. Vyplývá z toho podle něj i to, že by mělo být zrušeno vyšetřování jeho i jeho právníka Aleše Rozehnala.

"Nyní je jasné, že musí být zrušena obvinění proti mé osobě, doktoru Rozehnalovi a dalším právníkům. Soudy také mohou ve větším klidu a nestranně posoudit moji protipohledávku vyplývající ze závazku k Astroně, kterou nadále uplatňuji vůči CME a které se nezříkám," dodal Železný. 

Železný: Výsledek arbitráže není prohrou
Výsledek amsterodamské arbitráže nebyl pro Vladimíra Železného prohrou. Spor mezi Železným a CME, který skončil loni v lednu. Arbitr podle šéfa Novy zamítl všechny nároky CME na odškodnění. Američané přitom požadovali téměř 500 milionů dolarů.

Arbitráž podle Železného neprokázala, že by on způsobil CME nějakou škodu. Zrušila prý pouze smlouvu o prodeji akcií společnosti Nova Consulting, a to na základě dvou doporučujících dopisů vystavených Vladimírem Železným v roce 1998 na podporu společnosti AQS při jednání s holywoodskými distributory. Arbitráž se prý nijak nezabývala ukončením spolupráce s ČNTS a spoluprací s novými partnery z roku 1999.

Podle arbitráže si obě strany mají vrátit to, co do smlouvy vložily: CME akcie a Železný kupní cenu.

"Nyní, kdy je v notářské úschově složena první splátka, budeme po CME požadovat, aby předložila akcie, které mi má vrátit, aby vzájemná povinnost vyplývající z arbitráže mohla být splněna oběma stranami," dodal Železný.

CME zatím nabídku nedostala, tvrdí Donath
MEF Holding zatím žádnou nabídku CME neučinil, reagoval mediální zástupce CME Michal Donath. CME proto nabídku, kterou MEF Holding a Železný zveřejnili na tiskové konferenci, nebude komentovat.

Donath uvedl, že považuje za neobvyklé informovat nejdříve veřejnost a až poté potenciálního obchodního partnera.

Připomněl, že Železný měl CME zaplatit na základě rozhodnutí amsterdamské arbitráže okamžitě, tedy v únoru loňského roku, dodnes tak však neučinil. K dnešnímu dni včetně úroků dluží Železný CME 28,2 milionu USD.

Vladimír Železný ale zdůrazňuje, že jeho majetek významně převyšuje jeho pohledávku. V nejbližších dnech proto vyzve MEF Holding CME k jednání o tom, zda bude CME ochotno přistoupit na základní podmínky transakce.

Arbitři: Rozhodneme bez ohledu na soud
Tribunál stockholmské arbitráže ve sporu CME proti České republice rozhodl, že bude jednat o výši odškodnění CME bez ohledu na to, jak dopadne soud, u kterého země napadla první fázi arbitráže. Informoval o tom mediální zástupce CME Michal Donath.

Česko usilovalo, aby arbitři odložili rozhodnutí o odškodnění na dobu, kdy bude známo rozhodnutí švédského soudu ohledně odvolání republiky proti výsledku první části arbitráže.

Už loni v září arbitři v prvním kole řízení rozhodli, že Česko porušilo mezinárodní závazky. Ve druhé fázi pak mají stanovit výši odškodnění CME. Společnost CME požaduje 526,9 milionu dolarů, což je zhruba 19 miliard Kč, a úroky.

Narozdíl od stockholmského londýnský arbitrážní tribunál, který posuzoval spor s obdobnou podstatou na základě česko-americké dohody o ochraně investic, odškodnění žalující straně nepřiznal. Tehdy však proti Česku nestála společnost CME, ale její vlastník Ronald Lauder.

Jak by mohla transakce proběhnout

Podle Šmejce by CME při exekuci teoreticky mohla z podílu Železného získat maximálně 46 milionů korun, již z první splátky však může obdržet 120 milionů. MEF Holding bude další prostředky splácet Železnému po dobu čtyř let v ročních splátkách.

Ředitel TV Nova Vladimír Železný se svým právníkem a nejbližším spolupracovníkem Alešem Rozehnalem, 6. listopadu 2001

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

O půlnoci vypršela aktivistům smlouva, podle které mohli centrum Klinika obývat...
Na Klinice zůstáváme i po lhůtě pro vystěhování, vzkázali aktivisté

Aktivisté z centra Klinika na pražském Žižkově oznámili, že v budově i nadále zůstanou. Tvrdí, že pokud by odešli, z domu by zůstala prázdná chátrající ruina,...  celý článek

Oltářní obraz Klanění Tří králů od Petra Brandla v zámecké kapli Zjevení Páně...
Cenný Brandlův obraz z kaple patří Smiřicím, ne farnosti, rozhodl soud

Oltářní obraz Klanění Tří králů od Petra Brandla, který byl v českých zemích jedním z hlavních představitelů vrcholného baroka, bude i nadále patřit městu...  celý článek

Až 7000 lékařů a 400 lékáren se ve středu zapojilo do protestu proti návrhu...
Lékaři na protest zavřeli ordinace. Peníze nejsou, zopakoval ministr

Až 7 000 praktických a dětských lékařů a ambulantních specialistů ve středu neotevřelo ordinace. Několik stávkujících lékařů ale ošetřuje alespoň akutní...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.