Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dítě nově ohlídají i u zaměstnavatele, rodič i firma to odečtou z daní

  • 142
V Česku by už v příštím roce mohla začít fungovat nová forma péče o malé děti, takzvané dětské skupiny. Rodiče by tam mohli dát své potomky, aby sami mohli pracovat. O dětské skupiny by se mohl starat zaměstnavatel, pro kterého by to byl daňově uznatelný náklad. Návrh ministerstva práce a sociálních věcí schválila vláda.

Výdaje za placenou službu hlídání dětí u zaměstnavatele by si i rodiče mohli odečíst formou slevy na dani, a to podle návrhu vlády maximálně do výše minimální mzdy, která je nyní 8 tisíc korun měsíčně. Návrh vlády nyní dostanou k posouzení poslanci.

Do dětské skupiny by mohly chodit děti od šesti měsíců věku do nástupu do školy, přitom v jedné skupině by jich mohlo být nanejvýš 24. Počtu dětí by se přizpůsobilo to, kolik lidí se o ně postará.

Jedním z hlavních cílů vládního návrhů je to, aby se rodič, který se stará o malé dítě, mohl snáze vrátit do zaměstnání. Jedním z problémů přitom je, že chybí volná místa v mateřských školkách, v letošním školním roce odmítly téměř 59 tisíc žádostí.

A nedostatek možností hlídání je podle ministerstva práce a sociálních věcí jednou z příčin, proč je v Česku malá zaměstnanost matek s malými dětmi.

"Chceme rozšířit spektrum péče o malé děti. Je to alternativa k mateřským školkám. Výhodou je uznatelnost daňových nákladů pro zaměstnavatele i daňové slevy pro rodiče," řekla po jednání vlády ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová z TOP 09.

Dětské skupiny by mohly provozovat firmy, úřady, radnice, vysoké školy či neziskové organizace, které by musely získat oprávnění od ministerstva práce a sociálních věcí. Provozovatel by musel zajistit vhodné prostory.

Děti mají aspoň rok chodit do mateřské školy, oponuje poslankyně

Připomínku k návrhu vlády má vládní poslankyně Dagmar Navrátilová ze strany LIDEM, původně učitelka.

"Jsem si vědoma toho, že předkladatel zákona nechce suplovat mateřské školy. Vzdal se však zcela ambice na jakékoli vzdělávání dětí, které se chystají na vstup do základní školy. Z dětské skupiny se při vší úctě může stat pouhá hlídací služba pro rodiče, kteří měli tu smůlu a nepodařilo se jim umístit své dítě do mateřské školy," míní Navrátilová.

Nelíbí se jít tak myšlenka, že by dětské skupiny byly určeny pro děti až do nástupu do základní školy. "Každé dítě by mělo před nástupem do první třídy alespoň rok navštěvovat mateřskou školu s rámcovým vzdělávacím programem," je přesvědčena pedagožka v Poslanecké sněmovně.

Návrh vlády kritizuje i stínový ministr školství Marcel Chládek z ČSSD. "Jedná se o další slepou uličku, kterou se vláda v oblasti školství vydala. Jde zároveň o další ránu pro oblast předškolního vzdělávání, protože dětské skupiny podle návrhu vlády na tuto oblast zcela rezignují. Budou plnit pouze roli hlídacích a odkládacích služeb," argumentuje Chládek. Jeho sociální demokracie považuje roli mateřských škol za klíčovou.

"Vláda namísto toho, aby podpořila předškolní vzdělávání, mateřské školy a rozšíření jejich kapacity, což mohlo být realizováno z evropských fondů, pokud by je vláda uměla čerpat, jde se svými dětskými skupinami zcela opačným směrem," uvedl Chládek. ČSSD proto návrh nepodpoří.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video