V Paříži vznikla mešita pro homosexuály, budí kontroverze

  • 17
Pařížská modlitebna pro homosexuální muslimy funguje sotva pár dnů, už ji ale kritizují bezmála všechny francouzské islámské instituce. V mešitě se má modlit, nikoli demonstrovat sexualita, míní řada ímámů. Zakladatel mešity chce jít dál. V budoucnu hodlá vytvořit i kulturní centrum a knihovnu.

Nová mešita či spíše modlitebna na východopařížském předměstí zahájila svou činnost minulý pátek. Lidé, kteří se toho dne sešli v malé místnosti jednoho domu na nejmenované pařížské adrese, se rozhodli zbořit jedno ze základních tabu islámského světa: homosexuality.

Nenápadná mešita totiž slouží hlavně homosexuálním muslimům, kteří jsou věřící, zároveň však mají kvůli své sexuální orientaci obavy jít do běžné mešity. Islám homosexualitu odmítá, v řadě muslimských zemích je tvrdě trestána. Nikoli ve Francii, kde je největší muslimská komunita v Evropě, ale ani tam to gayové nemají jednoduché.

Zbudovat tuto zvláštní modlitebnu se rozhodl pětatřicetiletý Ludovic-Mohamed Zahed, jenž pochází z Alžírska. Trvale však žije ve Francii, kde má občanství. "Tato mešita zahrnuje všechny, lidé do ní mohou přijít takoví, jací jsou," řekl stanici BBC Zahed, podle kterého je mešita jen "prvním krokem na dlouhé cestě, která by měla odbourat předsudky ve francouzském islámu".

Mešit je dost, speciální pro homosexuály nepotřebujeme

Ne všichni však se Zahedovým projektem souhlasí. Mešitu nepodporuje žádná formální muslimská instituce a řada ímámů se proti ní přímo postavilo, jako třeba Dalil Boubakeur, vrchní duchovní Velké mešity v Paříži.

"Mešity, které zde máme, již přijímají každého, takže vytvoření jedné zvláštní pro homosexuály jde proti duchu islámu," řekl francouzské stanici France 24 Boubakeur. "Věřící jsou do mešity, aby se modlili k bohu, nechtějí tam demonstrovat svou sexualitu," dodal ímám. A ke kritice se přidali i členové Rady francouzským muslimů, podle které "se ví, že homosexuální muslimové existují, ale je chyba otevírat pro ně mešity".

V Koránu je podle Boubakeura třináct veršů, které odsuzují homosexualitu. "Jediný sexuální vztah, který je legitimní, je mezi sezdaným mužem a ženou," řekl duchovní nejstarší francouzské mešity z 20. let minulého století.

Zahed: Ať modlitby vedou ženy

Zahed jde navíc ještě dál, povzbuzuje ženy, aby vedly páteční modlitby, což je pro muslimy nepřijatelné. V jeho mešitě se také mohou muži i ženy modlit společně, což je rovněž proti zavedeným muslimským tradicím.

Pařížská modlitebna, o níž Zahed začal uvažovat poprvé před dvěma lety, když vytvořil asociaci pro homosexuální muslimy, není jedinou "gay-friendly" mešitou na světě. Hrstka dalších existuje v Kanadě, Spojených státech a Jihoafrické republice. Zahed by v budoucnu rád vytvořil ještě kulturní centrum a knihovnu pro věřící homosexuální muslimy. Jeho asociace sdružuje asi tři sta členů a stále se rozrůstá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue