(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Petr Topič, MAFRA

Nová on-line encyklopedie češtiny vysvětlí nářečí i vztyčený prostředník

  • 8
Najít vše o češtině a o české jazykovědě na jednom místě na internetu. Tak neskromný cíl si vytyčili jazykovědci z brněnské Masarykovy univerzity. V roce 2015 chtějí představit on-line encyklopedii českého jazyka, ve které najdou zájemci třeba i ukázky vulgárních gest či nářečních výrazů.

Na portálu věnovaném češtině najdou zájemci přes tisíc hesel, která shrnou veškeré dosavadní bádání jazykovědců. Na projektu za osm a půl milionu korun se podílí přes osmdesát vědců z Česka i ciziny, prostřednictvím grantu jej financuje stát.

"Portál, jehož první verze bude v češtině, nemá být jen jakousi lepší wikipedií. Poskytne velmi komplexní obraz o tom, jak byla čeština popisována a vnímána v různých obdobích a jak ji pojímaly různé lingvistické teorie,“ uvedl na webu Masarykovy univerzity vedoucí celého projektu Petr Karlík.

V encyklopedii bude možné najít i zvukové a obrazové nahrávky gest a nářečí. "A to včetně například gest vulgárních," řekl Hospodářským novinám Karlík. Stejně tak budou součástí encyklopedie zvukové nahrávky slov z dialektů. "Člověk si klikne a slovo uslyší. Dialekty vymírají, když to teď neuděláme my, tak už možná nikdo, říká," uvedl vědec.

Na jednom místě na internetu tak bude možné nalézt informace o češtině z mnoha různých pohledů. Hesla se budou jazyku věnovat z pohledu krásné i vědecké literatury, nebo jeho změnám v průběhu času či těm, které s sebou přináší elektronická komunikace. Podle autorů má encyklopedie kromě odborníků sloužit například učitelům či vysokoškolákům.

S ypsilonem encyklopedie nepomůže, o jazykovědě řekne vše

Podle Hospodářských novin má být základní demoverze zdarma. Plná verze bude za poplatek k dispozici například univerzitám či překladatelům.

Stejně tak se budou svým zpracováním lišit i jednotlivá hesla. Ta určená široké veřejnosti mají být srozumitelná i neodborníkům. "To znamená, že jsou zpracovávána tak, aby k jejich pochopení stačilo středoškolské vzdělání a zdravý selský rozum,“ říká Petr Karlík. Naopak vědcům budou sloužit komplexní výklady složitějších termínů doplněné odkazy na související literaturu.

Za velmi rozumný považuje projekt encyklopedie ředitel Ústavu pro jazyk český Karel Oliva. "Není to ale úplně internetová encyklopedie o češtině, ale spíš o jazykovědě, která se zabývá češtinou. Nedovíte se tam, kde se píše měkké nebo tvrdé i, ale to, co je například přívlastek či co jsou slovanské jazyky," řekl iDNES.cz Oliva. 

"Myslím, že je to potřeba. Pro studenty češtiny i ostatních jazyků to bude neocenitelná pomůcka. I pro moje studenty platí, že co nenajdou na internetu, to pro ně neexistuje," doplnil jazykovědec.

V týmu lingvistů je i více než třetina specialistů ze zahraničí. Čeština je totiž pro zahraniční odborníky zajímavým jazykem, jelikož je svým skloňováním a časováním typologicky odlišná od angličtiny, na jejímž základě často vznikají lingvistické teorie.

"Nikoli náhodou se u nás a zčásti na bázi dat z češtiny mezi válkami vytvářela jedna ze stěžejních teorií poznání jazyka, pražský strukturalismus, který ovlivnil vývoj jazykovědy, a nejen jí, v celosvětovém měřítku,“ doplňuje vědec.

Práce lingvistů v roce 2015, kdy má být projekt hotov, neskončí. Chtějí portál dál aktualizovat a udržovat při životě. Databáze má být přístupná z vyhledávače na webových stránkách. Speciální kódování pak umožní zpracovat do elektronické podoby třeba i zaniklé znaky staroslověnštiny či staré češtiny.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video