Nova o Kajínkovi: Mohlo to být jinak

  • 145
V případu Jiřího Kajínka se objevila nová svědectví. Mohla by vést až k obnovení procesu s tímto vězněm, odsouzeným k doživotí za dvojnásobnou nájemnou vraždu. TV Nova jedno takové svědectví zveřejnila. Ukazuje na nekalé praktiky policie.

Klára Slámová z právní kanceláře, která Kajínka zastupuje, prohlásila, že se chystá podat ke krajskému soudu v Plzni návrh na obnovení procesu.

"Máme nové svědky, kteří tvrdí, že viděli, jak se vražda stala. Ti to popisují úplně jinak, než jak to bylo odsouzené. A my tvrdíme, že Kajínek nebyl tím, kdo vraždil," řekla Slámová.

TV Nova přinesla svědectví člověka, který tvrdí, že vraždu viděl z okna věznice v Plzni na Borech, nedaleko níž se vražda stala. Muž si ve vězení zrovna odpykával trest odnětí svobody.

"Společně se mnou to vidělo ještě dalších asi šest lidí," prohlásil svědek, jehož jméno zůstává utajené.

Slámová řekla, že i tito svědci jsou ochotni svá tvrzení zopakovat u soudu. Podle ní dosud tito lidé se svým svědectvím nevystoupili, protože se obávali o svůj život.

"My jsem je nyní našli a přesvědčili, aby svědčili," uvedla advokátka, která tvrdí, že ví, kdo ve skutečnosti střílel. "Podrobnosti řekneme u soudu," dodala.

Ministr čeká na podklady. Pak rozhodne
Kajínek stále tvrdí, že je nevinný. Vše má nyní v rukou Nejvyšší státní zastupitelství. To ono v podstatě oživí, nebo naopak zahubí Kajínkovy naděje na znovuotevření případu.

Ministerstvo spravedlnosti už nejvyššímu státnímu zastupitelství předalo k prověření podnět Kajínkova právního zástupce Jaroslava Janečka, který poukazuje na nesrovnalosti a podivnou roli policie v kauze.

Na základě nových důkazů žádá ministra spravedlnosti Karla Čermáka, aby ve prospěch Kajínka podal k Nejvyššímu soudu stížnost pro porušení zákona.

"Nejvyšší státní zastupitelství vypracuje takzvanou šetřící zprávu i s návrhem pro pana ministra, jak s danou kauzou dále naložit," řekla mluvčí ministerstva spravedlnosti Iva Chaloupková.

Janeček nedávno předal Čermákovi materiály s novými důkazy. Podle advokáta z nich vyplývá, že za zločiny připsanými Kajínkovi stojí policisté. Celý případ podle Janečka provází policejní manipulace s fakty, důkazy i s výslechy svědků.

Zvláštní reportáž TV Nova
Noví svědci se objevili šest let poté, co byl Jiří Kajínek odsouzen na doživotí za nájemné vraždy podnikatele Štefana Jandy a jeho bodyguarda. Našli je reportéři pořadu televize Nova Na vlastní oči Josef Klíma a Janek Kroupa.

Ve zvláštní reportáži se pokusili ověřit, jestli tito noví svědci mohli skutečně z okna vraždu vidět. Z rekonstrukce je zřejmé, že i když to byla poměrně velká vzdálenost (asi 150-200 metrů), šlo na místo činu z okna věznice dohlédnout.

Podle svědka, který promluvil v televizní reportáži, se člověk, který v roce 1993 střílel na podnikatele, po celé akci pak na místo činu vrátil. "Říkali jsme si, hele jak je drzej. Dívá na lidi, který tam rozstřílel," řekl.

"Svědčí to o tom, že ten člověk neměl strach z policistů, kteří už byli na místě činu. Zcela jistě to nemohl být Kajínek. Byl v té době na útěku. Kdyby ho tam policisté viděli, okamžitě by ho zatkli," tvrdí advokátka Samková. Podle ní noví svědci dosud nevypovídali, protože měli strach, nebo "si nechtěli dělat problémy".

Jakou roli má policie?
V případu se navíc objevily další pochybnosti o roli policie. Podle reportáže Novy mohli vyšetřování významně ovlivnit dva plzeňští kriminalisté Jan Kreuzer a Jaroslav Kronďák.

Oba se ihned po dvojnásobné vraždě stali členy vyšetřovacího týmu, přestože každý z nich byl úzce spojen s dvěma hlavními aktéry kauzy: podnikateli Štefanem Jandou a Antonínem Vlasákem.

Vlasák, který si objednal vraždu svého konkurenta Jandy, udržoval vztahy s kriminalistou Kreuzerem. Kronďák byl spojen s Jandou. Oba jakékoli pochybení a manipulaci s fakty odmítli. V podezření z neprofesionálního přístupu byl i jejich tehdejší nadřízený Ladislav Kadeřábek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video