Nova neplatí, do hry vstupuje PPF

  • 226
Do boje o televizi Nova vstoupil nečekaně velmi silný hráč - největší finanční skupina v zemi, společnost PPF. Firma, která mimo jiné vlastní Českou pojišťovnu či e-Banku, oznámila, že je novým spolumajitelem televize. PPF skoupila podíly, které v Nově až dosud drželi její zakladatelé Josef Alan, Vlastimil Venclík a Peter Hunčík. Televize Nova navíc přestala proplácet honoráře a faktury za výrobu pořadů.

Po vstupu PPF do hry je téměř jisté, že celý, už dva týdny trvající spor o budoucnost Novy nemůže v nejbližší době skončit smírem, o nějž se na dlouhých jednáních v minulých dnech pokoušeli spolumajitelé televize.

Rozehnalův hlavní protivník Jiří Šmejc a jeho firma MEF Holding oznámila, že se na její stranu definitivně přidala programová ředitelka Novy Libuše Šmuclerová.

Posílený MEF Holding se chystá k právní bitvě: tvrdí, že zakladatelé nemohli své podíly PPF prodat, protože na ně už v zimě podepsali opční smlouvy se Šmejcovou firmou.

PPF bojuje o Novu s trumfy
Jiří Šmejc a jeho společnost MEF Holding se o Novu utkají s nejsilnější domácí finanční skupinou PPF a ještě navíc s jejím slovenským ekvivalentem: společností Istrokapitál, která se podle prohlášení PPF hodlá restrukturalizace Novy zúčastnit.

To by ovšem pro Šmejce znamenalo těžkou ránu.

Nejsilnější finanční skupina kontroluje dluhy firem Jiřího Šmejce. Byla to právě Poštová banka, která na začátku roku půjčila zhruba čtyři sta milionů korun Šmejcovu MEF Holdingu. A to za velmi tvrdých podmínek, které by zdravá televize bez potíží mohla odmítnout.

Šmejc proti penězům dal do zástavy servisní organizaci Novy Českou produkční 2000, ale i akcie druhého největšího majitele Novy - firmy MEF MEDia. A když PPF hovoří , že chce spolupracovat s Istrokapitálem, pak na vysvětlenou je třeba říct, že právě tato skupina ovládá Poštovou banku.

Nova neplatí, má obrovské dluhy
Televize Nova přestala proplácet honoráře a faktury za výrobu pořadů. Těm, kdo pro ni pořady vyrábějí, platí jen zálohy do výše dvaceti tisíc korun.

Mluvčí televize Martin Chalupský tvrdí, že televize jen dočasně šetří a že jde o přechodné opatření, které skončí, až se finanční situace nejsledovanější televize stabilizuje.

Oznámil také, že stabilizace televize již začala. Česká konsolidační agentura, státní instituce, které Nova dluží zhruba 367 milionů korun, poskytla podle Chalupského televizi delší čas na splacení dluhu.

Jenže Nova má dluhů daleko víc. Podle informací, které shromáždila MF DNES, dluží firmy kolem televize Nova skoro dvě miliardy korun.

Bance ABN Amro dluží téměř půl miliardy a banka chce tyto peníze okamžitě zpět. 250 milionů činí dluh u České spořitelny a ten musí firmy Jiřího Šmejce zaplatit do konce září.

Ještě dříve, už počátkem září, musí být splaceny i další dluhy, tentokrát J&T Bance a slovenské Poštové bance. Ty činí kolem čtyř set milionů korun. Další mnohamilionové částky mají firmy kolem Novy vypůjčené od dosud neznámých českých společností.

Původně musely Šmejcovy firmy počítat i s placením zhruba 350 milionů korun za podíly, které měly koupit od otců zakladatelů Alana, Venclíka a Hunčíka. Tento náklad nyní, když zakladatelé prodali své podíly skupině PPF, Jiřímu Šmejcovi odpadl.

V poslední době sháněla podle dobře informovaných zdrojů skupina kolem Jiřího Šmejce vysokou novou půjčku, která by jí pomohla splatit současné závazky.

Oslovila banky ABN Amro, ČSOB a také finančníka Pavla Tykače. Žádný z těchto subjektů však Nově a firmám kolem ní nepůjčil.

Peníze pro Novu jdou přímo bance
Banka ABN AMRO, která Nově půjčila téměř půl miliardy korun, přestala svému dlužníkovi důvěřovat a rozhodla se urychleně získat své peníze zpět.

Zadavatelé reklamy z řad velkých mediálních agentur proto neposílají peníze na účty firem kolem Novy, ale přímo bance.

"Přišel nám dopis s výzvou, abychom za veškerou reklamu na Nově platili přímo bance. Ta doložila, že je věřitelem televize a jako zástavu má od ní právě příjmy za prodej reklamy," uvedl šéf jedné z největších tuzemských mediálních agentur. Jeho slova potvrdili i další zadavatelé reklamy a zdroje přímo z Novy.

Mluvčí Novy Martin Chalupský ve středu informaci přímo nepopřel: "Domníváme se, že k podobným krokům není důvod," řekl a dodal, že spolumajitelé Novy "právě jednají o tom, aby banky neměly k podobným kroků žádný důvod". Hlavní hráči současného sporu o Novu vědí, že jen jejich rychlá dohoda banky uklidní.

Nova přišla o peníze
Nova, nejsledovanější televize v zemi, musí narychlo ještě intenzivněji shánět přes miliardu korun, aby byla schopna vůbec dál vysílat.

Z prověrky hospodaření firem kolem největší tuzemské soukromé televize, kterou provedla banka ABN AMRO vyplynulo, že jí držitel televizní licence - firma CET 21 - dluží zhruba 479 milionů korun.

"Banka Vám formou tohoto písemného oznámení prokazuje vznik zástavního práva k pohledávkám za Vaší společnost. Rádi bychom Vás upozornili, že okamžikem doručení tohoto prokázání zástavního práva, Vám vzniká povinnost plnit Vaše veškeré závazky bance," píše se v dopise, který v minulých dnech představitelé ABN AMRO zaslali jednotlivým mediálním firmám, které si u Novy pro své klienty kupují reklamu.

Banka se tak rozhodla nakonec nechtít peníze přímo od CET 21, ale obrátila se na její klienty.

"Všechny věřitele musí děsit informace o tom, že peníze směřují ven z Novy a na klidu nikomu nepřidají tahanice o to, kdo vlastně Novu vlastní a bude vlastnit," řekl k situaci kolem televize Nova zástupce jedné z největších tuzemských bank. Samotná ABN AMRO se ke vztahu ke svým klientům nevyjadřuje.

O tom, že ABN má možnost okamžitě žádat splacení svého úvěru, se píše i v auditorské zprávě firmy CET 21,která vlastní vysílací licenci. "Úvěr nemá pevně stanovenou dobu splatnosti," ABN AMRO je oprávněna ukončit tuto úvěrovou linku kdykoli podáním písemné výpovědi a CET 21 je pak povinna vyrovnat veškeré dluhy do 40 dnů," píše se v auditorské zprávě z října loňského roku.

Nejasnosti měla vyřešit dohoda
Nejasnosti kolem vlastnictví TV Nova měla vyřešit na středu plánovaná definitivní dohoda jejích spolumajitelů. Podle informací, které ve středu zveřejnila MF DNES, byl mezi dosavadními soupeři už dohodnut kompromis: Jiří Šmejc, jehož společnost MEF Média v současnosti vlastní 27 procent televize, se může časem stát většinovým vlastníkem.

Ovšem pouze tehdy, pokud splní řadu detailních podmínek svých dosavadních rivalů, zejména Aleše Rozehnala, dalšího spolumajitele televize a bývalého právníka Vladimíra Železného.

Podle předběžných dohod by měl Šmejc především zcela zprůhlednit tok všech peněz v televizi: Rozehnal totiž několikrát veřejně zopakoval, že peníze, které Nova vydělá, z ní odcházejí neznámo kam.

Ve středu večer ale ještě nebyly všechny smlouvy podepsány. Součástí dohod je i odchod dosavadního generálního ředitele Novy Vladimíra Železného a jeho nahrazení současnou programovou ředitelkou Libuší Šmuclerovou.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video