Výsledek prezidentských voleb je znám dopředu, politické kampaně neprobíhají a opozice je vytlačená na okraj. Je možné mluvit o volbách v pravém slova smyslu?
Téměř jste si sám odpověděl. O skutečné volby nejde, spíš by se dalo mluvit o hlasování. Volby předpokládají politickou soutěž a jistou dávku nepředvídatelnosti. O té ale v Rusku nelze uvažovat. Výsledky známe, k ničemu nepředpokládanému nedojde a žádný politický boj snad ani nikdo neočekával. Dmitrij Medveděv je jediný kandidát, ti ostatní kandidaturu pouze předstírají a Medveděvovi slouží jako sparingpartneři.
Lilia Ševcovová je významná a ve světe respektovaná politoložka, která pracuje jako analytička pro moskevské centrum Carnegie. |
Pro Rusko není taková situace nová, podobně probíhaly volby v roce 2000 i 2004. Jediný problém Kremlu je, jak zajistit dostatečnou účast. Ale pozor, nesmí být zase příliš vysoká. Myslím si, že Putin by byl nerad, kdyby Medveděva přišlo podpořit více lidí, než jeho samotného před čtyřmi lety.
Vladimir Putin vybral dlouholetého spolupracovníka Medveděva za svého nástupce v prosinci. Proč si myslíte, že se rozhodl právě pro něj? K Putinovu stylu politiky mají blíž spíše vicepremiér a bývalý důstojník KGB Sergej Ivanov nebo předseda vlády Viktor Zubkov.
Nemyslím si, že by Putin někdy vážně přemýšlel o Zubkovovi jako o budoucím prezidentovi. Je to ale problematická otázka, ve které můžeme pouze odhadovat jeho motivy. Zaprvé si myslím, že se Putinovi s Medveděvem prostě lépe jedná. Ivanov je příliš ambiciozní, arogantní a nemá smysl pro sebeironii. To mu v Putinových očích uškodilo, protože ten hledal někoho bez velkých ambic. Medveděv za sebou nikoho nemá a proto bude pro odstupujícího prezidenta snazší fungovat s ním v tandemu. Putin také nejspíš chtěl někoho bez vazby na "siloviky", tedy bývalé příslučníky KGB.
Ve své knize Putinovo Rusko tvrdíte, že se Putin koncem 90. let stal kandidátem jelcinovské kliky právě proto, že za ním nestála silná mocenská struktura, ani neměl výrazné charisma. Měl být proto snáze ovladatelný. Medveděv je tedy stejný případ?
Podobnost zde určitě je. Stejně jako tehdy Putin je i Medveděv v podstatě pan Nikdo vzatý odnikud. Na druhou stranu je ale výrazně zkušenější, než tehdy Putin. Pracoval na regionální úrovni, řídil Gazprom, je vicepremiér. Nedostatek charismatu by neměl být problém, charisma přichází s mocí.
Medveděv kopíruje Putina a chová se machisticky
Putin si získal popularitu politikou síly, ale Medveděv působí spíš jako firemní právník. V tisku se stěží objeví fotky, jak si polonahý pohrává s puškou. Má nějaké vlastnosti, kterými by se mohl více prosadit?
On ví, že nemůže být slabý, a proto začíná kopírovat Putina. Začíná se chovat machisticky, což má v ruské společnosti velký ohlas. Snaží se tím demonstrovat, že úřad zvládne. Nedávno spolu například navštívili vojenskou základnu, Medveděv se také snaží o tvrdá prohlášení. Podstatná ale není otázka stylu. Hlavní je, jak s Putinem vyřeší svůj vztah a rozdělí si moc. Kdo má co v kompetenci, kdo pojede na G8, kdo na summit NATO v Bukurešti, a tak dále.
Putin se pravděpodobně stane předsedou vlády. Myslíte si, že se Medveděv může z jeho vlivu vymanit a vést samostatnou politiku?
To lze jen velmi těžko odhadovat. Rusko nemá s dvouvládím zkušenosti a tak nikdo neví, co se bude dít a kdo bude zemi skutečně vládnout. Ocitáme se na novém stupni nejistoty. Ruské prezidentské volby se v tom liší od těch amerických. Zatímco tam dopředu netušíte, kdo vyhraje, ale víte, jaké bude mít kompetence, v Rusku je to naopak. Jméno nového prezidenta je známé už před volbami, ale není jisté, jakou bude mít moc. Na druhou stranu, dvouvládí může mít i některé pozitivní účinky. Mohlo by například narušit jednotu v Kremlu a otevřít okénko pro politický pluralismus.
Jaký je váš osobní scénář?
Ze začátku bude Putin určitě vůdčí osobou a Medveděv mu bude spíše sekundovat. Časem ale bude muset jakožto prezident ukázat více ambicí a přihlásit se o moc. Jak to dopadne, to závisí na mnoha podmínkách. Předpokládám ale, že elity budou časem Medveděva akceptovat, protože on bude prezident.
Medveděv zatím neprokázal, že je liberál
Medveděv se profiluje jako liberální kandidát. Nedávno kritizoval Rusko jako zemi právního nihilismu a občas mluví o potřebě demokracie a svobodných médií. Na druhou stranu pro liberála není právě dobrá vizitka, když nastoupí do funkce ve zmanipulovaných volbách. Spojujete s ním nějaká pozitivní očekávání?
O Medveděvovi se sice občas mluví jako o ruském Kennedym, ale podle mě je to přehnané. Kromě nějakých frází dosud neprokázal, že je skutečně liberál. Možná ve skrytu, ale o tom jsme se zatím neměli možnost přesvědčit. Liberální politiku by také mohl dělat jen za určitých podmínek. Pokud se osvobodí z Putinova dusivého obětí a pokud bude po liberalismu poptávka. Pokud elity i běžní voliči pochopí, že je současný systém neudržitelný a vytvoří dosatečný tlak, pak jsou liberální změny možné. Jinak se ale Medveděv bude držet dosavadních modelů vlády.
Poslední otázku věnujme opozici. Jiné Rusko chystá den po volbách "Pochod nesouhlasu", který jistě vyvolá velký zájem médií. Kritici ho přesto považují za irelevantní sociální sílu protežovanou západními novináři. Je Jiné Rusko spíš okrajové hnutí, anebo hnutí vytlačené na okraj?
Určitě jde o marginalizované opoziční hnutí, které hraje v politickém životě pozitivní úlohu. Nese řadu liberálních elementů a vychází do ulic v situaci, kdy zbytek elit spí nebo sedí doma. Jiné Rusko má odvahu mluvit nahlas a veřejně vyjadřovat to, co si mnoho lidí pouze myslí.