Technik budovy Přírodovědecké fakulty UP Radek Dvořák ukazuje jedno z prasklých skel na schodišti.

Technik budovy Přírodovědecké fakulty UP Radek Dvořák ukazuje jedno z prasklých skel na schodišti. | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Nová miliardová budova olomoucké univerzity: voda zamrzá, výtah nejezdí

  • 292
Už po půl roce fungování nové budovy Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého se objevily problémy. V supermoderní stavbě za miliardy nejezdí jeden výtah, voda v trubkách je vedená mimo budovu, a tak v zimě zamrzá, a z několika míst na střeše zatéká. Podle stavbařů však jde o standardní reklamace.

"Budova se nerodila lehce. Dům stojí, je velice krásný a nabitý moderními technologiemi. Při tak velkém objemu práce však vzniklo i velké množství chyb, se kterými denně válčíme," říká děkan fakulty Juraj Ševčík.

Jeho podřízení si podle něj různých nedostatků začali všímat ihned po nastěhování. "Například když někdo přijel do zdejších garáží, nemohl se dostat rovnou do budovy a to i přesto, že od auta do suterénu vedou čtyři různé východy. Kvůli požárním předpisům je někdo opatřil zámky, které se otevřou pouze pokud v objektu hoří. Takže návštěvníkům nezbylo nic jiného, než budovu obejít a vejít předním vchodem," popisuje například technik budovy Radek Dvořák.

Na další problémy narazili zaměstnanci fakulty hned v přízemí. Pokud tedy chtěli použít výtah vpravo. "Ten od začátku nefunguje. Během stavby do něj zatekla malta a zatím není opravený," popisuje děkan.

Problémy jsou ale i se schodištěm. Kromě toho, že na něm praskají velké skleněné tabule, odlepují se i madla na zábradlí. "Pokaždé voláme odborníkovi z Prahy, který to sem jezdí opravovat," říká Ševčík.

Školu podle něj však nejvíce trápí prosakující strop. Občas totiž spouští hlásiče požáru. Na jednom místě dokonce roztávající voda naplňuje kryt zářivky, ze kterého pak provizorně vede trubička, která vodu odvádí pryč.

Některé problémy se objevily až s odstupem, poté, co přišly mrazy. "Projektanti nám totiž vyprojektovali vodovodní trubky venkem namísto vnitřkem budovy, takže voda okamžitě zamrzla a v mrazech to nejde pořádně opravit. Ve všech místnostech, které leží u jedné z dilatačních spár zase táhne a nedají se vytopit," popisuje Radek Dvořák, podle kterého se škola snaží většinu závad odstraňovat sama.

Peníze na platy míří na opravu

Tomu však oponuje Michal Talián, tajemník společnosti Hochtief CZ, která spolu s firmou Tchas zakázku na stavbu budovy vyhrála. U tak velké a technologicky náročné zakázky podle něj nelze vyloučit, že se vady objeví i po delší době.

"I z tohoto důvodu se na dílo vztahuje záruční lhůta v délce 72 měsíců. Pokud tedy fakulta na základě uzavřené smlouvy o dílo řádně vyreklamuje jakoukoliv vadu, jsme povinni na reklamaci reagovat po celou dobu trvání záruky. Podle vyjádření našeho reklamačního technika nedochází k porušování dohodnutých termínů a celý reklamační proces probíhá standardně," tvrdí.

Jen opravu výtahu odhaduje Ševčík zhruba na 36 tisíc korun. Jedno prasklé sklo na schodech pak vyjde až na 86 tisíc korun.

"Co nejde z reklamací, musí jít z našeho rozpočtu, takže jsme nuceni krátit platy nebo si nemůžeme dovolit koupit něco do laboratoří," míní děkan, který zdůrazňuje, že i přes nedostatky je s budovou spokojený. "Je pěkná a účelná, má šest stovek místností, učebny a nejmodernějších laboratoře, proto nás pak hodně mrzí, když nacházíme nějaké mouchy," říká.

A jaké vady jsou podle něj nejkurióznější? "Je vidět, že se u stavby občas nepřemýšlelo. Například v projektu bylo uvedené, kam mají přijít digestoře v laboratořích, ale někdo tam zapomněl nakreslit odtah. Lidi, co je tam pak montovali vůbec nenapadlo, že nemají kam odsávat vzduch, přesto je tam upevnili," popisuje.

Další úsměvnou vadou je i klimatizace, která se má v místnostech vypínat, jakmile někdo otevře okno. "Někdo to však namontoval obráceně, takže se s otevřením okna teprve zapínala," usmívá se děkan.

Stavba přírodovědecké fakulty nakonec zabrala 4 600 metrů čtverečních. V okolí kromě zeleně osazené plochy vzniklo i 100 parkovacích míst a dalších 94 je v podzemí.

Součástí vybavení je i signalizace pro nevidomé a sluchově postižené a dvě plošiny pro handicapované. Každé patro pak v noci svítí jinou barvou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video