Děti v prvních třídách se učí číst novou metodou. Ne po slabikách, ale po

Děti v prvních třídách se učí číst novou metodou. Ne po slabikách, ale po písmenkách. (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Nová metoda čtení učí děti číst po písmenech, ne po slabikách

  • 1302
Moderní metody učení vytlačují ze škol klasické slabikáře. Místo tradičního slabikování věty E-ma má mí-su se tak žáci v prvních třídách učí takzvaně "písmenkovat" E-M-A M-Á M-Í-S-U. Odborníci tvrdí, že děti tak lépe porozumí textu.

Osmiletý Jaroslav dokončil před pár týdny druhou třídu základní školy v Hrdějovicích na Českobudějovicku, přestože vůbec neumí slabikovat. Učí se totiž číst jinak – nikoli po slabikách, ale po jednotlivých písmenech. To je základ "genetické" metody čtení, jejíž popularita ve školách v poslední době rychle roste.

Výhody a nevýhody nové "písmenkovací" metody čteníČtěte v pondělí 23. července

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Příklad: známou větu Ema má mísu už děti nečtou po slabikách: E-ma má mí-su, ale po velkých písmenkách: E-M-A M-Á M-Í-S-U.

"Baví ho to a chápe, co čte. Koupila jsem knížku, která ověřuje čtenářskou gramotnost, a syn téměř všechny úkoly v ní zvládl a výborně si pamatoval i obsah knihy," líčila nadšeně Jardova matka.

Žáků jako on je v Česku mezi deseti až patnácti procenty a přibývá jich. Naopak ubývá těch, kteří se učí číst podle slabik, tedy metodou "analyticko-syntetickou". Jejich počet se nyní pohybuje podle odhadů nad sedmdesáti procenty. Jen pro srovnání – před dvaceti lety to bylo 100 procent všech škol.

Nová metoda děti vede k písmenkování. Každé slovo pak dají dohromady a řeknou ho bez zadrhávání. "Díky tomu od úplného začátku rozumějí čtenému textu. Metoda je pro děti lehčí, nesoustředí se na samotnou techniku čtení, ale na obsah vět. Naopak u klasického slabikování se děti více zaměřují na složitější spojování slabik a obsah jim mnohdy uniká," popsala rozdíl Martina Grycová, spoluautorka úplně nové učebnice genetické metody Začínáme číst a psát. Shrnula tak komentáře mnoha učitelů, s nimiž MF DNES hovořila.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video