Odmaturovat z cizího jazyka zřejmě bude jednodušší. Ilustrační foto

Odmaturovat z cizího jazyka zřejmě bude jednodušší. Ilustrační foto | foto: Jan Strouhal, MF DNES

Nová maturita z cizího jazyka sníží laťku

  • 103
Maturita z cizího jazyka se zásadně promění. Ačkoli bude formou připomínat mezinárodní jazykové zkoušky, jejich úrovně dosahovat zdaleka nebude. Stejnou zkoušku totiž budou dělat absolventi středních odborných učilišť i gymnazisté.

Laťka byla nasazena spíš tak, že maturita prověří jen základní znalost jazyka.

"Vedly se dlouhé diskuse, jestli si studenti budou moci vybrat u společné části maturit obtížnost. Dospělo se k závěru, že nikoli," říká Jana Pernicová ze společnosti Cermat, která státní maturity připravuje.

Studentům, kteří budou za dva roky skládat státní maturity, už přitom nebude stačit odvyprávět naučené fráze a odpovědět na pár otázek zkoušejících. Zkouška bude totiž obsahovat kromě ústní také písemnou část. A maturanti budou muset ukázat, že rozumějí i poslechu.

Že ani tyto novinky nezaručí vysokou úroveň zkoušky, potvrzují některé školy, které si už její novou podobu nedávno vyzkoušely při Maturitách nanečisto. Mnohým studentům dokonce vadilo, že je maturita příliš lehká.

"Když slyšeli v poslechové části větu Vlak odjíždí ve čtyři hodiny, smáli se, že tomu musí rozumět i člověk, který se anglicky skoro neučil," říká učitelka Jitka Fišerová z gymnázia Voděradská v Praze.

Podle jejích slov se lepší studenti na takovou zkoušku připravovat ani nemusí, což pro ně může být demotivující. "Odborným učilištím možná tato úroveň vyhovuje, ale na gymnazisty by maturita měla klást větší nároky," míní učitelka.

Cermat se brání tvrzením, že student si může cizí jazyk zvolit i v takzvané profilové části maturity, kterou si připravuje každá škola podle svého.

"Tam už je možné si vybrat ze dvou úrovní obtížnosti," říká Jana Pernicová. Zatímco na té nižší student hovoří pouze o všeobecných tématech, jako je například dovolená nebo cestování, vyšší úroveň zkoušky po něm žádá odbornější znalosti.

Jaké, to záleží na typu školy. Učitelé si však myslí, že hlavně přírodovědně zaměření studenti si budou spíš vybírat biologii, chemii nebo fyziku. "A tak budou mít jen tu lehkou zkoušku z jazyka, která jim k přijetí na vysokou školu bude na nic," říká Dagmar Škorpíková z pražského gymnázia Sázavská.

Proti novým maturitám vznikla petice
Kvůli nové podobě maturit z cizích jazyků budou muset učitelé projít školením. Změn je hodně. Písemnou část zkoušky například budou opravovat dva lidé, aby byla zaručena nezávislost.

"Pokud se stane, že nějakou část vyhodnotí rozdílně, budou muset jeden druhého argumenty přesvědčit," přibližuje Martina Hulešová z Cermatu.

Proti státním maturitám jejich odpůrci před časem sepsali petici, pod kterou se podepsalo 7809 lidí.

Pokud vznikne vláda ODS, KDU a zelených, je jisté, že se novinka zavede později než v roce 2008, jak zamýšlí současná ministryně školství Petra Buzková. Koalice chce počkat, až začnou fungovat dosud nepřipravené rámcové programy vzdělávání.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video