Nova má tajemného nového spolumajitele

  • 36
Televizi Nova, která se dostala do finanční tísně, nechce nikdo půjčit. Po čtvrtku je ještě méně jasné, komu patří. Nova se ocitla na pokraji nebezpečného chaosu. Vyšlo najevo, že více než čtvrtinový podíl v televizi vlastní kdosi neznámý. Tajemný spolumajitel ovládl společnost Vilja, v níž své podíly sdružili spoluzakladatelé Novy - Josef Alan, Vlastimil Venclík a Peter Hunčík. Fakticky se tak zhroutila téměř dva týdny trvající jednání mezi hlavními postavami souboje o Novu.

Smlouvy, na jejichž základě měl ze své funkce odejít generální ředitel Novy Vladimír Železný a většinový podíl měl získat podnikatel Jiří Šmejc, byly už téměř před podpisem. Nakonec spadly do koše. Pro televizi to může mít fatální následky. Řeší vážné finanční problémy a její příjmy z reklamy si ponechává banka ABN AMRO, která Nově půjčila bezmála půl miliardy. Teď chce peníze vrátit.

Až do čtvrtka Nova spoléhala na to, že jí pomůže další banka, ČSOB. Ta však kvůli nejasnostem kolem vlastníků televize couvla. "Jednání dnes byla zastavena," uvedl mluvčí banky Milan Tománek. Podle zdrojů, které jsou dobře obeznámeny s jednáními mezi znesvářenými spolumajiteli Novy, ztroskotaly připravené smlouvy na nesouhlasu tří původních zakladatelů televize. Přesněji řečeno na novém spolumajiteli, jemuž oni prodali své podíly.

Krátce po čtvrtečním krachu jednání totiž Jiří Šmejc oznámil, že využívá svého už dřívějšího opčního práva a odkupuje podíl Alana, Hunčíka a Venclíka. Tím by Šmejc dosáhl v Nově nadpolovičního podílu.

Jenže zakladatelé reagovali vzápětí překvapivým oznámením: panu Šmejcovi nemůžeme nic prodat, i kdybychom chtěli. Firma Vilja, která ovládá čtvrtinový podíl v Nově, nám už nepatří. "Ano, v podstatě to znamená, že Nova má nového spolumajitele," řekl Michal Jankovec, který zakladatele mediálně zastupuje. Kdo je tajemným vlastníkem a jak dlouho, odmítl sdělit. 

Zakladatelé Novy zaskočili Šmejce
Dlouhá léta si na ně téměř nikdo nevzpomněl. A nebyl ani důvod. Josef Alan, Peter Hunčík a Vlastimil Venclík stáli dlouhá léta v pozadí Novy jako její spolumajitelé a zakladatelé - reálný vliv však měl někdo jiný. Teď se však situace změnila. Tři intelektuálové hrají rázem v souboji o Novu hlavní roli.

Ve čtvrtek oznámili, že prodali společnost Vilja, v níž sdružili svůj podíl v Nově, respektive společnosti CET 21, která drží k televizi licenci. Jejich podíly přitom zjevně mají mimořádnou hodnotu: nikdo je totiž nikdy - narozdíl od podílů dalších spolumajitelů Novy - nezpochybnil. Jasné ovšem stále není, kolik vlastně tři zakladatelé v Nově drželi.

Podle jedné varianty, kterou ovšem nedávno soud odmítl zapsat do rejstříku, by jim patřilo 24 procent. Pokud soud svůj nedávný verdikt potvrdí i při odvolání, bude to pro zakladatele ještě výhodnější: všem třem dohromady by patřilo přes padesát procent televize. To by však znamenalo jediné: TV Nova má fakticky zcela nového většinového majitele.

Téměř jisté je, že tak jednoduché to nebude a lze předpokládat, že se úloha otců - zakladatelů stane důvodem pro jeden z dalších soudních sporů, který TV Nova obklopují. Svůj podíl totiž už jednou "slíbili" prodat. Konkrétně Jiřímu Šmejcovi, jehož firma MEF Média by tak dosáhla na většinu v CET 21. Jenže obchod, který Šmejc slavnostně ohlašoval letos v lednu, se nakonec nikdy neuskutečnil.

Zakladatelé oznámili, že s nimi Šmejc porušil opční smlouvu jak to měl udělat, už nedodali. A poté, co své prohlášení předali médiím, už nebyli k zastižení. Jisté je, že jejich prohlášení, podle nějž už jim v Nově nepatří ani procento, bylo všeobecným překvapením. Byť ne zcela: někteří společníci Vilji se natajili tím, že hodlají ze zašmodrchaného sporu o Novu co nejdříve zmizet.

Zároveň bylo známo, že se Šmejc už jednou pokusil získat jejich podíly. Stalo se tak dva dny před tím, než zakladatelé spolu s Železného právníkem Alešem Rozehnalem oznámili, že odvolávají z funkce generálního ředitele Novy Vladimíra Železného. Tehdy Šmejc neuspěl. Přesto to vypadalo, že nakonec přispějí ke kompromisu, který měl spočívat v Železného odchodu a majoritě v CET 21 pro Šmejce. Ve čtvrtek ráno definitivně řekli ne.

ČSOB obrátila, nepůjčí Nově peníze
Neprůhledné vlastnictví a nejasnosti o tom, co se děje s penězi firem kolem televize Nova vystrašily v průběhu posledních dní již druhou renomovanou banku. ČSOB, která se spolumajiteli Novy kolem podnikatele Jiřího Šmejce vyjednávala o možném poskytnutí peněz na další chod televize, se totiž ve čtvrtek rozhodla veškeré kontakty přerušit. "Jednání byla zastavena. Nynější situace neumožňuje jejich obnovení," uvedl mluvčí banky Milan Tománek.

ČSOB podle informací MF DNES přitom zvažovala, že půjčí Nově stovky milionů korun spolu s dalšími bankovními domy formou společné půjčky. Obrat pro Novu znamená, že se jí výrazně zužuje okruh finančních institucí, které by ji mohly finančně v těžkých chvílích podpořit.

Krok ČSOB přitom přišel jen jediný den poté, co se banka ABN AMRO, která loni půjčila televizi téměř půl miliardy korun, rozhodla urychleně získat své peníze zpět. Vyzvala proto jednotlivé mediální agentury, aby za odvysílanou reklamu neplatily komerční televizi, ale přímo na účet bankovního domu.

Tři mediální agentury, které ve čtvrtek MF DNES oslovila, již své platby přesměrovaly.

Mluvčí Novy Martin Chalupský na krok ABN AMRO reagoval prohlášením, že na bankovních účtech ABN "je již deponováno 380 milionů korun". Chalupský nesdělil, kdo peníze zaslal, zda to byla Nova, nebo zda jde již o prostředky, které ABN získala od zadavatelů reklamy, nebo zda šly z účtů někoho úplně jiného.

Nova tvrdí, že přesměrování plateb za reklamu ji existenčně neohrozí. "Plánované tržby z prodeje reklamního času na nejbližší měsíc jsou nasmlouvány v celkové výši 550 milionů korun. Takový příjem je naprosto dostatečný pro uspokojení veškerých závazků u ABN AMRO," uvedl Chalupský.

Problém je v tom, že banka si stahuje platby za již uskutečněné zakázky z minulých týdnů, o nichž má detailní přehled. Každopádně tak podle bankéřů Novu postihl výpadek v jejích příjmech.

Finanční situaci firem kolem televize dokumentuje i skutečnost,že vlastník její servisní firmy České produkční - společnost MEF Holding podnikatele Šmejce - si půjčila poslední úvěry za vysokou úrokovou sazbu u JT Banky a slovenské Poštové banky a navíc úvěr zajistila jak majetkem servisní organizace Česká produkční 2000, ale i směnkami vlastníka vysílací licence CET 21. Úvěry jsou splatné počátkem září.

"Má-li Nova čtyři až pět miliard korun příjmů z inzerce a zisky nad miliardu korun, je divné, že se půjčují peníze tak nevýhodně," říká bankéř, obeznámený se situací kolem Novy. Někteří finančníci rovněž pochybují o tvrzení lidí blízkých Šmejcovi, že firma má dostatek rezerv, aby případné výpadky příjmů nahradila.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video