Italský premiér Paolo Gentiloni si v Senátu před hlasováním o důvěře podává...

Italský premiér Paolo Gentiloni si v Senátu před hlasováním o důvěře podává ruku s ministry (14. prosince 2016). | foto: Reuters

Nová italská vláda získala důvěru, politici chtějí předčasné volby

  • 0
Nová italská vláda premiéra Paola Gentiloniho ve středu získala důvěru v Senátu. Kabinet se tak po úterním hlasování v Poslanecké sněmovně opírá o podporu obou komor parlamentu a může zahájit činnost. Nový tým je složený takřka výhradně ze členů předchozího kabinetu Mattea Renziho a chce také pokračovat v jeho reformní politice.

Pro důvěru vládě hlasovalo 169 senátorů, 99 jich bylo proti.

„Toto není vláda, jež by nastoupila do úřadu na začátku funkčního období parlamentu, ale vláda, která musí především dokončit mimořádné reformy, inovace a modernizace zahájené v několika posledních letech,“ řekl v Senátu před hlasováním dvaašedesátiletý bývalý ministr zahraničí Gentiloni.

Banka UniCredit podstoupí drastickou dietu, její šéf žádá nižší plat

„Ochrana pracovních míst musí být naším cílem, takovým, který je proveditelný. Naneštěstí to nelze vyřešit jednoduchými slogany,“ prohlásil o hlavní vládní prioritě středolevicový premiér.

Italská ekonomika se zotavuje, zároveň ale roste chudoba, upozornil předseda vlády s odvoláním na údaje podnikatelského svazu Confindustria. „Musíme si být vědomi rozporuplné povahy kontextu, ve kterém se pohybujeme,“ dodal podle agentury ANSA.

Gentiloni také řekl, že chce pokračovat v diskusi o novém volebním zákoně a v tlaku na změnu takzvaného dublinského systému, který vyžaduje registraci uprchlíků v první unijní zemi, do které vstoupí. Pro Itálii, zavalenou přílivem běženců z Afriky, to je příliš zatěžující.

Pravděpodobné jsou předčasné volby

Gentiloniho vláda ale bude mít pravděpodobně jen krátké trvání, protože na italské politické scéně je poměrně velký tlak na brzké uspořádání předčasných parlamentních voleb.

Jednání v Senátu podle ANSA bojkotovali zástupci separatistické a protiimigrační Ligy severu a populistického Hnutí pěti hvězd, totéž učinily také v úterý v Poslanecké sněmovně. Obě opoziční formace požadují rychlé vypsání nových voleb, protože odmítají „věrnou kopii“ Renziho vlády.

Renzi se svým kabinetem rezignoval v reakci na nedávné referendum, ve kterém voliči odmítli ústavní novelu, jež měla posílit pravomoci Poslanecké sněmovny a naopak je výrazně oslabit v zúženém Senátu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video