Nová fakta: Masaryka zavraždili

  • 47
Pod okny Černínského paláce skončilo 10. března 1948 tělo Jana Masaryka. Nyní se zdá, že smrt ministra zahraničí přestává být tajemstvím. Oficiální verze hovořila o sebevraždě. Zvažovala se i nešťastná náhoda. Ovšem renomovaný expert na pády z výšky Jiří Straus v novém znaleckém posudku tvrdí: "Byl to koordinovaný pád." Profesor forenzní biomechaniky na policejní akademii míní, že Masaryk byl bez pochyb zavražděn.

V materiálu expert, který pracoval i na případu vězně Jiřího Kajínka, Jiří Straus napsal, že k pádu přispěla vnější síla minimálně jedné osoby. "Masaryk v plném vědomí očekával, že ho někdo vyhodí z okna," míní profesor.

Podle Strause padal Jan Masaryk kolmo na nohy. Pokud by nespadl z téměř patnácti metrů, pravděpodobně by přežil, míní. "Hlavu si nezranil. Jeho zranění pat, pánve a páteře nebyla smrtelná, ale přetížení při dopadu bylo příliš velké," konstatoval s tím, že bezprostřední příčinou smrti bylo utržené srdce.

ÚDV zatím další postup neřekl
Za jednoznačnou považují Strausovu expertízu i pracovníci Úřadu pro vyšetřování zločinů komunismu ÚDV, kteří tvrdí, že nejnovější soudní analýza zcela smetla ze stolu dvě zbylé dosud zvažované verze smrti.

Podle zástupců ÚDV je ale předčasné hovořit o tom, jaké další kroky se ve vyšetřování podnikají. Jasné prý zatím není ani to, kdo mohl diplomata zabít či to nařídit.

V minulosti padla v této souvislosti jména poválečného šéfa pátého oddělení Státní bezpečnosti Bedřicha Reicina, majora Augustina Schramma a příslušníka sovětské tajné služby Valerijana Zorina, který v březnu 1948 v Československu pobýval. Odborníci se domnívají, že by nová fakta mohly přinést i zahraniční archivy.

Podle některých historiků se ale nedá začátek procesu očekávat, neboť vrah je již zřejmě mrtev.

Posudek má i podle mluvčího Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu Jana Srba především dokumentační význam a je důležitý pro poznání historie. Vzhledem k době, která od té doby uplynula, je však nepravděpodobné, že by se ještě Masarykovy vrahy podařilo odhalit, míní.

"Vzhledem k tomu, že je to už čtyřiapadesát let, tak je minimální předpoklad, že by mohlo být zahájeno trestní stíhání proti konkrétní osobě," dodal mluvčí s tím, že převážná většina těch, kteří by o okolnostech diplomatovy smrti mohli podat svědectví, již nežije a ani archivní materiály nestačí.

Kdo byl Jan Masaryk

Jan Masaryk se narodil 14. září 1886 v rodině Tomáše Garrigua Masaryka, univerzitního profesora a pozdějšího prvního československého prezidenta. Po absolvování akademického gymnázia pobýval několik let v USA. V 1. světové válce sloužil jako důstojník rakouské armády. Od roku 1918 byl třicet let v diplomatických službách, kde se snažil prosazovat mírovou spolupráci mezi Východem a Západem. Byl i významným představitelem zahraničního odboje a exilové vlády. Po válce se stal ministrem zahraničí, kterým zůstal i v Gottwaldově vládě po komunistickém puči v únoru 1948. Oblíbeným politikem byl hlavně kvůli svým postojům během druhé světové války.

Pohled na okna Černínského paláce, budovy ministerstva zahraničí, pod nimiž našel svou smrt Jan Masaryk. (12. března 2002)

Pamětní tabule pod okny Černínského paláce, budovy ministerstva zahraničí, připomíná smrt Jana Masaryka. (12. března 2002)

Ministr zahraničních věcí Jan Masaryk během shromáždění k odchodu americké armády z Plzně v roce 1945. Podle nového soudního posudku byl Masaryk v roce 1948 jednoznačně zavražděn.

Ministr zahraničních věcí Jan Masaryk v rakvi při posledním rozloučení v Černínském paláci 12. března 1948. Podle nového soudního posudku byl Masaryk v roce 1948 jednoznačně zavražděn.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video