Euroskepticismus nachází své místo už i v Německu (ilustrační foto).

Euroskepticismus nachází své místo už i v Německu (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

Nechceme jen platit, hlásá nová německá partaj a brojí proti Bruselu

  • 30
Konec eura, chceme vlastní měnu, hlásá nová euroskeptická strana Alternativa pro Německo. Cílí hlavně na lidi, kteří už nechtějí platit za hříchy ostatních států eurozóny. A těch stále přibývá. Podle posledních průzkumů by hlas nové partaji zvažoval hodit každý čtvrtý Němec.

"Pořád nám někdo volá, píše dopisy nebo e-maily, že se k nám chce přidat nebo nás podpořit," řekla německému serveru thelocal.de byznysmenka Frauke Petryová, která za stranu Alternativa pro Německo komunikuje.

Zakladatel strany profesor ekonomiky Bernd Lucke patří mezi nejkontroverznější postavy v Německu. V doprovodu dalších euroskepticky zaměřených profesorů prezentoval jako hlavní cíle strany tři věci.

Kdo za stranou stojí?

Uskupení Alternativa pro Německo vzniklo kolem ekonoma Bernda Lucka, profesora makroekonomie v Hamburku. Mezi další výrazné tváře strany patří bývalý novinář německého liberálního deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung Konrad Adam a publicista Alexander Gauland.

Další stoupenci této strany jsou například bývalý prezident Federace německého průmyslu Hans-Olaf Henkel, který nabízí vizi evropské měnové unie rozdělené na Sever a Jih. Alternativu pro Německo podporují známí euroskeptičtí ekonomové jako například Stefan Homurg z Hanoveru, Charles Blankart z Berlína, Wilhelm Hankel a Karl Schachtschneider.

Zdroj: Deutsche Bank

Nejzásadnější snahou je dostat Německo ze spárů eura. A to buď návratem k národním měnám, nebo rozdělením eurozóny na menší bloky, které by používaly různé měny. Dále požadují decentralizaci Evropské unie, méně byrokracie a větší koncentraci na jednotlivé trhy. Po vzoru švýcarských referend také preferují více přímé demokracie.

Hlavním cílem nové partaje je teď vytvořit regionální kluby ve všech 16 spolkových zemích Německa. To chtějí stihnout do 14. dubna, kdy se koná kongres strany v Berlíně. Na něm zvolí své kandidáty pro následující volby do parlamentu.

Strana s několika tisíci členy to v porovnání se statisícovými členskými základnami konzervaticů Angely Merkelové a opozičních sociálních demokratů bude mít těžké. Parlamentní volby, v kterých chce Alternativa pro Německo soupeřit o voliče, se však konají až 22. září. A do té doby se ještě může leccos změnit. 

Ve svém první veřejném projevu na předměstí Frankfurtu, kde bije finanční srdce eurozóny a kde sídlí Evropská centrální banka, dokázali zaujmout 1 200 lidí, kteří si poslechli jejich projev o nevýhodách eura. V davu byl velký počet penzistů, starších profesorů a liberálů, které spojuje víra, že Německo platí příliš velkou cenu za udržení eurozóny nad hladinou.

Šance mají chabé, tvrdí politologové

Alternativě pro Německo hraje do not nedávný průzkum magazínu Fokus, který ukazuje, že 26 procent Němců by se euroskeptické straně nebránilo vhodit svůj hlas. Ve věkové kategorii 40 až 49 let by stranu zvažovalo volit dokonce 40 procent dotázaných.

Je jasné, že tyhle informace nemůžou zástupci největších politických stran v Německu ignorovat. "Beru všechny politické soupeře vážně," řekl thelocal.de předseda poslaneckého klubu CDU Volker Kauder. "Musíme lidem vysvětlit, že prosperita naší země závisí na Evropě. Jakákoli alternativa k euru by byla pro Německo horší," dodal Kauder s tím, že nová strana je podle něj jen ztělesněním "institucionalizovaného strachu z budoucnosti".

Jeden ze zakladatelů strany Alternativa pro Německo, profesor Bernd Lucke na tiskové konferenci v Berlíně (18. března 2013)

Zakladatel strany Bernd Lucke říká, že euro je daleko od toho, aby splňovalo parametry mírového projektu. Což se podle něj potvrdilo v posledních dnech, kdy se strhla hysterie kvůli Kypru. "Nepřikláníme se doleva ani doprava. Jdeme napříč politickým spektrem," řekla Frauke Petryová časopisu The Economist s tím, že strana už má 4 tisíce členů a další přibývají. 

Politologové se domnívají, že šance Alternativy pro Německo na překročení pětiprocentního limitu nutného pro vstup do Spolkového sněmu jsou dost malé. Podle nich krizi v eurozóně vyvažuje fakt, že německé hospodářství je na tom relativně dobře. A Merkelová z toho může těžit.

Voliči prý navíc nebudou chtít pustit k moci opozici. "Volbou této strany by středopravicoví voliči oslabili Merkelové CDU, a tomu se někteří z nich budou bránit zuby nehty," uvedl politolog z univerzity v Düsseldorfu Simon Franzmann.

Nová strana se ale nevzdává. "Pokud se Alternativě podaří zaujmout zklamané středopravicové voliče, mohou být pro kancléřku Merkelovou velmi nebezpeční," myslí si Hans-Olaf Henkel, jeden z výrazných podporovatelů strany.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue