Norští policisté převážejí Anderse Behringa Breivika (vlevo). (25. července...

Norští policisté převážejí Anderse Behringa Breivika (vlevo). (25. července 2011) | foto: AP

Norský vrah měl už ruce nad hlavou, když se k němu přiblížilo komando

  • 579
Norská policie popsala, jak vypadalo zatčení pravicového radikála Anderse Behringa Breivika, který se přiznal k zavraždění skoro osmi desítek lidí. Když se k němu protiteroristické komando na ostrově Utoya přiblížilo, už nestřílel - měl ruce nad hlavou a jeho zbraně ležely na zemi.

Extremista nerušeně vraždil v mládežnickém táboře celých devadesát minut. Své oběti zabíjel nejprve na zemi a pak střílel i na ty, kteří se pokoušeli z ostrova uplavat. Ve chvíli, kdy se k němu přiblížilo speciální protiteroristická jednotka, už byla jeho zbraň ztichlá.

"Když jsme se přiblížili, asi na 350 metrů, a pokračovali jsme k němu, začali jsme na něj volat," popsal ve středu Jacob Bjertnaes, jeden ze zasahujících policistů. Terén byl podle něj velmi obtížný a policisté bojovali i se špatnou viditelností. Breivik se ale před nimi najednou vynořil v lese.

"Najednou byl přímo před námi střelec s rukama nad hlavou. Zatkli jsme ho úplně normálně. Jeho zbraně ležely na zemi, asi 15 metrů daleko," přiblížil velitel zasahujícího komanda Haavard Gaasbakk. Jeden z jejich kolegů pak útočníka zadržel a ostatní členové komanda běželi poskytnout první pomoc raněným.

Breivik sám unikl zastřelení jen těsně

Šéf elitních norských jednotek Delta Force Anders Snortheimsmoen prohlásil, že dvaatřicetiletý Breivik jen tak tak unikl zastřelení. "Kdyby se přiblížil nebo mu to trvalo dlouho, byl by zastřelen," uvedl Snortheimsmoen.

Policisté na tiskové konferenci také přiznali, že po cestě na ostrov se speciální jednotce porouchal motor lodi. Policejní zásah to prý ale nezpomalilo. Komando, které na lodi plulo společně s dvěma místními policisty, přesedlo na dva civilní motorové čluny, jež byly poblíž.

Když se pak dostali na ostrov, narazili na skupinu vystrašených teenagerů, kteří jim ukázali směrem, kde zrovna Breivik střílel.

Norská policie je už několik dní terčem kritiky kvůli údajně pomalému zásahu protiteroristické jednotky na ostrově. Norové nedokážou pochopit, proč měl střelec na vraždění hodinu a půl. Policie tvrdí, že rychlejší být nemohla, protože neměla k dispozici vrtulník a na ostrov tak musela dojet z Osla auty.

Komise vyšetří zásah a navrhne zlepšení bezpečnosti

Norský premiér Jens Stoltenberg ve středu oznámil vytvoření nezávislé komise, která vyhodnotí události kolem bombového útoku v Oslu a střelby na ostrově a navrhne doporučení na zdokonalení bezpečnostních sil a opatření. Slíbil také, že nechá prověřit reakci policie i její vybavení.

Radikál Anders Behring Breivik se přiznal, že v pátek odpálil bombu ve vládní čtvrti v Oslu, která zabila osm lidí, a poté postřílel nejméně 68 lidí na nedalekém ostrově Utoya, především účastníků tábora sociálnědemokratické mládeže. Po několika lidech na ostrově policie stále pátrá, používá k tomu i ponorky.

Norský premiér ve středu také prohlásil, že země se nenechá masakry zastrašit. Reakcí by naopak podle něj měla být ještě větší otevřenost a posílení demokracie. Dodal, že očekává, se nyní budou Norové více angažovat v politice. "Domnívám se, že výsledkem bude větší zapojení, větší politická aktivita," řekl premiér.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video