Letoun F-35 Lightning II, který má nahradit osvědčené rozšířené stroje F-16

Letoun F-35 Lightning II, který má nahradit osvědčené rozšířené stroje F-16 | foto: Projekt Joint Strike Fighter

Norsko nakoupí stíhačky F-35, gripeny neuspěly

  • 34
Dosluhující stroje F-16 norských vzdušných sil nahradí moderní stíhací stroje F-35 Joint Strike Fighter. Rozhodla o tom norská vláda, která tak dala strojům americké výroby přednost před letouny Jas-39 Gripen.

"Joint Strike Fighter je jasně nejlepší a plně splňuje všechny požadavky, které jsme zadali, a navíc je nejlevnějším letadlem," prohlásil norský premiér Jens Stoltenberg.

Za 48 nových víceúčelových stíhacích strojů by mělo Norsko zaplatit 18 miliard NOK (přibližně 52 miliard korun). To je podle vlády o 6 miliard levnější nabídka než u konkurenčních gripenů.

Ministerstvo obrany připustilo, že při výběru letounu F-35 Lightning II hrála významnou roli skutečnost, že letoun využívá technologie Stealth (letadlo je neviditelné pro radar). "Hodnocení F-35 převyšuje gripeny ve všech bojových činnostech - jak výzvědného a pozorovacího charakteru, tak i v boji proti vzdušným a pozemním cílům a cílům pohybujícím se na mořské hladině," citovala agentura AP ministryni obrany Anne-Grete Ström-Erichsenovou.

Norsko, jako členská země NATO, si vybírá nové nadzvukové stroje pro letectvo především kvůli svému rozsáhlému a velmi členitému pobřeží a zvýšeným ruským vojenským aktivitám v posledních letech na severu. "Bojové letouny jsou velmi důležité pro norskou obranu," konstatoval premiér Stoltenberg. Do tendru se původně nominovaly stroje Eurofighter Typhoon, Jas-39 Gripen a právě F-35. V užším výběru nakonec ale zůstaly jen poslední dva stroje.

Nové letouny chce letectvo postupně zařazovat do výzbroje v letech 2016 až 2020. Do té doby budou norský vzdušný prostor chránit letouny F-16, které používá letectvo od roku 1980. Podle premiéra bude vládní koalice o výběru ještě diskutovat. Stoltenberg neočekává, že by měl být zřejmě nevětší zbrojní kontrakt v norské historii podepsán dříve než v roce 2014. Norský parlament by se nákupem stíhaček měl zabývat už příští rok na jaře.

Výrobu letounu F-35 Joint Strike Fighter s označením "Lightning II" zastřešuje společnost Lockheed Martin a několik dalších amerických a britských zbrojařských firem. Na vývoji se finančně podílí hned několik zemí NATO včetně Norska, které má vzhledem ke svým bohatým příjmům z ropy ve vývoji významný podíl.

Letoun F-35 bude vyráběn ve třech variantách - pozemní F-35A, speciální F-35B s kolmým startem a variantě pro letadlové lodě F-35C. Všechny verze letounu přitom využívají technologii Stealth, jsou tedy za určitých podmínek neviditelné pro radary.

, natoaktual.cz

Video