Norové budou muset před hospodou típnout

  • 252
Norové odstrčili milovníky nikotinu na okraj společnosti. Vláda přijala nejpřísnější protikuřácký zákon na světě. Jestliže norma projde příští rok parlamentem, zmizí cigaretový dým od prvního ledna 2004 navždy z tamních restaurací a barů. Na vyznavače nikotinu jsou drsní i ve Spojených státech. Kuřáky vyhnali na ulici a jak zjistila komentátorka listu New York Post Johanna Hudenová, zapálíte-li si v New Yorku, můžete dostat i pár facek. Čeští kuřáci ovšem zatím mohou zůstat v klidu.

České ministerstvo zdravotnictví žádné razantní opatření nechystá.

Jarmila Klimešová ujistila iDNES, že resort předložil vládě nový zákon o ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami.

Ministerstvo si od něj slibuje, že přispěje k omezení prostorů vyhrazených ke kouření. Jde například o jídelny a místa veřejného starování, kde se podávají teplá jídla.

"Účelem tohoto zákona je omezení dostupnosti a spotřeby tabákových výrobků v Česku," upřesnila Klimešová.

I když český rezort zdravotnictví na krabičce cigaret říká: "Kouření vážně poškozuje zdraví" a "Nekuřte, chcete-li zůstat zdraví!", jeho odpůrcům se zdá, že nedělá dost.

Úřad kritizují odpůrci nikotinu
Například organizátoři pražského protikuřáckého týdne ministerstvo zdravotnictví v poslední listopadový týden kritizovali. Předsedkyně sdružení Koalice proti tabáku Kateřina Langrová předala hlavnímu hygienikovi Michaelu Vítovi otevřený dopis pro ministryni Marii Součkovou.

Klimešová ale kritiku aktivistů odmítá s poukazem na připravovaný "Protikuřácký program". Tím chce její úřad bojovat proti šíření tabakismu v zemi.

Ministerstvo také už před časem oznámilo, že chce zakázat automaty na cigarety. "Cigarety by se neměly v obchodech prodávat volně, ale jen u pokladen," řekla minulý měsíc MF DNES náměstkyně ministerstva zdravotnictví Dana Římanová.

Diskuse o přitvrzení zákona zesílila už loni v září poté, co začal tehdejší ministr zdravotnictví Bohumil Fišer prosazovat zákaz kouření ve všech typech veřejných budov a na zastávkách veřejné dopravy. Argumentoval tím, že cigarety v Česku ročně zahubí na dvaadvacet tisíc lidí.
 
Životní styl Čechů slibuje napravit i současná vláda. Její plán Zdraví pro všechny ve 21. století, chce zatočit i s kouřením. Kabinet totiž nemůže přenést přes srdce, že pětina patnáctiletých Čechů kouří. Zdravotnická organizace by přitom ráda, aby do roku 2015 v této věkové kategorii nekouřil nikdo.

Kouří třicet Čechů ze sta
Česká republika patří podle početu obyvatel k zemím s nejvyšší úmrtností na následky kouření. Kouří tu asi dvacet devět procent lidí.

Na následky této vášně zemře každý den šedesát Čechů. Kouření způsobuje devadesát procent všech nádorů plic a může také za pětinu potratů a mrtvě narozených dětí.

Norové na žádné polovičaté řešení nepřistoupili. Ministr zdravotnictví Dagfinn Höybraaten totiž chce ochránit i zaměstnance hospod a jejich nekouřící hosty před pasivním kouřením. Předloha zákona jde tak daleko, že zakazuje restauracím a barům nejen zvláštní kuřácké sekce, ale i kuřácké místnosti bez obsluhy.

Eva Králíková z poradny pro odvykání kouření při 1. pražské lékařské fakultě říká, že i české úřady by se měly zamyslet nad tím, jaké pracovní podmínky personál v reastauracích a barech má.

Úvahy o zákazu volného prodeje tabáku se ale podle ní týkají hodně vzdálené budoucnosti. "Nemůžeme ale donekonečna volně prodávat něco, co je jen v Česku příčinou pětiny úmrtí," míní lékařka.

Podle nejnovějších průzkumů kouří pravidelně třicet procent dospělých Norů a 29 procent žen.

V zemi už dnes není možné vejít se zapálenou cigaretou na úřad a kouřit se nesmí ani v hromadné dopravě. Kromě toho má Norsko velmi vysokou tabákovou daň. Krabička cigaret vyjde na severu Evropy asi 250 korun.

Velkým příznivcem zákazu kouření v barech je i starosta amerického New Yorku Michael Bloomberg. "Jestli kouříte, musíte být blázni. Vždyť vás to zabíjí," tvrdí muž, který hned po svém příchodu do funkce zvýšil ceny cigaret. A to, že se mu práce daří, poznala i novinářka Johanna Hudenová.

Popisuje, jak jí, když kouřila, napadla mezi Sedmačtyřicátou a Šestou ulicí kolemjdoucí žena. Žurnalistka varuje před  vládou posvěceným lynčováním a dodává: "Já vím, že kouření je špatné pro moje zdraví, a vím taky, že bych to dělat neměla. Ale na těch pár místech New Yorku, kde to ještě není zakázáno, záleží jen na mně, jestli si zapálím nebo ne. Bez ohledu na to, co si myslí cáklí tabákofobové."

Hospodský chtěl Den bez kouření. Hosté byli proti
Před restaurací La casita espaňa v Ústí nad Labem visela dopoledne 21. listopadu cedule s textem: "Dnes zde nekouříme, je Den bez kouření". Personál restaurace se tak přihlásil k Mezinárodnímu nekuřáckému dni. Ovšem hosté byli proti a přání nerespektovali. "Odpoledne jsme nápis odstranili, nemělo to cenu," upřesnila obsluha. Při mezinárodním nekuřáckém dni lékaři kuřáky nabádají, aby alespoň 24 hodin vydrželi bez cigaret.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video