Vědci změnili normu pro formální korespondenci a texty. Změny se týkají i psaní...

Vědci změnili normu pro formální korespondenci a texty. Změny se týkají i psaní času. Pravidla jsou nyní benevolentnější. K oddělení hodin a minut lze nově použít tečku i dvojtečku. | foto: Ústav pro jazyk český Akademie věd ČR

Jazykovědci mění pravidla pro psaný text. Správně bude 7:30 i 7.30

  • 294
Komu nešlo přes klávesnici psaní času pouze s dvojtečkou, může zajásat. Jazykovědci připravili novou normu pro psané dokumenty. Ta říká, že kromě varianty s dvojtečkou je správná i ta, kde hodiny a minuty odděluje tečka. Zjednodušuje také psaní kalendářních dat a dalších záležitostí. Nová pravidla začínají platit od srpna. Jsou dobrovolná.

Dosud norma pro tvorbu dokumentů říkala, že časové údaje se mají oddělovat dvojtečkou. Tedy v obchodní korespondenci doporučovala psát například 7:30, 07:30 nebo 7:30 h.

Jenže Pravidla českého pravopisu povolovala i psaní času s tečkou. Tedy možnost 7.30, přičemž nula před hodinou (07.30) v nich je zapovězena.

A tak v psaní byl zmatek.

Jazykovědci proto řekli, že psát čas ve formálním dopise či úřední písemnosti lze oběma způsoby. A rovnou změnili pro psané texty normu. „Uživatelé normy si mohou vybrat z různých možností, ale tentýž jev musí být v dokumentu řešen vždy stejným způsobem,“ stojí v otázkách a odpovědích k nové normě, které lze najít na webu Ústavu pro jazyk český.

Autoři změn jsou Markéta Pravdová a Petr Lozan z Ústavu pro jazyk český. Pravdová se zabývá češtinou, Lozan typografií.

„Hodně jsme se u toho hádali, protože někdy jsme měli dost odlišné představy. Bylo to třeba u psaní peněžních částek,“ zavzpomínala na přípravu aktuální normy Pravdová. Oba chtěli mít co nejvíce podkladů, proto oslovili široké spektrum institucí a lidí. „Byli to všichni naši přátelé i nepřátelé,“ říká s nadsázkou jazykovědkyně.

Více než rok práce a jeden tisíc připomínek

Aktualizace normy vznikala od loňského dubna. Její autoři k návrhům na změny dostali přes jeden tisíc připomínek z různých institucí i od různých lidí. Připomínkovat nová pravidla mohl každý. „Nevíce jich překvapivě zaslali lidé, kteří se zabývají informatikou. Třeba jeden informatik a matematik z Mendelovy univerzity jich poslal asi tři sta. Ale ony byly opravdu dobré a za každou z nich jsme byli rádi,“ řekla iDNES.cz Pravdová.

Norma vyšla v červenci. Kdo tento bezmála osmdesátistránkový dokument chce vlastnit, musí si jej zakoupit u Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví. Ten normy vydává a jeho činnost je financována i z příjmů z prodeje těchto dokumentů.

Komu se zdá norma příliš obsáhlá, může si počkat několik měsíců na to, až její autoři připraví a Ministerstvo školství schválí učebnici pro středoškoláky, v níž budou pravidla zhutněná.

Změna po sedmi letech

Naposledy se norma pro úpravu písemných dokumentů měnila v dubnu roku 2007. Tehdy byla garantkou změn Olga Kuldová. Jenže jazykovědkyně zemřela a interval změn, který dosud byl vždy pětiletý, se protáhl na sedm let.

Dodržování normy s označením ČSN 01 6910 není povinné ani právně vymahatelné. Pravidla se ale vyučují například na obchodních akademiích, kde je psaní korespondence součástí maturitní zkoušky. Řídit by se jimi měly také úřady.

Norma pro písemnosti by se znovu měla měnit ideálně v době, kdy vyjdou nová Pravidla českého pravopisu. A to bude nejspíš zase za několik let.

Co ještě také vědci změnili

Nová norma pro úpravu písemných dokumentů možňuje psát mnohem volněji kalendářní data. Například měsíc lze vypsat slovem (1. srpna 2014), nebo číslicemi, a to vzestupně s tečkami a mezerami (1. 8. 2014), vzestupně s dvoumístným zápisem dnů a měsíců bez mezer za tečkami (01.08.2014) i sestupně se spojovníky 2014-08-01. Přitom ještě v roce 1997 norma říkala, že jedinou možnou podobou psaní data je ta sestupná se spojovníky.

Norma říká, že v případě oslovení v oficiální korespondenci lze užít jen pátý pád. Internetová jazyková příručka Ústavu pro jazyk český nově začala zveřejňovat i konkrétní sporná jména a návod, jak je skloňovat (příklady najdete zde).

Nově je možné psát peněžní částky několika způsoby. Správně jsou všechy tyto příklady: 4 760 Kč, 4.760 Kč a 500,00 Kč (u zarovnání údajů v sestavách a tabulkách). Norma ale norma již nedoporučuje tvary: Kč 500,– nebo 500,– Kč.

Měřítko a poměr se nyní píšou tak, jak je najdete na mapách či v odborné literatuře. Tedy s mezerou před a za dvojtečkou (mapa 1 : 50 000, poměr 1 : 2). Sportovní skóre se píše bez mezer (výsledek utkání 3:4). 

místních jménech se spojovníkem použitým mezi víceslovnými výrazy je dovoleno nahrazovat spojovník pomlčkou s mezerami, nebrání-li této náhradě jiné okolnosti. Zatímco v předchozím vydání normy mezi příklady užití spojovníku naleznete výraz expedice Zikmund-Hanzelka, podle platných pravidel i revize normy se tento výraz píše s pomlčkou: expedice Zikmund–Hanzelka.

Změny se týkají i lomítka. Norma například doporučuje psát je s mezerami, jestliže je alespoň jeden z výrazů členěných lomítkem víceslovný (o městě / ve městu), a umožňuje používat lomítko i ke grafickému oddělení výrazů – například při číslování stran lze vedle strana 1/3 psát také strana 1 / 3.

V poštovních adresách se už nemusí psát název obce nebo adresní pošty verzálkami, není-li adresa psána rukou.

Zdroj: ÚJČ AV ČR


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video