Součástí týdenního festivalu o NATO byla i prestižní konference.

Součástí týdenního festivalu o NATO byla i prestižní konference. | foto: Profimedia.cz

Norfolk hostí týdenní festival o NATO

Teroristické útoky nejsou jen hrozbou pro naši bezpečnost, ale útočí přímo na podstatu demokracie a její hodnoty. S takovým prohlášením vystoupil velitel NATO generál Lance Smith na prestižní alianční konferenci v Norfolku, která probíhá v rámci týdenního festivalu NATO.

I když hlavním tématem této dvoudenní konference jsou zejména transatlantické vazby, hned při zahájení zmínil téma terorismu velitel NATO pro transformaci generál Lance Smith. Podle něj je právě terorismus hrozbou nejen bezpečnostní, ale také politickou.

"Terorismus nás neohrožuje jen v podobě výbušnin, ale útočí přímo na naše hodnoty a politické svazky," řekl Smith. Prováděním útoků i zneužíváním západních médií podvrhováním zpráv podle něj teroristé usilují o narušení spojenectví a hodnot sdílených západní společností.

"Jde o válku proti demokracii," uvedl doslova generál s tím, že útočníkům jde i o podlomení politické podpory válce proti terorismu.

Proti termínu válka proti terorismu se nicméně vzápětí ohradil uznávaný britský profesor Lawrence Freedman.

"Terorismus je mechanismus, nelze válku definovat pomocí prostředků, které se při ní používají," uvedl. Připustil ale, že ať je podstata terorismu jakkoli temná, velmi jasné jsou jeho důsledky. Útoky v září 2001 totiž byly velmi efektivní, neboť vyvolaly nejen hrůzu mezi občany, ale i masivní politické a vojenské změny.

Všichni řečníci zdůraznili význam společného boje proti hrozbě terorismu, při němž NATO hraje důležitou roli v rámci několika svých operací. A jakkoli je politická či vojenská spolupráce v rámci každé koalice či aliance náročná, je to podle ředitele britské Vojenské akademie Johna Kiszelyho jeden z nejefektivnějších způsobů vedení boje. Kiszely připomněl slova Winstona Churchilla, podle něhož existuje jen jeden způsob boje, který je ještě horší než spolupráce spojenců. A tím je boj bez spojenců.

Koaliční spolupráce totiž podle Kiszelyho zvyšuje legitimitu akce, umožňuje sdílení rizik a a nákladů a samozřejmě zvyšuje efektivitu. Taková koalice ovšem musí nejprve vzniknout. Profesor Freedman připomněl paradox nedávných koalic vedených Američany.

"Říká se jim koalice ochotných, ale musí to být spíše koalice ochotných, připravených a schopných. Protože ti, co jsou ochotni, nemusí být připraveni a schopni pomoci, a ti, kteří by pomoci mohli, zase nejsou ochotni," připomněl Freedman s odkazem na zásahy v Afghánistánu i Iráku.

Divadlo o NATO

V rámci aliančního festivalu Azalea proběhl také devatenáctý ročník studentského fóra, jehož cílem je představit smysl a fungování aliance mladým lidem. Součástí fóra byla také divadelní představení o NATO.

Úkolem pro studenty ze všech pěti místních středních škol bylo dramaticky ztvárnit význam transatlantických vztahů. Největší divácký úspěch sklidilo ztvárnění Severoatlantické aliance jako "skoro šedesátileté ženy se šestadvaceti dětmi, z nichž sedmi nejmladším jsou tři roky", která se přátelí se zhruba stejně starou kamarádkou, která má dětí "omylem skoro dvě stě (OSN) a některé z nich se občas perou," znělo z pódia.

"Tahle dramatizace mi pomohla v pochopení toho, jak NATO funguje. Nebylo totiž vůbec snadné dosáhnout konsenzu byť i jen ohledně kostýmů," přiznala po představení jedna ze studentek.

Vyvrcholení se zúčastní i Češi

Festival Azalea proběhl poprvé již v roce 1953 a jeho smyslem je prezentovat veřejnosti nejen samotné místní velitelství NATO, ale zároveň všechny členské země, a to jednak vzdělávacími akcemi na vědecké i středoškolské úrovni, a jednak slavnostním průvodem městem se slavnostními vozy.

Průvodem centrem Norfolku týdenní festival v sobotu vyvrcholí a během něho svou prezentaci podle českých zástupců na velitelství představí také Česká republika.


Video