Norac čelí obžalobě z válečných zločinů

Chorvatský generál Mirko Norac se před soudem v Rijece zodpovídá ze zločinů proti lidskosti. Dosud nejvyšší armádní představitel v Chorvatsku je spolu s se čtyřmi dalšími muži obžalován z válečných zločinů a z porušování mezinárodního práva. Toho všeho se prý dopustil v letech 1991-1995 za války se srbskými separatisty. Generál Norac je podezřelý že se před deseti lety v Gospiči účastnil vražd asi padesáti srbských civilistů.

Mirko Norac se narodil v roce 1967 ve vesnici Otoka v dalmatském vnitrozemí. V 22 letech odešel ze školy přímo do války, aby bojoval za nezávislost Chorvatska. Podle některých zdrojů se 16. října 1991 účastnil schůzky, na
které bylo rozhodnuto o popravách srbských civilistů. Po událostech v Gospiči v říjnu 1991 převzal Norac velení v celé oblasti kolem města . V roce 1993 byl povýšen na plukovníka a stejný rok na generála. Po skončení války v roce 1995 byl jmenován šéfem vojenské jednotky Alka. Generálská hodnost mu byla odebrána loni poté, co 11 generálů veřejně kritizovalo novou vládu.

Obžaloba se týká především událostí z října 1991, kdy byl velitelem obrany etnicky smíšeného města Gospič. Spolu se šéfem krizového štábu okresu Tihomirem Oreškovičem podle svědků rozpoutal rozsáhlé akce proti tamním srbským civilistům, ale i proti Chorvatům. Ve městě bylo údajně zabito na 100 Srbů, zejména z řad místní inteligence.

Generál se vydal policii až na výzvu premiéra
Když soud počátkem minulého měsíce prohlásil, že prověřuje generálovu úlohu při masakru v Gospiči, začal se Norac skrývat. Předpokládá se, že byl v Bosně.

Čtyřiatřicetiletý penzionovaný generál se přihlásil na policii až poté, co ho k tomu v televizi veřejně vyzval chorvatský premiér Ivica Račan. Reagoval tak na prohlášení Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii, který sdělil, že Norac není na jeho seznamu stíhaných osob.

Stíhání umožnil nástup nové vlády
Chorvatští nacionalisté a váleční veteráni uspořádali po premiérově prohlášení mohutná protestní shromáždění proti vládě. Na nich Norace, který tvrdí že je nevinen, oslavovali jako válečného hrdinu.

Mirko Norac je je prvním vysokým armádním představitelem ze zemí bývalé Jugoslávie, kterého vlastní stát obžaloval ze zločinů proti civilistům. Konání soudního přelíčení umožnil loňský nástup nové vlády Ivici Račana a prezidenta Stjepana Mesiče. Bývalý režim prezidenta Franja Tudjmana totiž považovalo válku proti Srbům z let 1991-1992 za osvobozeneckou a nemělo zájem na vyšetření jednotlivých případů násilí na civilistech.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video