Němečtí vojáci poprvé od 2. světové války vstoupili do Francie.

Němečtí vojáci poprvé od 2. světové války vstoupili do Francie. | foto: AP

Noha německého vojáka poprvé od druhé světové války vkročila do Francie

  • 66
Francie s Německem udělaly po 65 letech od konce 2. světové války přelomový krok. Němečtí vojáci se poprvé od nacistické okupace objevili na francouzské půdě. Ve Štrasburku uspořádali se svými francouzskými kolegy vojenskou přehlídku, která měla prohloubit vzájemnou spolupráci a přátelství obou zemí.

Tři stovky vojáků německé lehké pěchoty budou moci v době probíhajícího německo-francouzského summitu ve francouzském Freiburgu nosit zbraň. Svolení jim k tomu dali ministři obrany obou zemí na slavnostním ceremoniálu ve francouzském Štrasburku, kterého se zúčastnili i německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Německý prapor je součástí německo-francouzské brigády, která funguje už od roku 1987. Založil ji někdejší francouzský prezident Francois Mitterand společně s německým kancléřem Helmutem Kohlem. Brigáda o pěti tisících vojácích však dosud působila pouze na území Německa.

Němečtí vojáci poprvé od 2. světové války vstoupili do Francie.

Německý prapor se teď na čas přesunul do města Illkirch-Graffenstaden nedaleko Štrasburku, kde bude sdílet kasárna s šesti sty francouzskými vojáky.

"Němečtí vojáci jsou dnes vítáni na francouzské půdě. Po zločinech, které tu Němci za druhé světové války napáchali, je to silný symbol spolupráce Německa a Francie," nechala se po ceremoniálu slyšet kancléřka Merkelová.

Prezident Sarkozy prohlásil, že se Francii s Německem podařilo překročit jedno z největších poválečných tabu.

Němečtí vojáci poprvé od 2. světové války vkročili do Francie.Němečtí vojáci poprvé od 2. světové války vstoupili do Francie.

Podle francouzských historiků je přítomnost německých vojáků na území Francie velkým zlomem ve vzájemných vztazích, které neblaze poznamenala válka a nacistická okupace. Přítomnost německých jednotek v zemi podle nich může pomoci k usmíření. Obyvatelé Alsaska ale podle nich budou k německým vojákům zřejmě ještě dlouho rezervovaní.

Reakce obyvatel Illkirch-Graffenstaden jsou ale zatím vesměs pozitivní. "Dříve bych něco takového považoval za nemožné," citoval německý list Focus Online jednoho z místních obyvatel. I Henri Meichel, člen místního spolku veteránů je k Němcům smířlivý. "Bojovali jsme proti nacistickému režimu, nikoli proti Německu samotnému," řekl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video