Demonstranti  a policejní těžkooděnci v centru Kyjeva (9. prosince 2013)

Demonstranti a policejní těžkooděnci v centru Kyjeva (9. prosince 2013) | foto: Reuters

V Kyjevě vojáci rozebrali všechny barikády, demonstranti se přesunuli

  • 36
Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč slíbil propustit zadržené kyjevské demonstranty. Varoval však, že výzvy k revoluci "ohrožují národní bezpečnost". Vojáci v noci na úterý dokončili likvidaci barikád a opozičních stanových táborů v kyjevské vládní čtvrti.

"Viníci musejí nést odpovědnost," řekl ukrajinský prezident Viktor Janukovyč a podle agentury ITAR-TASS dodal, že mu jde o potrestání "viníků z obou stran", tedy demonstrantů i policistů, pokud během protestů porušili zákon.

Více než dvoutýdenní vření v kyjevských ulicích je výsledkem Janukovyčova rozhodnutí nepodepsat připravenou dohodu s Evropskou unií, která by Ukrajinu vzdálila Rusku a přiblížila Západu. Situaci vyhrotil policejní zákrok na kyjevském náměstí Nezávislosti s desítkami zraněných a zatčených. Bez potyček se ale neobešly ani následné protesty před sídlem prezidentské kanceláře.

Prezident už podle agentury Interfax požádal generálního prokurátora o okamžité propuštění těch zadržených demonstrantů, kteří se nedopustili závažnějších prohřešků. "Myslím, že se tato otázka bude dnes řešit. Těžko říci, kolik lidí bude propuštěno, ale rozhodně budou osvobozeni ti, kdo mají malé děti, mladé rodiny. Ke všemu se bude přihlížet," dodal.

Bez Moskvy to nepůjde

Janukovyč řekl, že nastal čas otočit "ostudnou stránku" v ukrajinských dějinách, čímž asi myslel statisícové demonstrace v centru Kyjeva po kontroverzním policejním zákroku. Agentura Reuters ale upozornila, že Janukovyč nenaznačil žádnou změnu ve své politice, ani ochotu vyslyšet volání opozice po odstoupení vlády a uspořádání předčasných voleb.

Šéf státu nesdělil ani žádné podrobnosti k pátečním jednáním s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, která vyvolala u opozice podezření, že je země vtahována do celní unie vedené Ruskem, namísto přidružení k EU.

Janukovyč podle britské zpravodajské stanice BBC přislíbil nejspíše ve středu vyslat do Bruselu delegaci v čele s prvním vicepremiérem Serhijem Arbuzovem k jednáním o asociační dohodě s Evropskou unií. Ta by podle bývalého prezidenta Leonida Kravčuka mohla být - za jistých podmínek - podepsána v březnu.

Janukovyč ale také prohlásil, že Ukrajina se bez těsných hospodářských vztahů s Ruskem neobejde. "Nemůžeme mluvit o budoucnosti bez jednání o obnově obchodních vztahů s Moskvou," řekl na schůzce "čtyř prezidentů", s níž souhlasil v pondělí a při níž se sešel se třemi bývalými vůdci země: Leonidem Kravčukem, Leonidem Kučmou a Viktorem Juščenkem.  

Schůzka byla podle mluvčí exprezidenta Viktora Juščenka zamýšlena jako "první krok ke svolání celonárodního kulatého stolu za účasti prezidentů, opozice, mládeže a zástupců občanské společnosti". K jednacímu stolu v kyjevském paláci kultury se ale nedostavil nikdo z opozičních vůdců.

Podle předsedy opoziční strany UDAR Vitalije Klička opozice neobdržela žádné pozvání. K jednání je navíc ochotna přistoupit ve chvíli, kdy za kulatý stůl zasednou i představitelé zemí Evropské unie a jednání bude mít přesný a předem dohodnutý program.

Razantně odmítl kulatý stůl poslanec opoziční strany Vlast Mykola Tomenko. "Političtí důchodci o budoucnosti Ukrajiny rozhodovat nebudou," prohlásil o angažmá bývalých prezidentů.

Ve štábu opozice v kyjevské odborové centrále se s opozičními vůdci Kličkem, Arsenijem Jaceňukem a Olehem Ťahnybokem setkala náměstkyně amerického ministra zahraničí Victoria Nulandová. Po setkání novinářům bez dalších podrobností řekla, že schůzka byla "velmi plodná".

Noční střety a likvidace barikád

V noci na úterý policie vytlačila zbylé demonstranty z kyjevské vládní čtvrti a zlikvidovala barikády. Demonstranti se přesunuli na nedaleké náměstí Nezávislost, které noční policejní akce nezasáhla. Noční střety se podle policejní zprávy obešly bez zatýkání. 

Do země se chystají dvě vlivné západní diplomatky v Kyjevě. Ukrajinu má navštívit šéfka diplomacie Evropské unie Catherine Ashtonová a náměstkyně amerického ministra zahraničí Victoria Nulandová.

Své slovo k vývoji na Ukrajině řekne i Moskva. Agentura Interfax zveřejnila výňatky z návrhu rezoluce, kterou mají na své schůzi přijmout poslanci ruské Státní dumy. Dokument důrazně odsuzuje údajné vměšování západních politiků do vývoje na Ukrajině a vyzývá demonstranty, aby v zemi obnovili ústavní pořádek.

"Nepovolené mítinky, blokování státních orgánů, okupace administrativních budov, pogromy a ničení historických památníků mohou mít velmi negativním hospodářské a politické následky pro ukrajinské obyvatelstvo," varuje návrh rezoluce. "Zvláštní znepokojení vyvolává otevřené vměšování cizích státních činitelů do vnitřních záležitostí svrchované Ukrajiny, které je v rozporu se všemi mezinárodními normami," praví se v dokumentu.

Širší kyjevské centrum a náměstí Nezávislosti, které v noci navzdory pětistupňovému mrazu dál okupovaly stovky opozičních aktivistů, střeží podle listu Segodňa asi 6 000 ozbrojených policistů.

Stržení symbolu komunismu: Ukrajinci ničí Leninovu sochu v Kyjevě

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video