Nobelův výbor ocenil výzkum boje těla s nemocí

Letošní Nobelovu cenu za chemii získali Aaron Ciechanover a Avram Herško z Izraele a Irwin Rose ze Spojených států. Studovali, jak lidské tělo odbourává proteiny v zájmu sebeobrany proti chorobám. Oznámila to Královská švédská akademie věd, která cenu uděluje.

Tito tři vědci objevili počátkem 80. let jeden z nejvýznamnějších cyklických procesů buňky, totiž odbourávání proteinů, zdůvodnila akademie udělení ceny. Věda se dosud zajímala především o produkci proteinů.

Proces odbourávání proteinů rozhoduje především o dělení buněk, o obnově DNA, o kontrole kvality nových proteinů a o velké části imunitního systému, doplnila Královská švédská akademie věd.

Objevy, za které trojice vědců dostala Nobelovu cenu za chemii, mají význam pro boj s rakovinou i pro zkoumání vlastností imunitního systému.

"Objasňují totiž velkou část biologie buňky - to, jak v ní věci fungují," vysvětlil profesor Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR. Badatelé přišli na to, jak tělo poznává poškozené bílkoviny.

Proteiny neboli bílkoviny jsou základním stavebním materiálem buněk, ze kterých se skládá vše živé. Porozumět procesu jejich vytváření se vědci snaží již léta. Ale jen málo z nich se dosud zabývalo procesem opačným, tedy odbouráváním nepotřebných či škodlivých proteinů.

Klíčovou roli v přísně kontrolovaném procesu odbourávání proteinů v buňce hraje protein ubikvitin, který v roce 1980 poprvé izolovali právě Herško a Ciechanover.

"Myslím, že v současné době sice zatím ještě neexistuje nějaký lék, který by už byl ke klinickému použití a jehož vznik by byl důsledkem těchto objevů," uvedl Hořejší. "Ale skoro bych se vsadil, že během pěti či deseti let, to bude mít úplně konkrétní výsledky."

Ciechanover vyjádřil nad oceněním radost především za svou zemi. "Izrael je země s velkými problémy. Tato cena je obrovské uznání," řekl v telefonátu se švédskou akademií, přístupném pro novináře.

Loni obdrželi Nobelovu cenu za chemii dva američtí vědci Peter Agre a Roderick MacKinnon za objev a objasnění funkce  transmembránových kanálových proteinů v buňkách. - více zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video