Jimmy Carter & Fidel Castro

Jimmy Carter & Fidel Castro - Jimmy Carter, který stál v čele USA v letech 1977 až 1981, je prvním z amerických prezidentů, který zavítal na Kubu od revoluce v roce 1959, jež vynesla k moci Fidela Castra. (12. května 2002) | foto: Reuters

Nobelovu cenu za mír získal Carter

  • 28
Nobelovu cenu za mír získal bývalý americký prezident Jimmy Carter. Norská akademie, která dostala rekordních 156 návrhů laureátů, ho ocenila za desetiletí neúnavného hledání mírových řešení různých konfliktů, například na Haiti či v Severní Koreji. Vyzvedla i jeho snahu o šíření demokracie, lidských práv a prosazování sociálního a ekonomického rozvoje. Carter byl americkým prezidentem v letech 1977 až 1981.

"Udělení ceny Carterovi je také výrazem kritiky politiky nynější americké vlády v čele s prezidentem Georgem Bushem," uvedl přeseda mírového pětičlenného výboru Gunnar Berge. Carter byl vybrán z rekordního počtu 156 navržených kandidátů, mezi nimiž bylo 117 jednotlivců a 39 organizací.

Coby 39. prezident USA Carter, který byl navržen na Nobelovu cenu už v letech 1978 či 1998, domluvil podpis dohody v Camp Davidu mezi Izraelem a Egyptem či smlouvy o Panamském průplavu. Vedl také jednání se Sovětským svazem o omezení strategických zbraní. Ratifikace smlouvy označované SALT 2 se mu však nepodařilo dosáhnout.

Carter sklízel kritiku za neutěšenou hospodářskou situaci USA. V zahraniční politice se zaměřoval na lidská práva. Neuspěl však v dlouhodobém vyjednávání o propuštění 52 amerických rukojmích držených v Íránu. Pomohl obnovit diplomatické kontakty mezi USA a Kubou a vyjednat propuštění tisíců politických vězňů. Díky němu také dostali kubánští exulanti možnost navštěvovat příbuzné na ostrově.

Po odchodu z prezidentského úřadu Carter zaujal roli diplomata bez portfeje. V Atlantě založil zvláštní humanitární středisko (Carter Centre) pro pomoc při řešení politických sporů, které pomáhá různým zemím při nastolení demokratického systému, při pořádání svobodných voleb a dozoru nad jejich průběhem. Cartera silně podporoval prezident George Bush starší.

Carter se zabývá dodržováním lidských práv, zmírňováním lidského utrpení a bojem proti chorobám zemí třetího světa. Snažil se o vymýcení tropického onemocnění drakunkulóza v Africe, Pakistánu a Indii. Distribuje léky na ochranu proti onchocerkóze v Africe a Latinské Americe).

Carter byl vedoucím mezinárodní pozorovatelské mise na volbách v Panamě. Působil také jako prostředník mírových jednání mezi etiopskou vládou a Eritrejskou lidovou osvobozeneckou frontou. Díky jeho úsilí se po 28 letech setkali představitelé znepřátelených stran bez předběžných podmínek.

Carter vedl jednání se severokorejským prezidentem Kim Ir-senem o kontrole severokorejských jaderných elektráren, čímž zabránil vyhrocení krize mezi KLDR a USA v roce 1994. Důvěru dostal i na Haiti, kde vyjednal odstoupení zdejší vojenské junty, čímž se zabránilo vojenskému zásahu USA.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video