Profesor Robert Edwards

Profesor Robert Edwards | foto: AP

Nobelovu cenu za lékařství dostal „otec“ umělého oplodnění Edwards

  • 55
Letošní Nobelovu cenu za lékařství a fyziologii získal britský fyziolog Robert Edwards. Svoji kariéru věnoval výzkumu neplodnosti a stal se průkopníkem umělého oplodnění, kterým přišly od roku 1978 na svět čtyři miliony lidí. Proti jeho ocenění se postavil Vatikán, výběr označil za zcela nevhodný.

"Jeho práce umožnila léčit neplodnost, se kterou se potýká více než deset procent párů na celém světě," píše Institut v prohlášení k udělení Nobelovy ceny a dodává, že jsou Edwardsovy lékařské počiny milníkem ve vývoji moderní medicíny.

rOBERT EDWARDS

KARIÉRA
Edwards se narodil 27. září 1925 v Leedsu. Vystudoval biologii na univerzitě ve velšském Bangoru a skotském Edinburghu. V roce 1958 nastoupil jako vědec do londýnského Národního institutu pro lékařský výzkum. O pět let později odešel do Cambridge, kde nejprve vyučoval na univerzitě, posléze si se svým kolegou Patrickem Steptoem založili kliniku Bourn Hall Clinic, která se věnovala metodě mimotělního oplodnění.

OBJEVY
Edwards vyšel z předchozích objevů, podle nichž bylo možné oplodnit králičí vajíčko spermatem i mimo tělo samice, a pokusil se najít metodu, která by byla aplikovatelná u lidí. Při svém výzkumu popsal princip dozrávání vajíček, objasnil význam hormonů pro tento proces a objevil podmínky, za kterých jsou vajíčko a spermie schopny oplodnění.

Bývalý profesor na Cambridgeské univerzitě, který před týdnem oslavil 85. narozeniny, a jeho už zesnulý kolega Patrick Steptoe v roce 1968 dokončili výzkum mimotělního oplodňování ženských vajíček.

Při svých pokusech museli čelit nevoli vlád a některých médií. Potýkali se také se skepsí svých kolegů. Edwards se přesto skálopevně držel svého hesla, že nejdůležitější věcí na světě je mít dítě.

Jejich činnost se nelíbila ani církvi. Vatikán nyní také vyjádřil nespokojenost nad oceněním. "Myslím, že ocenění Roberta Edwardse je zcela nevhodné a nevyvolává právě málo důvodů ke znepokojení nad touto volbou," řekl podle agentury ANSA předseda Papežské akademie Ignacio Carrasco de Paula.

Lékař, který pomohl na svět čtyřem milionům dětí

Na úspěch si musel počkat až do 25. července 1978. Ten den se narodila Louisa Brownová, první dítě "ze zkumavky". Od té doby tímto způsobem přišly na svět více než čtyři miliony lidí.

Edwards získal už v roce 2001 prestižní americkou lékařskou cenu Alberta Laskera. Od té doby se na veřejnosti příliš neobjevoval. Nyní je prý natolik nemocný, že nemůže dávat rozhovory.

Nobelův výbor svou volbou část odborné veřejnosti překvapil. Mnozí prominentní experti považovali za letošního favorita japonského biologa Šinju Jamanaku, jenž přišel na způsob získávání kmenových buněk z kůže.

Lékařství a fyziologie je každoročně prvním oborem, v němž se Nobelova cena vyhlašuje. Součástí prestižního ocenění je odměna ve výši deset milionů švédských korun (zhruba 26,5 milionů korun českých).

UDĚLOVÁNÍ NOBELOVÝch CEN

Nobelova cena - ilustrační fotoPrestižní ocenění nesou jméno švédského vynálezce dynamitu Alfreda Nobela. Ten ve své závěti rozhodl, že jeho majetek bude vložen do fondu, z něhož bude každoročně udělována cena za významné vědecké objevy, literární tvorbu a zásluhy o mír ve světě. První Nobelovy ceny byly uděleny v roce 1901.

Tento týden se udělí i další Nobelovy ceny:

Fyzika - úterý 5. října v 11:45

Chemie - středa 6. října v 11:45

Literatura - čtvrtek 7. října ve 13 hodin

Nobelova cena míru - pátek 8. října 11:00

Ekonomie - pondělí 11. října ve 13 hodin

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video