Nobelovu cenu míru získali OSN a její šéf

  • 11
Nobelovu cenu míru letos společně získali Organizace spojených národů a její generální tajemník Kofi Annan. Švédská akademie tak ocenila jejich snahu o prosazování lidských práv a potlačování konfliktů ve světě. Podle těch, kteří o letošní Nobelově ceně rozhodovali, dalo OSN jasně najevo, že suverenita nemůže být štítem, za který členské státy schovávají své prohřešky. Třiašedesátiletý Annan vdechl podle nich OSN nový život.

Podle zdůvodnění Norského výboru pro udělování Nobelovy ceny přispívají Spojené národy i jejich generální tajemník k řešení zásadních ekonomických, sociálních, ekologických a bezpečnostních problémů moderního světa.

Nezkušený Kofi Atta Annan pocházející z Ghany procházel poměrě úspěšně politickým minovým polem a během této cesty získával status diplomatické superstar. Pracuje pro OSN téměř celý svůj život, bojuje za lidská práva, proti AIDS i proti světovému terorismu.

Annana ocenění potěšilo
Podle Annanova mluvčího jeho šéfa ocenění, jež mu přiznává přínos za lépe uspořádaný a klidnější svět, potěšilo. Fred Eckhard řekl norské televizi, že to Annana potěšilo ani ne tak osobně, ale za celou organizaci, kterou vede.

Laureátům bude Nobelova cena odevzdána v Oslu 10. prosince, v den úmrtí
zakladatele nadace Alfreda Nobela. Každý oceněný dostane zlatou medaili, diplom a peněžitý obnos. Ten má umožnit pracovat bez hospodářských starostí. Finanční odměna je v přepočtu asi 35 milionů korun.

Nobelova cena míru je určena tomu, kdo pracuje na bratrství národů
O udělení ceny za mír rozhoduje Norský Nobelův výbor, pětičlenný orgán volený parlamentem. Cena má být podle Nobelovy závěti udělena tomu, kdo se nejvíce přičinil o bratrství národů, o odstranění nebo zmenšení armád, jakož i o svolání a propagaci mírových kongresů.

Prvními nositeli Nobelovy cena za mír se v roce 1901 stali spoluzakladatel předchůdce Mezinárodního výboru Červeného kříže Švýcar Henri Dunant a spoluzakladatel Mezinárodní mírové ligy Francouz Frédéric Passy. Naposledy byla cena udělena jihokorejskému prezidentovi Kim Te-džungovi.

Oslo se připravuje na oslavy stého výročí Nobelovy ceny za mír

Přes třicet žijících laureátů Nobelovy ceny za mír se počátkem prosince sjede do norské metropole Osla, aby tu společně oslavili sté výročí založení současné nejvýznamnější a nejprestižnější světové pocty. Zpoza někdejší železné opony do Norska dorazí Michael Gorbačov a Lech Walesa. Přijede i tibetský dalajláma, jihoafrický exprezident Frederik de Klerk, izraelský ministr zahraničí Šimon Peres a aktivisté mírového procesu v Severním Irsku John Hume a David Trimble. Oslavy v Norsku, kde se uděluje jen cena za mír (o laureátech v ostatních pěti disciplínách se rozhoduje ve švédském Stockholmu) potrvají týden. Někteří laureáti budou mít přednášky na univerzitách a zúčastní se i několika diskusí v rámci slavnostního sympozia.

 


 

Generální tajemník OSN Kofi Annan (na archivním snímku z 9. října 2001) a OSN obdrželi letošní Nobelovu cenu za mír. (12. října 2001)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video