Někdejší premiérka Julija Tymošenková u soudu v Kyjevě (11. července 2011)

Někdejší premiérka Julija Tymošenková u soudu v Kyjevě (11. července 2011) | foto: AP

Nobelovu cenu míru může získat Tymošenková i vojín, kterému hrozí smrt

  • 111
Zprávy o nominacích na Nobelovu cenu míru se zatím objevují jen v rovině spekulací. Jisté je jen to, že se bude vybírat mezi 231 kandidáty. Mezi nimi je například nyní vězněná expremiérka Ukrajiny Julija Tymošenková či vojín Bradley Manning, jemuž hrozí kvůli údajné spolupráci se serverem WikiLeaks až trest smrti.

Oficiální vítěz bude znám až v říjnu. Pětičlenný Nobelův výbor v Norsku zařadil do nominací poslední jména v pátek. "Mnozí z nich byli nominováni už v předchozích letech, ale objevili se i nováčci," řekl agentuře Reuters Geir Lundestad, výkonný tajemník norského Nobelova výboru.

Seznam kandidátů pro tento rok je zatím tajný a Nobelův výbor konkrétní jména nekomentuje. Někteří navrhovatelé ale již zveřejnili své kandidáty.

A složení je pestré: bývalý americký prezident Bill Clinton, architekt poválečného sjednocení Německa Helmut Kohl, nyní uvězněná opoziční vůdkyně na Ukrajině Julija Tymošenková či sama Evropská unie, přestože prochází dluhovou krizí.

Další možný kandidát, který právě pobývá ve vězení, je americký vojín Bradley Manning, který vynesl tisíce tajných dokumentů armády na server WikiLeaks.

Mezi navrženými kandidáty se objevili i gynekolog Denis Mukwege, který léčil tisíce žen znásilněných bojovníky milic v Kongu, kubánští disidenti Oswaldo Payá a Yoani Sanchezová či ruská organizace Memorial hájící lidská práva společně s její spoluzakladatelkou Světlanou Ganuškinovou.

Marzúkí, hrdina Arabského jara

Jiní navrhují amerického politologa Genea Sharpa, známého díky jeho teorii nenásilného odporu, která inspirovala některé klíčové osobnosti Arabského jara.

"Bylo by dobré, kdyby se oči obrátily do Tuniska," sdělil ředitel mezinárodní nevládní organizace Human Rights Watch pro Evropu a zkušený pozorovatel udělování cen Jan Egeland. "Je to jediný hmatatelný úspěch Arabského jara," uvedl a naznačil tak dalšího kandidáta. Aktivista za lidská práva Moncef Marzúkí, který se stal vládcem Tuniska loni v prosinci, "by měl symbolizovat přeměnu z autoritativního režimu na demokracii".

Na Nobelovu cenu míru letos Nobelův výbor nominoval celkem 231 lidí a organizací, což se blíží loňskému rekordu, kdy bylo nominací ještě o deset více. Nobelovu cenu za mír získaly v roce 2011 tři ženy - liberijská prezidentka Ellen Johnson-Sirleafová, její krajanka a mírová aktivistka Leymah Gboweeová a bojovnice za demokracii Tawakkul Karmanová z Jemenu.

Vítěz Nobelovy ceny míru je každoročně oznámen v říjnu a slavnostní předání cen proběhne 10. prosince.

Nobelova cena za mír je jediná z cen zřízených švédským vynálezcem a průmyslníkem Alfredem Nobelem, která není udělována ve Švédsku, ale v norské metropoli Oslu. Na rozdíl od ostatních ji může získat i organizace, která "vykonala nejvíce pro bratrství mezi národy, zmenšení existujících armád či pořádání a propagaci mírových kongresů".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video