Richard heck, Ei-ichi Negishi, Akira Suzuki (zleva)

Richard heck, Ei-ichi Negishi, Akira Suzuki (zleva) | foto: AP

Nobelovu cenu dostali tři vědci za postup při tvorbě složitých sloučenin

  • 6
Nobelovu cenu za chemii dostali Richard Heck, Eiiči Negiši z USA a Japonec Akira Suzuki za výzkum v oboru organické chemie. Ocenění obdrží za odhalení postupu, jenž umožňuje vytvářet složité organické sloučeniny podobné těm, které se vyskytují v přírodě.

Odborníci pomohli k objevu nových léků a revolučních materiálů, například plastů, zdůvodnila své rozhodnutí podle agentury AP Švédská královská akademie. V medicíně jejich práce napomáhá v boji proti rakovině.

Vědci totiž umožnili umělou výrobu protirakovinné látky, která byla poprvé objevena v mořských houbách. Léky na bázi této látky však zatím vyvinuty nebyly.

Akademie na práci trojice vědců oceňuje výzkum vytváření křížových vazeb v organických systémech s pomocí paladiového katalyzátoru. Je to podle ní přesný a efektivní nástroj, který se uplatňuje kromě výroby léčiv i při vytváření molekul používaných v elektrotechnickém průmyslu.

Ocenění spolu s finanční odměnou ve výši deset milionů švédských korun (zhruba 26,5 milionu korun českých) si trojice vyznamenaných chemiků i s dalšími novými držiteli Nobelových cen převezme ve Stockholmu 10. prosince, ve výroční den úmrtí zakladatele ocenění Alfreda Nobela.

Nobelovy ceny za chemii v minulosti končily převážně v rukou amerických vědců. Například loni ji obdržela trojice vědců za objasnění struktury a funkce ribozomů.

V roce 1959 získal toto ocenění český vědec Jaroslav Heyrovský za objev takzvané polarografie, jíž se dá určit například obsah těžkých kovů ve vodě či složení krve.

UDĚLOVÁNÍ NOBELOVÝch CEN

Nobelova cena - ilustrační fotoPrestižní ocenění nesou jméno švédského vynálezce dynamitu Alfreda Nobela. Ten ve své závěti rozhodl, že jeho majetek bude vložen do fondu, z něhož bude každoročně udělována cena za významné vědecké objevy, literární tvorbu a zásluhy o mír ve světě. První Nobelovy ceny byly uděleny v roce 1901.

LETOŠNÍ UDĚLOVÁNÍ NOBELOVÝCH CEN:

Lékařství a fyziologie

V pondělí Nobelovu cenu za lékařství a fyziologii získal britský fyziolog Robert Edwards, průkopník umělého oplodnění.

Fyzika

V úterý získali Nobelovu cenu za fyziku André Geim a Konstantin Novoselov z univerzity v Manchesteru za výzkum grafenu.

Tento týden se udělí i další Nobelovy ceny:

Literatura - čtvrtek 7. října ve 13 hodin

Nobelova cena míru - pátek 8. října 11:00

Ekonomie - pondělí 11. října ve 13 hodin

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video