Kanadský lékař Ralph Steinman zemřel minulý pátek.

Kanadský lékař Ralph Steinman zemřel minulý pátek. | foto: AP

Nobelovku za lékařství dostali imunologové. Jeden před oceněním zemřel

  • 43
Ve Stockholmu se letos poprvé udělovaly Nobelovy ceny a hned nastal zmatek. Ocenění získala trojice imunologů: Bruce Beutler, Jules Hoffmann a Ralph Steinman. Záhy se však ukázalo, že Steinman se významného dne nedožil. V pátek zemřel na rakovinu slinivky. Cenu dostane i přesto, že to stanovy zakazují.

Osmašedesátiletý Kanaďan, jenž přednášel na Rockefellerově univerzitě, zemřel pouhé tři dny před udílením věhlasných cen.

"Ano, mohu potvrdit, že profesor Steinman zemřel," řekla podle Reuters členka výběrové komise švédské akademie věd Anna Domanski. "Před čtyřmi lety mu byla diagnostikována rakovina slinivky," dodala s odvoláním na sdělení Rockefellerovy univerzity.

Nobelovy ceny

Prestižní ocenění nesou jméno švédského vynálezce dynamitu Alfreda Nobela (1833-1896). Ten ve své závěti rozhodl, že jeho majetek bude vložen do fondu, z něhož bude každoročně udělována cena za významné vědecké objevy, literární tvorbu a zásluhy o mír ve světě. První Nobelovy ceny byly uděleny v roce 1901.

Zesnulý vědec získal ocenění a s ním i polovinu z ceny ve výši 10 milionů švédských korun (26,7 milionu Kč) za objev "dendritických buněk imunitního systému a jejich unikátní schopnosti aktivovat a regulovat adaptivní imunitu".

Ve stanovách Nobelova výboru se píše, že se ocenění neudílí posmrtně, ale jména kandidátů se oznamují předem, a zemře-li někdo v mezidobí od přihlášení a udělení ceny, ocenění by mělo být uděleno. Dlouho tak nebylo jisté, zda vědci ocenění zůstane.

Nobelův výbor později přiznal, že o smrti akademika nevěděl a cenu mu udělil v dobré víře. Rozhodl, že bude trvat na svém rozhodnutí a cenu Steinmanovi ponechá. Finanční odměnu spojenou s oceněním pak dostane rodina.

Dalšími letošními nositeli Nobelovy ceny za lékařství a fyziologii se stali Američan Bruce Beutler a Lucemburčan Jules Hoffmann. Vědci se stejně jako Steinman zabývají oblastí imunologie, a to hlavně popisem lidského imunitního systému.

"Letošní laureáti Nobelovy ceny vnesli revoluci do našeho chápání imunitního systému objevením klíčových principů jeho aktivace," zaznělo v prohlášení švédské akademie věd, Institutu Karolinska (Karolinska Institutet).

Výzkum oceněných imunologů vedl k vývoji nových takzvaných terapeutických vakcín, které stimulují imunitní systém k útoku na nádory. "Jejich práce otevřela nové cesty k vývoji prevence a léčby infekcí, rakoviny a zánětových nemocí," uvádí se také ve zdůvodnění.

Naděje české vědy letos neuspěly

V řadě jmen kandidátů, kteří letos usilovali o prestižní ocenění, se objevila i dvě česká jména. K nadějím patřil významný český vědec, objevitel antivirotik Antonín Holý. Pětasedmdesátiletý vědec objevil třídu látek, které je možné modifikovat do desítek tisíc kombinací. Využít se dají proti virům, bakteriím i parazitům pro léčbu lidí i zvířat či ochranu rostlin.

Posmrtné Nobelovky

Dosud se udělování Nobelových cen řídilo těmito pravidly. Od roku 1974 může být Nobelova cena udělena zemřelému v případě, že v době vyhlášení ještě žil, ale zemřel před slavnostním předáním ceny 10. prosince. Dříve mohla být cena udělena posmrtně, pokud byl žijící člověk nominován před 1. únorem stejného roku.

Autor: ČTK

Spekulovalo se také o Jiřím Bártkovi, který hlavní pozornost věnuje výzkumu regulačních mechanismů dělení nádorových buněk a mechanismů vedoucích ke vzniku nádorů. Je autorem více než 220 původních vědeckých prací a článků.

Loni Nobelovu cenu za lékařství získal britský fyziolog Robert Edwards, který je průkopníkem umělého oplodňování a inovátorem v léčbě neplodnosti.

Nobelova cena za lékařství nebo fyziologii byla udělena již 101krát, a to 196 lidem. Výbor, který o udělování cen rozhoduje, vychází ze zhruba 350 návrhů, jež se k němu dostávají z celého světa.

V úterý bude následovat udělení ceny za fyziku, ve středu za chemii, ve čtvrtek bude znám nositel ceny za literaturu a v pátek Nobelovy ceny za mír. V pondělí 11. října bude udělena cena za ekonomii.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video