Jeden z držitelů letošní Nobelovy ceny Saul Perlmutter

Jeden z držitelů letošní Nobelovy ceny Saul Perlmutter | foto: Profimedia.cz

Nobelovku za fyziku dostali objevitelé zrychlujícího se rozpínání kosmu

  • 118
Držiteli letošní Nobelovy ceny za fyziku se stali astrofyzici Saul Perlmutter, Brian P. Schmidt a Adam G. Riess. Pozorováním vzdálených supernov zjistili, že se rozpínání vesmíru zrychluje.

Vědci pozorovali explodující hvězdy, které se nazývají supernovy. Objevili, že se vesmír rozpíná stále větší rychlostí, což předtím nebylo vůbec jisté - soudilo se, že se rozpínání kosmu může jednou zastavit a vesmír se začne smršťovat.

"Objev byl velkým překvapením i pro samotné laureáty," uvedl Nobelův výbor ve svém prohlášení.

Polovinu z peněžní částky deset milionů švédských korun (téměř 27 milionů korun českých), která je s oceněním spojena, si odnese Američan Saul Perlmutter a druhou polovinu si rozdělí americký vědec Adam Riess a Brian Schmidt, který má americké i australské občanství.

Jak vědci objevili rozpínání

Vědci předpokládají, že rozpínání vesmíru urychluje takzvaná temná energie. Její podstata však zůstává možná největší záhadou současné fyziky. Astrofyzikové pozorovali supernovy typu Ia. Jde o exploze hvězd o hmotnosti asi jako naše Slunce, ale o rozměrech Země. Jedna taková supernova může do vesmíru vyslat tolik světla jako celá galaxie. Vědci však objevili přes 50 vzdálených supernov, jejichž světlo bylo slabší, než se očekávalo. A právě to byla známka toho, že rozpínání vesmíru se zrychluje. Před objevem se téměř stovku let vědělo, že se vesmír rozpíná od takzvaného velkého třesku před zhruba 14 miliardami let. Vědci však netušili, že se rozpínání zrychluje.

Autor: ČTK

Zatímco dvaapadesátiletý Perlmutter a o deset let mladší Riess působí na amerických univerzitách v Berkeley a v Baltimoru, čtyřiačtyřicetiletý Schmidt šéfuje výzkumu supernov na Australské národní univerzitě ve Weston Creek.

Loňská Nobelova cena za fyziku připadla Andremu Geimovi a Konstantinu Novoselovi za bádání spojená s grafenem, formou uhlíku podobnou grafitu. Oba pocházejí z Ruska, ale působí v zahraničí.

Česko se žádným laureátem v tomto oboru pochlubit nemůže. V roce 2007 získal Nobelovu cenu za fyziku německý vědec Peter Grünberg, který se narodil v Plzni. Po druhé světové válce ale musel Československo jako Němec opustit.

Cenu obdržel podle ČTK společně s Albertem Fertem za objev jevu obří magnetorezistence, čímž přispěli k výrobě pevných disků s úložnou kapacitou v řádu gigabytů.

Nobelovu cenu za lékařství udělí výbor i posmrtně

Nobelův výbor tento týden ohlásil už druhé ocenění. V pondělí dostali Nobelovu cenu za lékařství imunologové Bruce Beutler, Jules Hoffman a Ralph Steinman (více o udílení Nobelovy ceny za lékařství čtěte zde).

Posledně jmenovaný akademik zemřel jen tři dny před udělením ceny. Podle stanov Nobelova výboru by zesnulý ocenění dostat neměl. Výbor ale rozhodl, že mu cenu přesto udělí a finanční odměnu dostane rodina.

Nobelovy ceny budou laureátům slavnostně předány 10. prosince, v den výročí Nobelova úmrtí. Nobelovu cenu v daném oboru mohou získat až tři lidé. Součástí ocenění je také medaile a diplom.

Ocenění nese jméno švédského vynálezce dynamitu Alfreda Nobela. Ten ve své závěti rozhodl, že jeho majetek připadne fondu, z něhož bude každoročně udělována cena za významné vědecké objevy, literární tvorbu a zásluhy o mír ve světě. První Nobelovy ceny byly uděleny v roce 1901.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video