Pákistánka Malála převzala Nobelovu cenu. Chci být premiérkou, řekla

  • 62
Mladá bojovnice za práva žen na vzdělání Malála Júsufzajová se po studiích chystá do politiky. Jednou by se dokonce chtěla stát premiérkou Pákistánu, řekla BBC v den, kdy spolu s Kajlášem Satjárthím převzala Nobelovu cenu za mír v norském Oslu.

Středeční ceremoniál na pár vteřin přerušil muž s mexickou vlajkou, když si stoupl přímo před oba oceněné, kteří právě pózovali s medailemi. Během několika vteřin však byl vyveden.

„Děkuji svému otci za to, že mi nepřistřihl křídla a dovolil mi létat,“ řekla na úvod Malála, která všem poděkovala za podporu, jíž se jí dostalo. „Jsem hrdá na to, že jsem první paštúnskou laureátkou,“ dodala Malála.

Sedmnáctiletá dívka se nijak netají svými velkými ambicemi. „Chci sloužit své zemi. Mým snem je, že se má země stane rozvinutou a všem dětem se dostane vzdělání,“ řekla BBC před převzetím ceny.

Inspirací je pro mladou aktivistku Benazír Bhuttová, která v čele Pákistánu stála dvě volební období, než se v roce 2007 stala obětí atentátu. „Pokud mohu pomoci své zemi skrz politiku a to, že se stanu premiérkou, rozhodně to udělám,“ řekla.

Jediná laureátka, která se ještě hádá s mladšími bratry

Malála od roku 2009 psala blog na webu BBC, v němž popisovala život pod vládou Talibanu v pákistánském údolí Svát. O tři roky později se za to stala terčem ozbrojenců, kteří ji postřelili při cestě ze školy do hlavy a krku.

Sedmnáctiletá Pákistánka se ve středu stala vůbec nejmladší držitelkou Nobelovy ceny v historii.  „Jsem si celkem jistá, že jsem i první nositelka Nobelovy ceny za mír, která se ještě stále hádá se svými mladšími bratry,“ zažertovala o svém nízkém věku. 

„Opravdu mi to dodalo více naděje, odvahy. Připadám si silnější, protože vidím, že je na mé straně tolik lidí,“ dodala již vážněji. „Mám více odpovědnosti, ale částečně jsem ji na sebe vložila sama. Cítím, že mám vůči Bohu i sobě povinnost pomáhat své společnosti.“

Satjárthí: Sním o tom, že každé dítě smí být dítětem

Nobelovu cenu ve středu převzal i indický aktivista za práva dětí Kajlaš Satjárthí. „Požádali mě o přednášku, ale to se vší úctou splnit nemohu. Zastupuji tu totiž zvuk ticha,“ prohlásil na úvod svého projevu. Nakonec se však rozmluvil o právech dětí, které na celém světě trpí. 

„Není většího násilí než upírat sny dětem,“ řekl Satjárthí, který popsal příběhy dětských matek i dětských vojáků. „Mým cílem je, aby každé dítě smělo být dítětem,“ dodal.

To, že média pozornost věnují především Malále, Satjárthího podle vlastních slov nijak neznepokojuje. „Nikdy v životě jsem se nesnažil být ve světle reflektorů, protože pracuji s dětmi, které jsou prakticky neviditelné,“ citovala jej agentura Reuters. „To, za co bojuji, bylo roky prakticky neviditelné stejně jako já. Malála je báječná dívka, je jako má dcera. Velmi si jí vážím,“ řekl šedesátiletý Satjárthí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue