Kmenové buňky

Kmenové buňky | foto: Profimedia.cz

Nobelova cena odmění tým zkoumající kmenové buňky

  • 18
Nobelovu cenu za medicínu získala mezinárodní trojice vědců zabývající se výzkumem kmenových buněk. Ital Mario Capecchi, Brit Martin Evans a Američan Oliver Smithies si mezi sebe rozdělí 10 milionů švédských korun.

Laureáty dnes ve Stockholmu představil výbor pro udělování Nobelovy ceny. Svůj výběr zdůvodnil průlomovými objevy této trojice v oblasti embryonálních kmenových buněk a DNA savců.

Přínos práce oceněných spočívá především v uplatnění technologie cílené modifikace genů při pokusech na myších. Ta pomáhá zjistit, jakým způsobem organismy zdravých lidí napadá řada chorob, kupříkladu diabetes, rakovina nebo kardiovaskulární a neurovegetativní onemocnění.

Nobelova cena v oblasti lékařství bývá ohlašována tradičně jako první. Výbor v příštích dnech vyhlásí i nositele dalších cen - za fyziku, chemii a za mír. Následovat bude cena za ekonomii a literaturu.

Vítězové si prestižní ocenění převezmou ve Stockholmu a v Oslo 10. prosince. V tento den si vědecký svět připomíná smrt švédského vynálezce dynamitu Alfreda Nobela.

Poprvé byla udělena v roce 1901 na základě jeho poslední vůle. Peníze za odměny jsou určovány z podílu na každoročních výnosech fondu, který Nobel pro tento účel založil.

Loni získali Nobelovu cenu za medicínu Andrew Fire a Craig Mello z USA za výzkum ribonukleové kyseliny, který může pomoci při léčbě virových onemocnění či rakoviny.

Nobelovy ceny za medicínu od roku 2001

  • 2007 - Mario Capecchi, Martin Evans a Oliver Smithies za výzkum kmenových buněk
  • 2006 - Andrew J. Fire a Craig C. Mello za objev zásadního mechanismu pro kontrolu toku genetických informací.
  • 2005 - Barry J. Marshall a J. Robin Warren za objev bakterie Helicobacter pylori, která je příčinou žaludečních vředů.
  • 2004 - Richard Axel a Linda B. Bucková za objev receptorů, které umožňují vnímat vůně a pachy.
  • 2003 - Paul C. Lauterbur a Sir Peter Mansfield za objev magnetické rezonance.
  • 2002 - Sydney Brenner, H. Robert Horvitz a John E. Sulston za výzkum genetické regulace buněk.
  • 2001 - Leland H. Hartwell, Tim Hunt a Sir Paul Nurse za objev regulátorů, které mají vliv na životní cyklus buněk.
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video