Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

NKÚ našel v účetnictví ministerstva práce nesrovnalosti za 11 miliard

  7:12aktualizováno  7:12
Nejvyšší kontrolní úřad prověřil spolehlivost údajů účetní závěrky, finanční výkazy a na závěrečný účet ministerstva práce a sociálních věcí za rok 2012. Podle kontrolorů nepodává účetní závěrka věrný a poctivý obraz účetnictví a finanční situace ministerstva, protože v ní kontroloři zjistili celkovou nesprávnost ve výši 11 miliard korun. Ministerstvo chce přijmout nápravu.
Účetnictví MPSV také nebylo úplné. Ministerstvo v něm například neevidovalo pohledávky za Národním fondem ve výši 1,4 miliardy korun. (Ilustrační foto)

Účetnictví MPSV také nebylo úplné. Ministerstvo v něm například neevidovalo pohledávky za Národním fondem ve výši 1,4 miliardy korun. (Ilustrační foto) | foto: Lukáš Procházka, MF DNES

"Výši celkové nesprávnosti ovlivnilo zejména chybné účtování transferů. Jednalo se o transfery spolufinancované z Evropské unie, které ministerstvo práce a sociálních věcí účtovalo na účty, které nejsou pro účtování transferů spolufinancovaných z EU právními předpisy určeny," vysvětlila mluvčí Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) Olga Málková.

Účetnictví ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) proto nebylo správné. Chybné účtování se týkalo i transferů, tedy dotací, poskytovaných v rámci dotačních titulů Podpora rodiny a Podpora sociálních služeb, u nichž MPSV nevykázalo poskytnuté zálohy ve výši 6,6 miliardy korun.

Účetnictví MPSV také nebylo úplné. Ministerstvo v něm například neevidovalo pohledávky za Národním fondem v celkové výši 1,4 miliardy korun nebo v příloze účetní závěrky nevykázalo podmíněné dlouhodobé pohledávky a závazky plynoucí z uzavřených smluv.

Ministerstvo podle kontrolorů v roce 2012 nevedlo správné účetnictví podle zákona o účetnictví v účtování o dlouhodobém hmotném a nehmotném majetku, o dotacích poskytnutých územním rozpočtům a poskytovatelům sociálních služeb a dotacích spolufinancovaných ze zahraničí, o vratkách dotací či o stravenkách.

Například příjem stravenek ministerstvo účtovalo jako příjem peněžní hotovosti do pokladny a výdej stravenek zaměstnancům jako o výdej pokladní hotovosti, nikoli jako o příjem a výdej cenin.

"Účetnictví a finanční výkaznictví MPSV v roce 2012 ovlivnil přechod na zcela nový ekonomický systém, který se během roku upravoval pro potřeby resortu. Vliv mělo i to, že se zaměstnanci MPSV na nový systém školili průběžně, už když byl systém nasazený v ostrém provozu," vysvětlila mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová.

Doplnila, že nasazení nového systému bylo manažerské rozhodnutí někdejšího vedení ministerstva.

"Nový systém, na který se lidé museli školit takříkajíc 'za pochodu', hrál zásadní roli, protože neexistovaly další agendové aplikace v oblasti poskytování dotací, což mělo vliv na nejpodstatnější zjištění NKÚ," poznamenala Filipová.

Část zjištění NKÚ podle ní plyne i z odlišného výkladu a pojetí účtování. Nejednoznačnosti pravidel v této oblasti si je vědomo i ministerstvo financí, které pro rok 2014 avizovalo upřesnění požadavků na postupy účtování.

Ministerstvo podle kontrolorů porušilo zákon i tím, když nevyužilo všechny právní prostředky při uplatňování a hájení práv státu jako vlastníka majetku.

"Neřešilo totiž na základě inventur provedených v letech 2010 a 2011 nedohledaný majetek za 19,3 milionu korun. Vzhledem k tomu, že MPSV neprokázalo kontrolorům, že na ministerstvu proběhla inventarizace majetku a závazků za rok 2012, nemůže NKÚ považovat účetnictví MPSV ani za průkazné," doplnila Málková.

Účetní závěrka ministerstva sestavená k 31. prosinci 2012 tak podle kontrolorů NKÚ nepodává podle zákona o účetnictví věrný a poctivý obraz o účetnictví a finanční situaci MPSV.

Kontroloři účetnictví ministerstva prověřovali od října 2012 do května 2013.

MPSV využilo podle své mluvčí všech opravných prostředků, včetně odvolání ke kolegiu NKÚ, které námitkám MPSV podle Filipové částečně vyhovělo.

Ministerstvo dále chce podle Filipové přijmout nápravná opatření. Ta by měl ministr práce a sociálních věcí předložit vládě tuto středu. "Opatření mají být organizačního i technického charakteru - například by mělo dojít k úpravám ekonomického informačního systému, tak aby se postupy účtování projevily v tomto účetním období," dodala mluvčí ministerstva.

V rámci inventarizace se bude klást důraz na průběžné zařazování do evidence, stejně tak se bude více hlídat správnost zatřídění majetku podle platné legislativy.

MPSV chce být podle své mluvčí rovněž důslednější co se týče dodržování termínů a pravidel stanovených vnitřními předpisy, stejně tak chce důsledněji účtovat o inventarizačních rozdílech a postupovat při zjištěných škodách.

"Snahou MPSV samozřejmě je spravovat svěřené státní prostředky účelně, efektivně a hospodárně. MPSV chce učinit všechny potřebné kroky pro to, aby jeho účetní i finanční závěrky byly správně," podotkla Filipová.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Prezident Miloš Zeman se 12. září v Praze zúčastnil jednání tripartity. Na...
Babiš dostane šanci sestavit vládu. Zeman by byl proti jeho vydání policii

Prezident Miloš Zeman počítá s tím, že šéfa hnutí ANO Andreje Babiše jmenuje premiérem. „Není to populista, je to pragmatik,“ uvedl Zeman v rozhovoru pro Blesk...  celý článek

Politici přicházejí na povolební vyjednávání do Poslanecké sněmovny (22. října...
Babiš oťukává partnery. Přijal komunisty a Švejnara, Gazdík mu řekl ne

Hnutí ANO vybralo pět lidí, kteří budou jednat o povolebním uspořádání Sněmovny a možné vládě. Andrej Babiš a spol. už mají za sebou první schůzky. V...  celý článek

Kupčení s hlasy ve volbách
Za zakroužkovaný lístek 200 korun. Policie v Ústí prověřuje kupčení s hlasy

Policie v Ústí nad Labem prověřuje kupčení s hlasy při volbách v místní čtvrti Mojžíř. Podle Nadačního fondu proti korupci zde více než tři desítky lidí...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.