Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

NKÚ našel v účetnictví ministerstva práce nesrovnalosti za 11 miliard

  7:12aktualizováno  7:12
Nejvyšší kontrolní úřad prověřil spolehlivost údajů účetní závěrky, finanční výkazy a na závěrečný účet ministerstva práce a sociálních věcí za rok 2012. Podle kontrolorů nepodává účetní závěrka věrný a poctivý obraz účetnictví a finanční situace ministerstva, protože v ní kontroloři zjistili celkovou nesprávnost ve výši 11 miliard korun. Ministerstvo chce přijmout nápravu.
Účetnictví MPSV také nebylo úplné. Ministerstvo v něm například neevidovalo pohledávky za Národním fondem ve výši 1,4 miliardy korun. (Ilustrační foto)

Účetnictví MPSV také nebylo úplné. Ministerstvo v něm například neevidovalo pohledávky za Národním fondem ve výši 1,4 miliardy korun. (Ilustrační foto) | foto: Lukáš Procházka, MF DNES

"Výši celkové nesprávnosti ovlivnilo zejména chybné účtování transferů. Jednalo se o transfery spolufinancované z Evropské unie, které ministerstvo práce a sociálních věcí účtovalo na účty, které nejsou pro účtování transferů spolufinancovaných z EU právními předpisy určeny," vysvětlila mluvčí Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) Olga Málková.

Účetnictví ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) proto nebylo správné. Chybné účtování se týkalo i transferů, tedy dotací, poskytovaných v rámci dotačních titulů Podpora rodiny a Podpora sociálních služeb, u nichž MPSV nevykázalo poskytnuté zálohy ve výši 6,6 miliardy korun.

Účetnictví MPSV také nebylo úplné. Ministerstvo v něm například neevidovalo pohledávky za Národním fondem v celkové výši 1,4 miliardy korun nebo v příloze účetní závěrky nevykázalo podmíněné dlouhodobé pohledávky a závazky plynoucí z uzavřených smluv.

Ministerstvo podle kontrolorů v roce 2012 nevedlo správné účetnictví podle zákona o účetnictví v účtování o dlouhodobém hmotném a nehmotném majetku, o dotacích poskytnutých územním rozpočtům a poskytovatelům sociálních služeb a dotacích spolufinancovaných ze zahraničí, o vratkách dotací či o stravenkách.

Například příjem stravenek ministerstvo účtovalo jako příjem peněžní hotovosti do pokladny a výdej stravenek zaměstnancům jako o výdej pokladní hotovosti, nikoli jako o příjem a výdej cenin.

"Účetnictví a finanční výkaznictví MPSV v roce 2012 ovlivnil přechod na zcela nový ekonomický systém, který se během roku upravoval pro potřeby resortu. Vliv mělo i to, že se zaměstnanci MPSV na nový systém školili průběžně, už když byl systém nasazený v ostrém provozu," vysvětlila mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová.

Doplnila, že nasazení nového systému bylo manažerské rozhodnutí někdejšího vedení ministerstva.

"Nový systém, na který se lidé museli školit takříkajíc 'za pochodu', hrál zásadní roli, protože neexistovaly další agendové aplikace v oblasti poskytování dotací, což mělo vliv na nejpodstatnější zjištění NKÚ," poznamenala Filipová.

Část zjištění NKÚ podle ní plyne i z odlišného výkladu a pojetí účtování. Nejednoznačnosti pravidel v této oblasti si je vědomo i ministerstvo financí, které pro rok 2014 avizovalo upřesnění požadavků na postupy účtování.

Ministerstvo podle kontrolorů porušilo zákon i tím, když nevyužilo všechny právní prostředky při uplatňování a hájení práv státu jako vlastníka majetku.

"Neřešilo totiž na základě inventur provedených v letech 2010 a 2011 nedohledaný majetek za 19,3 milionu korun. Vzhledem k tomu, že MPSV neprokázalo kontrolorům, že na ministerstvu proběhla inventarizace majetku a závazků za rok 2012, nemůže NKÚ považovat účetnictví MPSV ani za průkazné," doplnila Málková.

Účetní závěrka ministerstva sestavená k 31. prosinci 2012 tak podle kontrolorů NKÚ nepodává podle zákona o účetnictví věrný a poctivý obraz o účetnictví a finanční situaci MPSV.

Kontroloři účetnictví ministerstva prověřovali od října 2012 do května 2013.

MPSV využilo podle své mluvčí všech opravných prostředků, včetně odvolání ke kolegiu NKÚ, které námitkám MPSV podle Filipové částečně vyhovělo.

Ministerstvo dále chce podle Filipové přijmout nápravná opatření. Ta by měl ministr práce a sociálních věcí předložit vládě tuto středu. "Opatření mají být organizačního i technického charakteru - například by mělo dojít k úpravám ekonomického informačního systému, tak aby se postupy účtování projevily v tomto účetním období," dodala mluvčí ministerstva.

V rámci inventarizace se bude klást důraz na průběžné zařazování do evidence, stejně tak se bude více hlídat správnost zatřídění majetku podle platné legislativy.

MPSV chce být podle své mluvčí rovněž důslednější co se týče dodržování termínů a pravidel stanovených vnitřními předpisy, stejně tak chce důsledněji účtovat o inventarizačních rozdílech a postupovat při zjištěných škodách.

"Snahou MPSV samozřejmě je spravovat svěřené státní prostředky účelně, efektivně a hospodárně. MPSV chce učinit všechny potřebné kroky pro to, aby jeho účetní i finanční závěrky byly správně," podotkla Filipová.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

(Ilustrační snímek)
Ke kůrovci se přidala vichřice. Z Bruntálska postupně mizí lesy

Místo klidu a čerstvého vzduchu lesní dělníci a těžká technika. V lesích na Bruntálsku se kromě těžby kůrovcového dřeva likvidují škody po vichřici z minulého...  celý článek

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...
Vláda koupí a nechá zbourat vepřín v místě, kde za války trpěli Romové

Vepřín v Letech u Písku zmizí. Vláda se jednomyslně rozhodla koupit ho a zbourat. „Není důstojné, aby na místě, kde zemřelo několik set obyvatel, z toho dvě...  celý článek

Poznáte místo?
100 POHLEDŮ: Udusanou cestou k pompéznímu paláci. Poznáte místo?

Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.