Úřad práce

Úřad práce | foto: Jiří Bervida, MAFRA

NKÚ odhalil v účetnictví Úřadu práce formální chyby za zhruba 38 miliard

  • 101
Nejvyšší kontrolní úřad našel v účetní závěrce Úřadu práce formální chyby za 37,6 miliardy korun. Ty vznikly špatnou opravou výnosů z minulých let. V účtování vyplacených dávek, které bylo stěžejní částí kontrolované účetní závěrky, ale úřad nijak významně nechyboval.

„Největší chyby, kterou představovaly dvě třetiny zjištěných nesprávností, se úřad dopustil tím, že o opravě výnosů minulých účetních období účtoval na nesprávný syntetický účet,“ vysvětlila mluvčí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Olga Málková.

Tuto opravu Úřad práce provedl proto, že v minulosti vykázal pohledávku a související výnos nesprávně za 23 miliard korun místo 230 tisíc korun.

Úřad práce pak podle kontrolorů například do přehledu o peněžních tocích zahrnoval operace, které tam nepatřily.

„V příloze účetní závěrky Úřad práce zase nesprávně informoval o výši splatných závazků z pojistného na sociální zabezpečení, příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a veřejného zdravotního pojištění. Úřad vykázal hodnotu těchto položek ve výši přes 100 milionů korun, jejich skutečná hodnota byla ale ke konci roku 2013 nulová,“ připomněla dále Málková.

Kontrolovaný úřad rovněž podle ní nevykázal správnou hodnotu zůstatků podrozvahových účtů, vůbec neinformoval o použitých účetních metodách a neuvedl ani řadu významných a vysvětlujících informací k částem účetní závěrky a jejich položkám. „To mělo významný dopad na správnost a úplnost přílohy účetní závěrky, a proto k ní NKÚ uplatnil výhradu,“ poznamenala mluvčí.

Kontroloři dále zjistili, že Úřad práce porušil i rozpočtovou kázeň. Neodvedl totiž včas do státního rozpočtu vratky přeplatků z poskytovaných dávek v hodnotě 14 milionů korun.

Úřad práce dále v několika případech porušil zákon o majetku, když například v zahraničí neuplatnil včas pohledávky státu, které pak kvůli tomu zanikly.

V účtování vyplacených dávek Úřad práce ale nijak významně nechyboval. „Právě proto NKÚ při vyhodnocení spolehlivosti účetní závěrky dospěl k názoru, že účetní závěrka Úřadu práce za rok 2013 podává – s výjimkou významných nesprávností v rozvaze a přehledu o peněžních tocích a s výjimkou přílohy účetní závěrky – věrný a poctivý obraz předmětu účetnictví a finanční situace Úřadu práce,“ uzavřela Málková.

Nejvyšší kontrolní úřad od června do listopadu 2014 prověřil, jestli Úřad práce při vedení účetnictví a sestavování účetní závěrky a finančních výkazů za rok 2013 postupoval v souladu s příslušnými právními předpisy.

„S obsahem zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu se podrobně seznámíme a přijmeme nápravná opatření včetně propracovanějšího metodického ošetření těch oblastí, ve kterých byla učiněna kontrolní zjištění,“ reagovala na zprávu NKÚ Kateřina Sadílková, pověřená řízením Úřadu práce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video