Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

NKÚ odhalil v účetnictví Úřadu práce formální chyby za zhruba 38 miliard

  8:15aktualizováno  8:15
Nejvyšší kontrolní úřad našel v účetní závěrce Úřadu práce formální chyby za 37,6 miliardy korun. Ty vznikly špatnou opravou výnosů z minulých let. V účtování vyplacených dávek, které bylo stěžejní částí kontrolované účetní závěrky, ale úřad nijak významně nechyboval.
Úřad práce

Úřad práce | foto: Jiří Bervida, MAFRA

„Největší chyby, kterou představovaly dvě třetiny zjištěných nesprávností, se úřad dopustil tím, že o opravě výnosů minulých účetních období účtoval na nesprávný syntetický účet,“ vysvětlila mluvčí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Olga Málková.

Tuto opravu Úřad práce provedl proto, že v minulosti vykázal pohledávku a související výnos nesprávně za 23 miliard korun místo 230 tisíc korun.

Úřad práce pak podle kontrolorů například do přehledu o peněžních tocích zahrnoval operace, které tam nepatřily.

„V příloze účetní závěrky Úřad práce zase nesprávně informoval o výši splatných závazků z pojistného na sociální zabezpečení, příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a veřejného zdravotního pojištění. Úřad vykázal hodnotu těchto položek ve výši přes 100 milionů korun, jejich skutečná hodnota byla ale ke konci roku 2013 nulová,“ připomněla dále Málková.

Kontrolovaný úřad rovněž podle ní nevykázal správnou hodnotu zůstatků podrozvahových účtů, vůbec neinformoval o použitých účetních metodách a neuvedl ani řadu významných a vysvětlujících informací k částem účetní závěrky a jejich položkám. „To mělo významný dopad na správnost a úplnost přílohy účetní závěrky, a proto k ní NKÚ uplatnil výhradu,“ poznamenala mluvčí.

Kontroloři dále zjistili, že Úřad práce porušil i rozpočtovou kázeň. Neodvedl totiž včas do státního rozpočtu vratky přeplatků z poskytovaných dávek v hodnotě 14 milionů korun.

Úřad práce dále v několika případech porušil zákon o majetku, když například v zahraničí neuplatnil včas pohledávky státu, které pak kvůli tomu zanikly.

V účtování vyplacených dávek Úřad práce ale nijak významně nechyboval. „Právě proto NKÚ při vyhodnocení spolehlivosti účetní závěrky dospěl k názoru, že účetní závěrka Úřadu práce za rok 2013 podává – s výjimkou významných nesprávností v rozvaze a přehledu o peněžních tocích a s výjimkou přílohy účetní závěrky – věrný a poctivý obraz předmětu účetnictví a finanční situace Úřadu práce,“ uzavřela Málková.

Nejvyšší kontrolní úřad od června do listopadu 2014 prověřil, jestli Úřad práce při vedení účetnictví a sestavování účetní závěrky a finančních výkazů za rok 2013 postupoval v souladu s příslušnými právními předpisy.

„S obsahem zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu se podrobně seznámíme a přijmeme nápravná opatření včetně propracovanějšího metodického ošetření těch oblastí, ve kterých byla učiněna kontrolní zjištění,“ reagovala na zprávu NKÚ Kateřina Sadílková, pověřená řízením Úřadu práce.

Autor:


Hlavní zprávy

Domácí malinový sirup
Domácí malinový sirup

Vyrobte si vlastní sirup bez éček a konzervantů.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.