Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: AP

Strážce muničních skladů se hledal mimo tendr, stát to stálo stamiliony

  • 41
Nejvyšší kontrolní úřad zjistil na ministerstvu obrany porušení rozpočtové kázně ve výši 2,2 miliardy korun. Nejvýznamnější pochybení kontroloři odhalili u zakázek na technickou ostrahu muničních skladů. Nevýhodné byly i smlouvy na nákup stravy, ministerstvo tak například jednu nasmlouvanou porci přeplatilo i sedmkrát.

Kontroloři se zaměřili na to, jakým způsobem resort obrany hospodařil v letech 2009 až 2014 s penězi na stravování, úklid a chod ubytoven a ostrahu muničních skladů.

Ministerstvo za zmíněné služby zaplatilo 5,3 miliardy korun, ze kterých kontroloři prověřili 4,7 miliardy. Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) o tom v pondělí informoval v tiskové zprávě.

Nejvýznamnější pochybení kontroloři odhalili u zakázek na technickou ostrahu muničních skladů. Ministerstvo obrany zadávalo zakázky na ostrahu účelově jedinému dodavateli v jednacím řízení bez uveřejnění, přestože podle NKÚ měly být soutěženy v otevřené soutěži.

„V rámci smluv s tímto dodavatelem se také ministerstvo zavázalo, že od něj technologie pro ostrahu postupně odkoupí. Platilo je ale na splátky, přestože to zákon o majetku České republiky zakazuje. Za tento majetek zaplatilo 1,6 miliardy korun z peněz, které na to nebyly určeny,“ uvedla mluvčí NKÚ Olga Málková.

Ministerstvo obrany ke zjištění NKÚ uvedlo, že kritizovanou zakázku nechalo loni prověřit vedení resortu. V současnosti už jsou podle mluvčího ministerstva Petra Medka muniční sklady střeženy na základě výsledků nového výběrového řízení.

Jedna porce jídla i za sedminásobek ceny

Důsledky nefungujícího řízení se projevily i jinde. Ministerstvo například ve smlouvách na nákup stravy určilo počet porcí jídla, které měly dané vojenské útvary odebírat. Zároveň se zavázalo, že pokud útvar odebere nižší než nasmlouvaný počet porcí, cena jedné porce poroste.

„Podmínky byly tak nevýhodné, že v některých případech ministerstvo za porci zaplatilo až sedminásobek ceny. Ta se tak zvýšila z původních 39 korun na 266 korun,“ píše se ve zprávě. Ministerstvo navíc plánované počty odebraných porcí výrazně nadhodnocovalo i podhodnocovalo, což zvýšilo výslednou cenu za stravování. Takto nevýhodné služby využívalo ministerstvo několik let.

Ministerstvo se však brání, že šlo o jediný případ. „Ten byl způsoben požárem kuchyňského bloku v posádce Stará Boleslav v srpnu 2014. Tím došlo k přerušení provozu kantýny. Pro vojáky ve stálých směnách bylo ale nutné zajistit bezplatné stravování,“ uvádí mluvčí Ministerstva obrany Petr Medek.

Podle něj kvůli tomu počet stravních dávek klesl z původních 500 na 50, což se promítlo do ceny za jednu porci. „Po obnovení chodu kuchyně zhruba po třech měsících se jejich počet vrátil do původních hodnot, stejně tak i cena,“ dodal mluvčí.

Kontroloři na problémy upozorňovali už před sedmi lety

Chyby našli kontroloři i u všech prověřovaných zakázek příspěvkové organizace Armádní Servisní. Tato organizace, která se stará o zabezpečení a provoz armádních ubytoven, nezařadila podle NKÚ do hodnocení veřejné soutěže jednu ze čtyř doručených nabídek. Jindy zase platila dodavateli nad rámec smlouvy, aniž prokázala, na co byly peníze skutečně použity.

Na problémy se stravováním a úklidem kontroloři upozornili už v roce 2008. „Ministerstvo mělo zavést konkrétní opatření, která měla situaci zlepšit. O přijetí opatření týkajících se úklidu ministerstvo informovalo vládu, přestože je ve skutečnosti nepřijalo,“ uvádí NKÚ.

NKÚ varuje, že v případě stravování byla opatření neúčinná. Problémy související s těmito službami se tak od minulé kontroly ještě prohloubily.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video