NKÚ kritizuje radnici v Bystřici pod Hostýnem

Šok v Bystřici pod Hostýnem způsobila zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu. Ten kontroloval, jak jsou využívány dotace ze Státního fondu rozvoje bydlení. Ve své zprávě jmenuje právě Bystřici jako příklad města, které dotace využilo v rozporu s jejich záměrem a filozofií.

Podle zprávy nebydlí v Bystřici pod Hostýnem v bytech postavených se státní dotací ani jeden člověk, který žádal o městský byt. Bystřice však tvrdí: Nepochybili jsme ani v nejmenším a ani kontroloři NKÚ, kteří u nás byli tři měsíce, nic takového nezjistili.

„Kontroloři zjistili, že například v Bystřici pod Hostýnem postavili pomocí dvacetimilionové dotace padesát bytů. V těch ale nebydlí ani jeden člověk ze stovek lidí, kteří žádají o státní byt,“ citovala ze zprávy Česká televize.

„Ale vždyť kontroloři Nejvyššího kontrolního úřadu u nás byli tři měsíce, od loňského října do letošního ledna, a nic takového nám nevytkli. Máme z toho zápis, který využití státní dotace nezpochybnil a o ničem takovém se nezmiňuje,“ diví se mluvčí radnice Barbora Janečková. Mluvčí tvrdí, že radnice postupovala striktně podle zákona a všechny své kroky konzultovala se Státním fondem rozvoje bydlení předem.

Ovšem právě tento fond je ve zprávě kontrolorů kritizován za to, že pochybně rozdělil celou třetinu z miliardových dotací na byty. „Ale co máme dělat? Jedna státní instituce, tedy fond, tvrdí něco, druhá, Nejvyšší kontrolní úřad, něco jiného. My jsme se řídili tím, co požadoval Státní fond rozvoje bydlení. Vždyť to byl on, kdo nám dotace poskytl,“ brání své město jeho mluvčí.

Musela však nicméně připustit, že za státní peníze postavené byty vesměs neslouží žadatelům z pořadníku. I pro to však má vysvětlení: „Oslovili jsme několik desítek lidí z prvních míst pořadníku, ale neměli zájem o vstup do bytového družstva. Zřejmě předpokládali, že je to nebude stát nic, že se stát postará úplně o všechno. Ale to není možné, nějaká spoluúčast je nutná. Město totiž ani za přispění státní dotace není schopno při regulovaném nájemném zbylé náklady samo uhradit ze svého rozpočtu,“ vysvětluje. Proto město podle ní vyhovělo žadatelům, kteří projevili vůli podílet se například formou stavebního spoření. „V bezbariérových bytech, jejichž vybudování je podmínkou získání státní dotace, však bydlí lidé z pořadníku,“ tvrdí mluvčí.

Proti závěrům kontrolorů protestuje i Státní fond rozvoje bydlení. „Se závěry kontroly absolutně nemůžeme souhlasit,“ prohlásil jeho ředitel Jan Wagner.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video