Nejvyšší kontrolní úřad.

Nejvyšší kontrolní úřad. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

NKÚ bude kontrolovat hospodaření obcí i České televize, schválili poslanci

  • 20
Kontroloři Nejvyššího kontrolního úřadu mají podle poslanců dostat šanci prověřovat i hospodaření krajů, obcí a jejich příspěvkových organizací. Podle zákona, který schválili poslanci, by kontroloři mohli taky do státních fondů, zdravotních pojišťoven, veřejných vysokých škol i veřejnoprávních médií, tedy České televize a Českého rozhlasu.

Pro zákon, který teď dostane Senát, zvedlo ruku 108 ze 140 přítomných poslanců. Spolu s vládní koalicí také poslanci KSČM a Úsvitu. TOP 09 se zdržela hlasování, podle předsedy Miroslava Kalouska proto, že je v něm možnost kontroly hospodaření veřejnoprávní televize a rozhlasu Nejvyšším kontrolním úřadem.

„Celou dobu jsme doufali, že jak narůstají útoky na veřejnoprávní média, tak že se podaří dojednat tento zákon tak, aby vlastně nedošlo k nepřímé novele zákona o Českém rozhlasu a o České televizi, aby nehrozilo, že snad kontroly NKÚ budou tímto způsobem dezinterpretovány nebo používány. Vzhledem k tomu, že jsme dnes a denně svědky poměrně dramatických útoků zejména na veřejnoprávní televizi, nechceme zvyšovat toto riziko,“ řekl Kalousek.

Proti návrhu protestovali opoziční občanští demokraté. „Kontroly nebudou lepší. Úřady nebudou pracovat lépe než dnes,“ řekl poslanec ODS Vladislav Vilímec. Není také podle něj jasné, jak budou kontroly obcí probíhat, když prezident NKÚ Miloslav Kala řekl, že úřad nebude hlídat každou malou obec kvůli opravě jejího chodníku. „Buď budou kontroly spíš nahodilé, nebo bude muset být výrazně větší počet úředníků,“ řekl Vilímec.

Proti tomu se ohradil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. „NKÚ nedělá nahodilé kontroly, postupuje podle ročního právu kontrol,“ řekl. Přijatá novela podle něj pomůže lepší kontrole hospodaření s veřejnými prostředky.

Marek Benda, rovněž z ODS, varoval poslance, že jsou v pasti, protože podle něj nemohou schválit zákon posilující kontrolní pravomoci NKÚ, když ještě Senát neschválil změnu Ústavy ohledně Nejvyššího kontrolního úřadu. Ta je právě v Senátu už dva roky „zaparkovaná“. Horní komora ji odmítla řešit, dokud jí naopak poslanci nepošlou zákon, který se změnou Ústavy souvisí. To udělali poslanci právě teď.

„Jsem rád, že se nám v souladu s naším programovým prohlášením podařilo prosadit tuto důležitou změnu v zájmu zefektivnění dohledu nad nakládáním s veřejnými prostředky. Jde o další krok vlády k ozdravení veřejných financí, snížení prostoru pro možnou korupci a dosažení vyšší míry účelnosti a transparentnosti v oblasti veřejných výdajů,“ uvedl po hlasování premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video