Nizozemští kuchaři českou hranici zdolali

Čtyři zahraniční aktivisté, kteří chtěli v Praze vařit odpůrcům globalizace během zasedání Mezinárodního měnového fondu, policisté je ale ve čtvrtek nepustili přes hranice, se do České republiky přece jenom nakonec dostali. Nizozemci totiž vyslyšeli radu náměstka policejního prezidenta Václava Jakubíka, který je ve čtvrtek navštívil, a svůj vůz doplnili mezinárodní značkou NL.
Cizinecká policie před zasedání finančníků citelně zpřísnila podmínky pro vstup do země. Přes hranice už nepustila desítky lidí.

Náměstek Jakubík konstatoval, že chybějící mezinárodní označení je normální překážkou ke vstupu nejen do České republiky, ale i Rakouska, Německa a dalších zemí. Přísný postup policistů proto plně podpořil.

"Značka je povinná podle vídeňské mezinárodní úmluvy z roku 1968. Pokud ji vozidlo nemá, je to překážkou vstupu nejen do České republiky, ale i do Rakouska, Německa i jiných zemí," tvrdil Jakubík. Dodal, že cizinci si značku na vozidlo domalovali a tak jim nic nebrání, aby se znovu dostavili k odbavení.

Policie přitom ve středu uvedla, že auto s pojízdnou kuchyní přes přechod nepustila kvůli vlajkám a další podobné "výzbroji". Až druhý den upřesnila, že autu chyběla značka NL a vozidlo bylo polepené protestními letáky. To však posádka popřela.

"Nové odbavení ale musíte považovat za zcela samostatné, které nemá s tím předchozím nic společného," upozornil náměstek cizince. Ti s novináři odmítali komunikovat. Jeden z Holanďanů, restaurátor památek Wim Urij, jen poznamenal, že něco podobného se jim v jiné zemi zatím ještě nestalo.

Cizinci požadovali, aby byli odbaveni přednostně. To však policisté odmítli, protože na hraničním přechodu se tvořila několika set metrová fronta vozidel.

Gross: Bude využito všech zákonných prostředků
To, že bezpečnostní složky budou v souvislosti se zasedáním MMF přísněji posuzovat podmínky pro vstup cizinců do země, potvrzuje i ministr vnitra Stanislav Gross. "Obecně budeme v těchto dnech přísněji posuzovat a více využívat ty možnosti, které nám zákon dává," prohlásil.
Gross se přitom odvolal na zákon o pobytu cizinců, kde jsou dány věci a důvody, které mohou být příčinou nevpuštění cizince do republiky. "Bude využito všech prostředků a možností, které nám zákon dává," zdůraznil.

Přes hranice se už nedostaly desítky cizinců
Cizinecká policie podle dostupných informací nevpustila do republiky již několik desítek odpůrců globalizace. Jen v Rozvadově na Tachovsku zadržela třicet aktivistů, ve středu na hraničním přechodu Hřensko na Děčínsku tři Nizozemce a Američana, kteří chtěli v Praze vařit odpůrcům MMF a SB. "Myslím si, že v žádném případě asi nebudeme komentovat, proč konkrétně kdo nebyl vpuštěn," uvedla mluvčí pražské policejní správy Eva Brožová.

"Šlo o jednotlivce i o skupiny. Jedna skupina nebyla vpuštěna kvůli tomu, že měla ve voze baseballové pálky, i když  nešlo o hráče baseballu. Někteří další z cizinců měli u sebe například nože, provazy nebo řetězy," uvedla mluvčí západočeské policie Milada Suchá.

Policie má stovky lidí, jejichž příjezd je nežádoucí
Policejní prezident Jiří Kolář už minulý týden prohlásil, že policie má přehledy několika set lidí, jejichž příjezd do země v době zasedání finančníků bude nežádoucí. "Jsou to osoby, které jsou v jiných státech, například v USA, stíhány v souvislosti právě s porušením zákona v rámci obdobných akcí, které byly pořádány v zahraničí," vysvětlil.

"Je celkem běžné, že mezi preventivní opatření při organizaci takto závažné akce
patří odůvodněné odmítnutí vstupu do země některým osobám," uvedl tiskový odbor ministerstva zahraničí. Upozornil, že v cizině vždy zdůrazňuje ochotu příslušných orgánů poskytnout prostor i odpůrcům politiky MMF, pokud bude tento odpor vyjádřen pokojnou formou.

Cizinecká policie se před srazem bankéřů zaměřila na zbraně
Celníci a policisté se obávají, že někteří zahraniční odpůrci Světové banky a Mezinárodního měnového fondu, kteří se chystají demonstrovat při zasedání těchto dvou institucí v Praze, by se mohli pokusit propašovat do tuzemska zbraně.

Na česko-německých hranicích proto už nyní zavedli přísnější režim kontrol. Zároveň upozorňují, že nové opatření s sebou zřejmě přinese delší čekací doby při cestách do ciziny.

"Před zahájením zasedání i v jeho průběhu budou celníci provádět důkladnější kontroly dováženého zboží, zejména se zaměřením na nelegální dovoz zbraní, střeliva, výbušnin a jiného nebezpečného materiálu," konstatovala západočeská policejní mluvčí Jitka Blahutová.

Potvrdila též, že přísnější režim uplatňují její kolegové již od tohoto týdne.

Celníci nebudou podrobně kontrolovat všechna vozidla a cestující. "Kontroly budou selektivní a budeme spolupracovat s cizineckou policií. V praxi to může vypadat tak, že některé kontroly budeme dělat třeba na žádost policistů," vysvětlila.

Přestože důkladné prohlídky se nebudou týkat všech vozidel, upozorňují celníci všechny cestující na možnost delšího čekání na hranici. "To se může týkat hlavně přechodů, které jsou využívány zejména k osobní přepravě, tedy těch menších," řekla mluvčí. Její nadřízení zatím nerozhodli o plošném posílení služeb. Pokud si to ovšem situace vyžádá, bude takové rozhodnutí v kompetenci šéfů jednotlivých přechodů.

Největší nápor očekávají celníci kolem 20. září. Po skončení zasedání se pak situace může opakovat ve směru ven z republiky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video