Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Nizozemci míří k zákazu burek. Mají zmizet ze škol, nemocnic i dopravy

  • 257
Nizozemští poslanci v úterý odhlasovali zákaz zahalování obličeje na veřejnosti. Má platit ve školách i nemocnicích, ale také v hromadné dopravě. Opatření je podle navrhovatelů nezbytné pro udržení bezpečnosti a nemá náboženský podtext. Odpůrci obviňují předkladatele z populismu, informuje agentura Reuters.

Návrh zákona počítá se zákazem všech pokrývek hlavy, jež zakrývají tvář a brání zjištění totožnosti. Jedná se například o lyžařské kukly či motoristické helmy, ale také islámský závoj nikáb či plášť burka. Lidé by je nesměli nosit na úřadech, ve školách, nemocnicích nebo při cestování hromadnou dopravou.

Za porušení zákona by hrozila pokuta 405 eur (zhruba jedenáct tisíc korun). Návrhem se nyní bude zabývat ještě tamní Senát.

Zákaz by se v praxi dotkl jen hrstky žen. Přesto je horlivě prosazován zejména nacionalistou Geertem Wildersem a jeho Stranou pro svobodu, která před blížícími se březnovými volbami vede v průzkumech (o Wildersovi více zde).

Návrh zákona je oponenty vnímán jako projev snahy současného středopravicového premiéra Marka Rutteho „svézt“ se na antiislámských naládách ve společnosti a přebrat Wildersovi část voličů, píše Reuters.

Názory na částečné či úplné zahalování obličeje islámskými závoji dělí evropskou společnost a staví proti sobě obhájce svobody projevu a sekularisty. Zároveň vyvolávají střety mezi těmi, kdo považují nikáby a burky za součást kulturní tradice, a těmi, pro něž jsou symbolem utlačování žen.

Úplný zákaz zahalování obličeje na veřejných místech již platí ve Francii a v Belgii. V několika dalších zemích upravují podmínky nošení závojů místní vyhlášky. V mnoha zemích světa včetně Česka pak platí zákaz zahalování tváře na veřejných shromážděních či sportovních utkáních.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video