Vojenští lékaři nesou příslušníka americké námořní pěchoty do helikoptéry v provincii Helmand (6. června 2009)

Vojenští lékaři nesou příslušníka americké námořní pěchoty do helikoptéry v provincii Helmand (6. června 2009) | foto: AP

Nizozemsko se jako první země NATO začalo stahovat z Afghánistánu

  • 62
Nizozemsko dnes zahájilo stahování svých 1 600 vojáků z Afghánistánu. Odejít by měli do konce září. Nizozemští vojáci působili čtyři roky v mírové misi v provincii Uruzgán v centrálním Afghánistánu. Nahradí je podle agentury AP američtí, australští, slovenští a singapurští vojáci.

V Afghánistánu bylo podle DPA během čtyř let zabito 24 nizozemských vojáků a zhruba 140 jich bylo zraněno. Dnes svou základnu Kamp Holland na jihu Afghánistánu Nizozemci předali společnému americko-australskému velení.

Mluvčí NATO Josef Blotz dnes v Kábulu novinářům řekl, že odchod Nizozemců neznamená oslabení mezinárodní koalice. "Celkový stav sil (NATO) a afghánských bezpečnostních sil se zvětšuje," zdůraznil Blotz.

Obamův skromný cíl

Cíl spojenecké války v Afghánistánu je podle amerického prezidenta dostatečně skromný, aby bylo možné ho dosáhnout. "Co tam chceme vykonat je těžké, velmi těžké, ale je to docela skromný cíl," řekl Barack Obama v pořadu americké televize CBS.

USA nechtějí Afghánistán změnit v "jeffersonovskou demokracii", řekl s odkazem na třetího amerického prezidenta a hlavního autora prohlášení nezávislosti. Cílem USA je podle Obamy znemožnit teroristům, aby útočili z afghánského území, vytvářeli v Afghánistánu výcvikové tábory a beztrestně plánovali útoky proti Spojeným státům.

"Toho je možné dosáhnout. Můžeme Afghánistán zásadně stabilizovat a můžeme dosáhnout takové úrovně spolupráce s Pákistánem, abychom nezvyšovali hrozby proti naší vlasti," dodal Obama.

Početní stav vojáků NATO v Afghánistánu ovšem narůstá hlavně díky posilování kontingentu USA. Američtí vojáci nedávno převzali od Britů a Kanaďanů kontrolu nad klíčovými regiony Hílmand a Kandahár.

Kvůli sporu o stažení kontingentu se v únoru rozpadla vládní koalice nizozemského premiéra Jana Petera Balkenendeho a v první polovině června se v Nizozemsku uskutečnily předčasné volby. Nová vláda dosud nebyla sestavena.

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen Nizozemce žádal, aby v Afghánistánu zůstali do srpna 2011 a vycvičili afghánské bezpečnostní síly. Sociální demokraté však opustili nizozemskou vládu, protože nechtěli mandát prodloužit za letošní rok, Balkenendeho křesťanští demokraté to naopak podporovali.

Mandát prodloužen nebyl i proto, že po rozpuštění parlamentu kabinet podle nizozemské ústavy nemohl činit žádná zásadní rozhodnutí.

Jako další země chce do roku 2011 svých 2 800 vojáků z Afghánistánu stáhnout Kanada. Velká Británie a Spojené státy chtějí příští rok snížit velikost svých kontingentů.

Američané budou odcházet jen velmi zvolna

Americký ministr obrany Robert Gates dnes v televizi ABC potvrdil, že USA začnou stahovat vojska z této země v červenci roku 2011. Řekl ale, že první fáze stahování bude omezená a velký počet jednotek USA v Afghánistánu zůstane.

Rychlost odchodu amerických vojsk bude podle Gatese záviset na tempu, v jakém se bude zlepšovat bezpečnostní situace v zemi. USA mají v Afghánistánu kolem 100 tisíc vojáků.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video