Volební místnost v nizozemském Haagu čeká na voliče (6. dubna 2016)

Volební místnost v nizozemském Haagu čeká na voliče (6. dubna 2016) | foto: AP

Nizozemci si nepřejí přidružení Ukrajiny, v referendu je odmítli

  • 358
Nizozemci ve středečním referendu odmítli dohodu o přidružení Ukrajiny k Evropské unii. Proti dohodě se vyslovilo 61 procent voličů, přičemž účast podle odhadů překročila minimální třicetiprocentní hranici. Hlasování sice není závazné, premiér Mark Rutte však prohlásil, že vláda svůj postoj přehodnotí.

„Pokud je referendum platné, nemůžeme dohodu jen tak ratifikovat,“ prohlásil Rutte v nizozemské televizi. Zároveň prohlásil, že rozhodnutí nechce uspěchat a že se vláda i parlament budou v nadcházejících týdnech dohodou zabývat a hledat kompromis, který bude přijatelný pro všechny strany.

Hlas lidu

Nizozemci poprvé využili nového právního institutu - poradního referenda (raadgevend referendum), jež jim zajišťuje zákon z loňského roku. Poradní referendum může provázet přijetí libovolného zákona a odkládá jeho platnost do doby konání. Po vyhlášení výsledku mohou legislativci zákon potvrdit, či jej odmítnout.

Ani dvě hodiny od skončení hlasování nebylo jasné, zda referendum bude platit, neboť odhady hovořily nejprve o 29-, posléze o 32procentní účasti s možností tříprocentní statistické odchylky.

I při překročení třicetiprocentního limitu účasti je však referendum právně nezávazné (viz rámeček). Předem ovšem panovaly obavy, že odmítavý výsledek může představovat politickou komplikaci ratifikace dohody a může posloužit euroskeptikům jako důkaz rostoucích pochyb veřejnosti o směřování celé Evropské unie.

Referendum bylo chápáno jako obecnější vyjádření pohledu Nizozemců na EU. Nizozemci hlasovali v době, kdy jejich země předsedá unii.

Referendum není překážkou v cestě do Evropy, míní Porošenko

Ukrajinský prezident Petro Porošenko ujistil, že jeho země bude pokračovat ve sbližování s Evropskou unií i přes nepříznivý výsledek nizozemského referenda.

Reakce Ruska

Nizozemské referendum, které neschválilo přidružení Ukrajiny k Evropské unii, podle ruského premiéra Dmitrije Medveděva předvedlo postoj Evropanů k Ukrajině. "Výsledky nizozemského referenda o přidružení Ukrajiny k EU jsou ukazatelem vztahu Evropanů k ukrajinskému politickému systému," napsal šéf ruské vlády na twitteru.

„Jsem přesvědčen, že strategicky tato událost není překážkou na cestě Ukrajiny do Evropy,“ uvedl Porošenko. „(...) opravdovým cílem organizátorů referenda nebyla dohoda o přidružení mezi Ukrajinou a EU. Šlo o útok na jednotu Evropu, o útok na šíření evropských hodnot. O tom také svědčí i debata před hlasováním,“ dodal v reakci na výsledky.

Asociační dohoda Ukrajiny a EU, jejíž součástí je dohoda o vytvoření zóny volného obchodu už od ledna příštího roku, byla u začátku konfliktu na Ukrajině. Když ji prorusky orientovaný prezident Viktor Janukovyč odmítl podepsat, vyšli prozápadně orientovaní obyvatelé Kyjeva do ulic.

Po krvavé zásahu proti demonstrantům byl nucen Janukovyč prchnout do Ruska a eskaloval konflikt, jenž přes loňskou ruskou anexi Krymu vedl až k bojům na východě Ukrajiny. Tam má převahu rusky mluvící obyvatelstvo odmítající akceptovat příklon země více prozápadním směrem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video