Nizozemsko prozradilo výsledky voleb

  • 14
Nizozemsko si řeklo o pokárání Evropské komise. Navzdory varování v předstihu zveřejnilo "prozatímní" výsledky voleb do europarlamentu. Většina z pětadvaceti členských zemích přitom oznámí první čísla až v neděli po 22. hodině, kdy se zavřou poslední volební místnosti v unii.

EUROVOLBY SPECIÁL

Nizozemské volby těsně vyhrála vládní Křesťanskodemokratická výzva premiéra Jana Petera Balkenendeho.

Oproti minulým eurovolbám si však pohoršila na úkor opoziční sociálnědemokratické Strany práce. Obě uskupení získají po sedmi křeslech ze sedmadvaceti, která jsou v Evropském parlamentu vyhrazena pro Nizozemsko.

Uspěli kritici korupce v EU
Překvapením je 7,3 % hlasů pro stranu Transparentní Evropa, která kritizuje korupci v EU. Vede ji bruselský úředník Paul van Buitenen, který v roce 1999 odhalil finanční nesrovnalosti v Evropské komisi, což vedlo k odstoupení týmu Jacquese Santera.

Do europarlamentu se dostanou ještě zástupci liberální Lidové strany za svobodu, centristické D66 a malé Socialistické strany. Proti volbám v roce 1999 přišlo k urnám více voličů, asi 39 procent.

Komise oznámí, jak Nizozemce potrestá
Nizozemské úřady se kvůli zveřejnění výsledků dostaly už před volbami do sporu s Evropskou komisí. Ta požaduje, aby byly vyhlašovány ve všech zemích jednotně až v neděli, aby nedošlo k ovlivňování voličů v dalších zemích unie.

POČTY POSLANCŮ PODLE STÁTŮ

99 - Německo (99)
78 - Francie (87), Itálie (87), Velká Británie (87)
54 - Polsko (54), Španělsko (64)
27 - Nizozemsko (31)
24 - Belgie (25), Česká republika (24), Maďarsko (24), Portugalsko (25), Řecko (25)
19 - Švédsko (22)
18 - Rakousko (21)
14 - Dánsko (16), Finsko (16), Slovensko (14)
13 - Irsko (15), Litva (13)
9 - Lotyšsko (9)
7 - Slovinsko (7)
6 - Estonsko (6), Kypr (6), Lucembursko (6)
5 - Malta (5)

732 - celkem (nyní 626 členů a 162 pozorovatelů)

Čísla v závorkách odrážejí stav před červnovými volbami.

Argumentace EK však může být dvousečná, protože ji lze použít jako podnět ke stížnosti zaměřené na zrušení celých eurovoleb. Komise proto jedním dechem připouští, že výsledky v jedné zemi nemusejí ovlivňovat ostatní voliče.

Komise chce přesto v pondělí oznámit, zda a jak Nizozemsko potrestá. Její mluvčí Pietro Petrucci zdůraznil, že jí nevadí průzkumy mínění a jiné odhady, podle jejího výkladu je však nepřípustné zveřejňovat oficiální údaje.

Nizozemská volební komise si příslušný předpis vykládá jinak. Podle ní umožňuje obcím, aby bezprostředně oznámily, jak to u nich dopadlo.

Britové považují volby za podružné
Velká Británie informační embargo respektuje a jména 78 europoslanců oznámí až v neděli večer. První odhady výsledků voleb do EP a do místních rad v Anglii a ve Walesu hovoří o neúspěchu vládní Labouristické strany.

Nervozita ale panuje také u opozičních konzervativců, kteří možná přišli o část voličů, jimž se oficiální postoj strany nezdál dost euroskeptický.

Účast v evropských volbách je na ostrovech tradičně nízká, protože Britové je považují za podružné. Vláda letos zvýšila účast experimentem na severu Anglie, kde bylo zavedeno povinné hlasování poštou.

V pátek odvolí Lotyši a Malťané, na pátek a sobotu si rozvrhli hlasování Češi a Italové. V ostatních státech EU se volby konají v neděli.

Britské policistky hlídkují u volební místnosti na jihu Londýna. (10. června 2004)

,

Video