Geert Wilders mluví k novinářům poté, co opustil jednání vlády o úsporách (21.

Geert Wilders mluví k novinářům poté, co opustil jednání vlády o úsporách (21. dubna 2012) | foto: Reuters

Nizozemská vláda podala demisi, spolupráce s populistou nevyšla

  • 18
Nizozemská menšinová vláda se rozhodla podat demisi. Nizozemsko nyní čekají předčasné volby. Stalo se tak po krachu jednání o rozpočtových škrtech s krajní pravicí.

Nizozemský premiér Mark Rutte v pondělí dopoledne projednal situaci na mimořádném zasedání vlády a odpoledne informoval královnu Beatrix. Zároveň jí předal demisi svého kabinetu.

Devět zemí

Přehled zemí EU, v nichž se v souvislosti s nynější hospodářskou krizí měnily vlády (chronologicky):

IRSKO

PORTUGALSKO

SLOVINSKO

SLOVENSKO

ŘECKO

ITÁLIE

ŠPANĚLSKO

RUMUNSKO

NIZOZEMSKO

V sobotu zkrachovala jednání mezi menšinovou vládou a krajně pravicovou
Stranou pro svobodu (PVV) o rozpočtových úsporách. Šéf PVV Geert Wilders, jehož strana zajišťovala kabinetu v parlamentu většinu, označil vládní návrh za nepřijatelný a od rozhovorů odešel (více čtěte zde).

Jednání o schodku začala 5. března poté, co nizozemská ekonomika upadla do recese. Cílem bylo dosáhnout dohody o škrtech ve výši 16 miliard eur (400 miliard korun).

Odhady hovořily o letošním schodku státního rozpočtu ve výši asi 4,6 procenta hrubého domácího produktu, což je o 1,6 procentního bodu více, než umožňují unijní pravidla. Jejich naplnění přitom nizozemští politici žádali od silně zadluženého Řecka.

"Doufal jsem, že dokážeme něco vyjednat, ale tento balíček je nepřijatelný pro naši stranu i pro naši zemi," řekl šéf Strany pro svobodu. "Je načase jít za nizozemskými voliči," dodal s tím, že předčasné volby by se měly konat co nejdříve.

Zemi hrozí nižší rating

Nizozemsko je jednou ze čtyř zemí eurozóny, které stále mají špičkový rating AAA. Na finančních trzích ale panují obavy z dalšího vývoje nizozemské ekonomiky, protože se menšinové vládě nedařilo prosadit rozpočtové škrty, které by přispěly ke snížení deficitu státního rozpočtu.

Ten v roce 2011 činil 28 miliard eur. Agentura Fitch už varovala, že by mohla Nizozemsku kvůli jeho dluhům rating snížit. 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video