Složením slibu nizozemskému parlamentu se formálně ujal vlády nový král...

Složením slibu nizozemskému parlamentu se formálně ujal vlády nový král Willem-Alexander (30. dubna 2013, Amsterdam). | foto: AP

Nizozemská královna Beatrix abdikovala, žezlo předala svému synovi

  • 54
Nizozemská královna Beatrix v úterý dopoledne podepsala abdikační listiny. Vládu nad "zemí tulipánů a větrných mlýnů" po ní převzal její nejstarší syn Willem-Alexander. Stal se tak po třech královnách v řadě prvním mužem na nizozemském trůnu po více než 120 letech.

Populární nizozemská královna Beatrix se v deset hodin dopoledne středoevropského času po třiatřiceti letech vlády vzdala trůnu. Odchod z vladařského postu stvrdila podpisem abdikačních listin v královském paláci v Amsterdamu.

Nový král

Willem-Alexander je pilot a milovník piva

Abdikační text byl krátký: "Nyní odstupuji ze svého úřadu královny Nizozemska a monarchie bude předána mému nejstaršímu synovi, Willemu-Alexandrovi." Princi, respektive novému králi, bylo tento týden šestačtyřicet. Stává se tak nejmladším monarchou v Evropě. Úřadu se formálně chopil odpoledne poté, co složil přísahu členům parlamentu.

Po podpisu abdikace se pětasedmdesátiletá Beatrix objevila se svým synem a jeho ženou na balkoně paláce, aby společně pozdravili tisíce jásajících Holanďanů a turistů. "Jsem šťastná a vděčná, že vám mohu představit vašeho nového krále, Willema-Alexandera," prohlásila podle BBC pohnutým hlasem odcházející panovnice.

Její syn jí před davy navlečenými v tradiční oranžové barvě poděkoval za "33 dojemných a zajímavých let" a dodal, že Holanďané i obyvatelé nizozemských zámořských území jí jsou nesmírně vděční. Poté si všichni vyslechli národní hymnu a na balkoně se objevily i tři dcery nového královského páru. Nejstarší z nich, devítiletá Catharina-Amalia, nyní získala titul Princezny Oranžské, následnice trůnu.

Sjezd aristokracie

Nový král byl uveden na trůn odpoledne v amsterdamském gotickém chrámu Nieuwe Kerk složením přísahy na ústavu a přijetím slibu věrnosti od nizozemských zákonodárců. Znovu také poděkoval matce za více než třicet let na trůně. "Myslím, že mluvím za všechny, když řeknu: byla jste nám velmi dobrou královnou," složil jí hold, po němž následoval dlouhotrvající potlesk. 

Nizozemský panovník není podle tradice korunován, Willem-Alexander přes ramena nesl pouze korunovační plášť s hermelínem, v němž byli uvedeni do úřadu všichni jeho královští předchůdci. Korunovační klenoty ležely na stole, u něhož nový monarcha složil svůj slib.

Ceremonii přihlížela řada prominentních hostů, zástupce zahraničních královských rodů nevyjímaje. Britskou monarchii například zastupoval následník trůnu princ Charles s manželkou Camillou. Z Monaka zase přijel princ Albert II, ze Španělska princ Felipe s manželkou Letizií, z Dánska princ Frederik se svojí ženou. Kromě příslušníků evropských dynastií dorazila také delegace například z Japonska, Jordánska nebo Thajska.

Nizozemský král Willém-Alexander a jeho žena královna Máxima (30. dubna 2013)
Koruna nizozemského monarchy (30. dubna 2013)
Oranžová party před Královským palácem v Amsterodamu (30. dubna 2013)

Chyběla naopak rodina manželky nového krále. Populární princezna Máxima je Argentinka a její otec Jorge Zorreguieta nebyl na ceremonii vítán, protože byl ministrem zemědělství za vlády krvavé vojenské diktatury v Argentině na přelomu 70. a 80. let.

Po odpolední slavnostní recepci absolvoval nový královský pár večerní projížďku městem na lodi v doprovodu téměř 250 dalších plavidel. Krátce před plavbou po řece si s tisícovkami obyvatel zazpívali píseň Koningslied, která vznikla na počest nového krále. Nakonec královskou dvojici čekal slavnostní ples na prostranství před známým Rijksmuseem, kde se podle agentury AFP sešlo na 70 tisíc lidí. V ulicích nizozemské metropole během dne slavil nástup nového panovníka podle odhadů asi milion lidí.

Nová generace

Úmysl abdikovat oznámila pětasedmdesátiletá panovnice koncem ledna (více informací zde). Řekla, že Willem-Alexander je připraven vládnout a že trůn potřebuje novou generaci.

O možném uvolnění trůnu se ovšem spekulovalo již loni, když královskou rodinu postihla tragédie: prostředního syna vladařky, prince Johana Frise, v Rakousku zasypala lavina. Od té doby je v kómatu (více o nehodě prince Johana Frise a jeho zdravotním stavu zde).

Willem-Alexander je prvním mužem na nizozemském trůnu od roku 1890. Beatrix, které Nizozemci říkají prostě "královna Bea",  je v zemi extrémně populární, podle průzkumů její obliba přesahuje osmdesát procent. Pro nového krále tak nebude jednoduché se matce vyrovnat.

Beatrix v pondělí pronesla svůj poslední královský projev, v němž hlavně děkovala Nizozemcům za oddanost a důvěru, která jí prý po celých třiatřicet let vlády pomohla překonávat všechny těžkosti. "Bez vašich srdečných a povzbudivých projevů náklonnosti, by břemena, která se v mém životě vyskytla, byla zcela jistě o mnoho těžší," vzkázala národu.

Zavzpomínala také na svého manžela, Prince Clause, který zemřel v roce 2002 a prohlásila, že pomohl zmodernizovat nizozemskou královskou rodinu."Historie možná jednou potvrdí, že mým nejlepším rozhodnutím byla volba mého partnera," dodala panovnice.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video