Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Nizozemka přiznala vraždu z roku 1946. Myslela, že zabíjí kolaboranta

  • 83
V Nizozemsku po 65 letech vyřešili vraždu Felixe Guljeho, jenž byl za 2. světové války považován za kolaboranta. Později se ovšem ukázalo, že pomáhal pronásledovaným Židům, dokonce je ukrýval. K vraždě se nyní doznala někdejší členka protinacistického odboje, 96letá Atie Ridder-Visserová.

Vražda Felixe Guljeho vzbudila před lety v Nizozemsku velkou pozornost. A skutečnost, že jeho vrah spravedlnosti unikal, vedla i ke sporům mezi politickými stranami. Šéf stavební firmy byl svého času zvažován i na významný politický post, připomněla agentura AP.

Život Felixe Guljeho ukončila v noci 1. března 1946 střela do hrudi, muž zemřel během převozu do nemocnice. Nizozemcům se během celých 65 let nepodařilo vraha najít, až nyní se k vraždě přiznala šestadevadesátiletá Atie Ridder-Visserová.

Osudné noci přišla ke Guljeho bytu v Leidenu a zazvonila na zvonek. Dveře otevřela Guljeho manželka, které Ridder-Visserová řekla, že nese dopis, jenž musí dát jejímu muži. Když se Gulje objevil ve dveřích, střelila ho do hrudi. Udělala to prý proto, že věřila v Guljeho kolaboraci.

O Guljem se proslýchalo, že je kolaborant. Opak byl pravdou

Novinářům to ve středu popsal starosta města Leiden Henri Lenferink, kterému se Ridder-Visserová se svým činem svěřila v dopise poslaném v lednu. Policie poté ženu dvakrát vyslechla a po prozkoumání archivů došla k závěru, že si nevymýšlí.

Atie Ridder-Visserová byla v letech 1940-1945 členkou nizozemského protinacistického odboje. A o Guljem už tehdy kolovaly řeči, že spolupracuje s okupanty, jeho firma vydělává na obchodech s Němci a několik jeho zaměstnanců prý nacisty podporuje.

Gulje byl po válce dokonce na čas zatčen, později byl ale obvinění zproštěn. Po jeho smrti se naopak ukázalo, že za války schovával Židy a finančně přispíval na další pronásledované, kteří se skrývali u jiných nizozemských rodin. V jeho domě se také tajně scházela v té době zakázaná katolická organizace.

Ridder-Visserová se minulý měsíc setkala i se dvěma vnuky Felixe Guljeho, kterým se snažila vysvětlit, co se stalo a proč jejich děda zastřelila.

Starosta Lenferink se na tiskové konferenci nechal slyšet, že i po 65 letech je třeba vraždu silně odsoudit. Úřady ale Ridder-Visserovou kvůli promlčení zločinu nebudou stíhat. Starosta vyzval novináře, aby ji nechali na pokoji. "Je to velmi stará a velmi slabá žena, která špatně slyší, je invalidní a potřebuje pomoc," řekl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video