Tlaková níže se středem u Norska patrná na synoptické mapě Českého...

Tlaková níže se středem u Norska patrná na synoptické mapě Českého hydrometeorologického ústavu. | foto: Český hydrometeorologický ústav

V pátek bude rekordně nízký tlak, kardiaci si musejí dát pozor

  • 111
V Česku je v těchto dnech nezvykle nízký tlak vzduchu. V pátek ráno by se mohl přiblížit rekordním hodnotám z roku 1989. Očekává se poměrně rychlý pokles tlaku, což může některým lidem způsobovat zdravotní problémy. Podle kardiochirurga Jana Pirka však nejde o nic vážného.

Výkyvy tlaku jsou v zimě častější a tlakové níže bývají hlubší. Aktuální situace je však podle Jana Doležala z Českého hydrometeorologického ústavu netypická.

„Tlak by měl být nejnižší v pátek ráno. Přepočtený na hladinu moře se očekává 973-975 hektopascalů. Rekord z února 1989 z Čáslavi je přitom 967 hektopascalů,“ uvedl.

Běžná lednová hodnota atmosférického tlaku v Česku je 1013 hektopascalů. Tlak nyní navíc klesá nadprůměrně rychle. Od čtvrtečního poledne do pátečního rána by se měl propadnout celkem o 25 hektopascalů, což meteorologové označují jako „silný pokles“. A právě výkyvy jsou pro lidi se zdravotními problémy nejhorší.

„Výrazný pokles tlaku v první polovině dne spojený s přechodem okluzní fronty může zvyšovat zátěž osob s nemocemi dýchacího ústrojí, kardiaků, starších občanů a psychicky labilních jedinců,“ stojí v biometeorologické zprávě ČHMÚ.

Ta navíc upozorňuje, že předpovídané chladné počasí bude mít negativní vliv na lidí se zvýšeným krevním tlakem a s anginou pectoris. Pro ně jsou zvláště nepříjemné přechody mezi teplým a chladným prostředím.

Lidé by však neměli propadat panice, protože nízký tlak by neměl být zdraví výrazně škodlivý. „Jsem přesvědčený, že devadesát procent populace, kdyby nevědělo, že je nízký tlak, tak to ani nepocítí. Jsou sice lidé, kteří jsou na to citliví, ti mohou být trochu malátnější, ale většina, kdyby to nevěděla, tak jí to nic neudělá,“ řekl iDNES.cz přednosta kliniky kardiovaskulární a transplantační chirurgie IKEM Jan Pirk.

Střed tlakové níže, která ovlivňuje počasí v Česku, se nachází nad Norským mořem. Nad české území se střed této níže neposune, od pátečního rána by měl tlak pomalu stoupat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video