Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Nikoho neohrožujeme, brání se Rathově kritice ministerstvo zdravotnictví

  • 12
Ministerstvo zdravotnictví ohrožuje životy tisíců lidí "pochybnou privatizací" systému očkování proti tetanu, je přesvědčen středočeský hejtman David Rath. Svůj názor sdělil poté, co se v médiích objevily informace o nedostatku vakcíny proti tetanu. Ministerstvo nařčení odmítá, podobný názor má i předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula.

Nedostatek vakcíny je způsoben změnou systému distribuce. Do konce června ji zajišťovaly krajské hygienické stanice, nyní už ji má na starost soukromá firma. Hospodářské noviny upozornily na to, že někteří lékaři kvůli výpadku museli přestat očkovat. - čtěte Lékaři neočkují proti tetanu, ministerstvo zaspalo a chybí vakcíny

Ministerstvo zdravotnictví prohlášení Davida Ratha odmítlo, situace už je podle ministryně Dany Juráskové vyřešena. Vakcína proti tetanu by měla do Česka dorazit 27. srpna, okamžitě poté se začne s distribucí.

Jak se očkuje proti tetanu

Základní očkování se provádí třemi dávkami.

Přeočkování jednou dávkou se doporučuje vždy po deseti až patnácti letech. Pokud člověk přijde až po uplynutí této doby, musí dostat znovu všechny tři dávky.

Zodpovědnost za zpoždění podle Juráskové nenese ministerstvo zdravotnictví, ale sociální demokracie.

Ministerstvo vedené ještě Tomášem Julínkem (ODS) se pokoušelo prosadit, aby se změnil i systém hrazení očkování a místo státu jej začaly hradit zdravotní pojišťovny. Sněmovnou ale návrh neprošel. Vláda se pak změny neúspěšně pokoušela prosadit i v protikrizovém balíčku a v novele o ochraně zdraví.

Jurásková problém vidí v tom, že ČSSD zablokovala v Poslanecké sněmovně projednání úpravy i přes předchozí příslib podpory. 

Ministerstvo proto podle ní vypsalo výběrové řízení na firmu, která zajistí distribuci vakcín, až v dubnu, kdy bylo jasné, že se reforma neprosadí. Řízení vyhrálo konsorcium Phoenix-Avenier.

Podle šéfa České vakcinologické společnosti Romana Prymuly je ale současná situace způsobena především výpadkem výroby lokálního producenta, který se z ekonomických důvodů rozhodl ukončit výrobu. Vakcínu nyní proto do Česka dodává francouzská firma Sanofi-Pasteur.

Současnou situaci nevnímá Prymula nijak tragicky, odmítá také tvrzení, že by současný výpadek vakcín ohrožoval tisíce lidí na životě.

"Je to naprostý nesmysl. Když se podíváte, kolik osob tady bylo postiženo tetanem deset let zpátky, tak jich bylo asi šest. Slovo 'tisíce' je zcela komické," řekl Prymula ČTK. Problémy by ale mohly nastat při akutním ošetření úrazů, například v nemocnici, kdy lékaři nemají čas zjišťovat, jestli je člověk řádně očkovaný, a potřebují ho pro jistotu přeočkovat.

Ve změně výrobce vakcín nevidí Prymula problém. "U lidí, kteří už dostali nějakou dávku od předcházejícího výrobce, ani po přechodu na novou vakcínu nehrozí zdravotní komplikace," řekl iDNES.cz.

Dodávky vakcíny proti tetanu do Česka se neopozdily poprvé. Stejná situace nastala například loni v létě, vinny tehdy byly špatná redistribuce a opožděné kontrakty.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video